Gür; “Fedakarlık isteyen bir meslek”

Gür; “Fedakarlık isteyen bir meslek”

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, basının fedakarlık isteyen bir meslek dalı olduğunu belirterek, “Görevlerini basın meslek ilkelerine bağlı kalarak icra eden basın mensupları, gerek Gaziantep, gerek ülkemize yaptığı katkıyı görmemezlikten gelmek mümkün değildir. Bu çerçevede görev yapan tüm gazetecilerin bayramını kutluyorum” dedi.

Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, 24 Temmuz 1908’de ülkemizde basından sansürün kaldırıldığına işaret eden GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, gücünü kamuoyu desteğinden alan basının, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağladığını vurguladı. Rektör Gür, bu çerçevede önemli ve etkin bir denetim organı misyonunu üstlenen basının, demokrasinin temel unsurlarından olan burusu olduğunu vurguladı. Basının, güçlü,  ama şeffaf bir yapıyla kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması açısından önemli olduğuna işaret eden GAÜN rektörü Prof. Dr. Ali Gür, açıklamasının devamında şunları belirtti: “Günümüzün en dinamik ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelen basın, teknolojideki hızlı gelişmelerin de etkisiyle geçmişten günümüze ülkemizin ve ilimizin gelişmesinde çok değerli katkılarda bulunmuştur. Basınımızın 15 Temmuz hain darbe girişimi sırası ve sonrasında devletimizin ve milletimizin yanında yer alarak demokrasiden yana tavır koyması ve cesaretle gerçeklerin anlatılmasındaki gayreti de takdire şayandır.  Basın mensuplarının, gerek Gaziantep, gerek ülkemize yaptığı katkıyı görmemek mümkün değildir. Basınımızın bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber verme, kamu yararını ilgilendiren konu ve olaylarda kamuoyu oluşturma ve toplumu aydınlatma işlevini yerine getirirken; meslek ilkeleri ve etiğinin gözetilmesi, kişilik haklarına, özel yaşama, gizlilik alanına saygı gösterilmesi, doğru olmayan haberlerden kaçınılması gibi ilkeler doğrultusunda hareket ederek ülkemizin aydınlık geleceğine katkılar sunacağına yürekten inanıyorum.
Bir gazeteci eşi olarak, basının meslek ilkeleri doğrultusunda mesleklerini yapmaya çalışan tüm basın mensuplarına gerek şahsım, gerekse üniversite olarak her türlü kolaylığı göstermeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle görevlerini mesleklerine uygun, tarafsız bir şekilde yerine getiren tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten dileklerimle kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co