Güzel ama : gereksiz bir proje

Güzel ama : gereksiz bir proje

Güzel ama gereksiz bir proje !..

Güzel ama : Yararsız bir proje !

Dulkadiroğlu Belediyesi : Dedezade Sokak da bir proje uygulayacak: sokak sakinleri ve basın mensuplarına proje tanıtıldı.. Çok güzel bir proje : Ancak gereksiz bir proje !

Ölü dirilmez !.. Ölen ölmüştür.. geri gelmez, üzerine yeni elbise de giydirsek ölmüştür.. geri diriltemeyiz, geri gelse Şeyhadildekiler gelirdi..!

Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Okay : iyi niyetli, güzel işler yapmak istiyor ama merkez ölmüştür.  Ölü ile uğraşıyor.. bu sebeple aklı selim kişilerle bir çay içmesini tavsiye ederim..

1975 yıllarında Trabzon Bulvarında bir dairesi olan Kahramanmaraş’ın en zengin insanı idi, burada bir daire servetti..!

1990 yıllara kadar böyle devam etti ve bugünden sonra geriye doğru gidiş baladı, evler yukarı bölgeye kaymaya başladı..bugün 50-60-70-80 bin liraya çok daire var..

Eski binalar dökülüyor , ara sokaklara yeni binalar yapılsa da : Otopark , Çocuk oyun alanları sebebi ile ev olarak değeri yok, iş yeri olarak değeri yok, her gün geriye gidiyor..

Bir yıl önce : Müftülük karşısında 100 bin liraya daire almıştı bir dostumuz, 80 bin liraya satıncaya kadar akla karayı seçti. Aynı daire yukarı bölgede 350 bin lira !..

Yani bölge ölüyor:  Güzel bir proje ! ancak yararsız bir proje !.. Projeye diyecek bulamadım, çok güzel ama faydasız bir proje..!

Harika bir proje : ancak ölüyü diriltmeyecek bir proje ! değil ölü dirilmez bir kere öldü.

Eleştirmek kolay: Çare nedir derseniz ?..

Belli Oteli, Azarbaycan bulvarı, Emniyet Müdürlüğü, Bahçelievler camii, Trabzon bulvarı belli otelinde son bulan Ada içinde acilen kentsel dönüşüm yapılmalıdır..

Bu ada içinde ne kadar bina varsa tamamı yıkılarak: yerine 10 adet gökdelenler dikilerek, ofisler, evler, yeşil alanları ile otopark ve güzel bir kentsel dönüşüm..projesi yapılmalıdır.

Böylece: Belediyemize ev ve ofisler düşecek, belediyemiz bunları satarak kasasını dolduracak bu ada için yeniden bir değer kazanacaktır.. evi olanda kazanacak, dükkanı olanda kazanacak , çünkü yeni yaşam merkezi olacaktır..

Sonra : Ada bazında projeler yapılarak kentsel dönüşüm yapılmalıdır !

Rantsal dönüşüm ile Kentsel dönüşümü bir birine karıştırmayalım !..

Kahramanmaraş’ta bugüne kadar Kentsel dönüşüm adına bir tek çivi çakılmadı..

Ancak : Rantsal dönüşüm adına bir çok bina yıkılarak yerine yenisi yapılmaya başladı.

Kentsel dönüşüm: ayrı bir konu !.. Rantsal dönüşüm ise ayrı bir konudur..

Bu bağlamda söylüyorum: Bu ada hem kentsel dönüşüm, hem de Rantsal dönüşüm olacaktır. Belediyemizin yapması gereken çok basıt bir karar !..

Yukarda : Sınırlarını çizdiğim ada içine dikilecek olan 10 gökdelenle otoparkları ile Kahramanmaraş’ın yeni yaşam alanı burası olacaktır.

Türkiye deki dev inşaat şirketleri : İhale açıldığı gün buraya girerek burasını alırlar yaparlar, dükkan sahipleri sevinir, ev sahipleri sevinir, bol yeşil alan, otopark sorunu olmayan yeni cazibe merkezi ile Dulkadiroğlu Belediyesi kasasını doldurur. !..

Sayın : Necati Okay, başta dedezade sokak olmak üzere diğer sokaklarımıza bu parayı harcama yerine burasının kentsel dönüşüm çalışmasını yaparak ada bazında tek tapu haline getirerek, gerçek manada kentsel dönüşümü burada başlatmalıdır..

10 kule: 10 katı iş yeri, üst katları ise konut olmak üzere bu bölgede yapıladığı zaman mesele bitecektir..

Otopark sorunu olmayan, yeşil alan içinde yeni bir yaşam merkezi ki bu proje ile herkez kazanacaktır. Özellikle Dulkadiroğlu Belediyesinin kasasından para çıkmadan büyük paralar kasaya girecektir..

Kahramanmaraş’taki arsa piyasasının da hizaya gelmesine sebep olacaktır..

Belli Oteli, Bahçelievler camii, Emniyet Müdürlüğü, Kıbrıs Meydanı yani Belli oteli  dediğimiz zaman ada içindeki binalara baktığımız zaman ele alınacak peh denecek bir bina yok, oysa hemen kentsel dönüşümle bu bölgeyi kurtarmak mümkün..

Projenin görselleri bizi çok etkiledi: Ancak Piazza ve yeni yapılacak alış veriş merkezleri bu bölgeyi daha da öldürecektir..

Biz eleştiriyi kabul eden bir millet değiliz, Necati Okay’ın yüzünü görür gibiyim: ancak şunu söylüyorum: Akşam saat 21 den sonra bu sokakları bir gezin ! ölü şehir gibi ! evler boşalıp ofis oldukça burası ölü şehir olmaya devam ediyor..

İster kabul edin isterseniz gülüp geçin: bize göre çözüm sokakları güzelleştirme yerine burasını kentsel dönüşümle yıkarak yeniden inşa ederek belediyenin kasasını para ile doldurmaya bağlıdır.. bizden söylemesi

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co