GURKUN CÜCÜĞÜ, GÜZÜN SAYILIR

GURKUN CÜCÜĞÜ, GÜZÜN SAYILIR

Hak davada, ‘ben varım’ demek ve ilk olmak çok önemlidir.  Üstat Necip Fazıl’a kulak verelim; “ Dava tahakkuk ettikten sonra, onun sebil musluklarına maşrapasını sürmeyecek tek bir fert yoktur. Fakat davanın tahakkuk etmesi ve sebil hazinelerinin dolması için peşinen bir yüksük dolusu su sarf etmeye kandırılabilecek bilemeyiz, kaç fert vardır? El-cevap: Kurkun cücüğü güzün sayılır. Yeni nesil bunu pek bilmez; “ Yani sizin anlayacağınız, bir girişimden elde edilen verimin gerçek değeri, bu verimin karşılaşacağı tehlikeler bittikten sonra belli olur. (Gurk: Kuluçka tavuğu, cücük: Piliç) İlkbaharda çıkan piliçlerin hepsi yaşamaz. Kimisi ölür, kimisini kedi kapar. Kesin sayıları sonbaharda belli olur. Bu sözü Maraşlılar çok söyler. Neyse biz konuya girelim.

 

İLK OLMAK

Hak ve batıl davanın ilk savunucuları, liderleri unutulmaz. Hz. İbrahim ile Nemrut’un arasındaki geçen, Musa(as) ile Firavun’un, Hz. Muhammed ile Ebu-Cehil arasında geçen hadiseler binlerce yıl geçmesine rağmen hala unutulmadı. Unutulmazda…

İslam tarihine bir bakalım, ilk Müslümanlar, ilk halifeler. İlk şehitler unutuldu mu? Hayır, hala Hz. Hamza’nın kabrini, HZ. Ebubekir, Ömer ve Osman(ra) ismini rahmetle anarız.

Yine Kurtuluş Savaşımızda ilk kurşunu atan Maraş, Kahramanmaraş olmuş, Sütçü İmam ve diğer öncüler unutulmamış v.s

Şunu söylemek istiyorum, 15 Temmuz gecesi de böyle dava adamı olan ilkleri sokakta gördük. Sokakta markete ve akaryakıt istasyonuna gidenlerde vardı.   Ancak haksızlık karşısında susan ile ayağa kalkıp haykıran aynı olmaz.

 

MARAŞLI ÖNCÜDÜR

Yazımın girişinde Necip Fazıl’ın sözlerini kullandım; yine bir başka Maraşlı şair Cahit Zarifoğlu der ki:

“Bir duruşu olmalı insanın;

Bir bakışı,

Bir aşkı,

Bir davası olmalı.

Dava adamlığı; inancı, düşüncesi ve idealleri uğrunda her türlü fedakârlığı gösteren, ifade ve davranışlarıyla da bir bütünlük içinde bunu uygulayan kişi olarak tanımlanabilir. Dava adamı, kendi davasının tercümanıdır. Uğrunda yaşamayı ve ölmeyi dahi bilen kimsedir. Dava adamı; mücadele azmine sahip, bilgili, mücadeleci, sabırlı, kararlı, fikir sahibi, uyanık, dikkatli, tereddüt etmeyen, istişareye önem veren, çalışkan, arkadaş ve ekibine karşı şefkatli, vefalı ve dürüst, azimli, cesur, fedakâr olmalıdır. Gerektiğinde, malını, sağlığını ve canını bile hiçe sayan, sorumluluk aldığı görevin idrakine müdrik olarak yaşayıp mücadeleyi elden bırakmayan, organizasyon el ve operasyonel hamleler yapabilen kişidir. (Kay: h.7)

DAVA ADAMI OLMAK

Eski bir lider şöyle der: “Dava adamı olmak için önce adam olmak lazım. Dava öğretilebilir ama adamlık öğretilemez!”

Her meselede olduğu gibi burada da iş dönüp dolaşıp adam olmaya geliyor. Peki, adam olmak ne demek?

Bu sorunun cevabı oldukça geniştir. Her insana göre de değişir. Çünkü insanların derinliği, ilmi, inancı farklı farklıdır. Birkaç tanesini yazayım:

İyi yetişmiş, değerli kimse.

İyi huylu, güvenilir kimse.

Bir alanda derin bilgisi olan veya bir alanı benimseyen kimse. Bu sözlük cümlelerini doğrusu zayıf buldum. Bence, kimsenin olmadığı yerde, davası için ben varım diyerek bir adım öne çıkan insan.

İnancı uğruna, canını, malını bağışlayan yiğittir adam…

Sizin anlayacağınız, dava adamı olmak kolay değil, kolayda yetişmez,  onları ortalık da da göremezsiniz…

Hadi selam ve dua ile

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co