GÜNEŞ YAKAR, SU FERAHLIK VERİR

GÜNEŞ YAKAR, SU FERAHLIK VERİR

Bazı şeyler vardır ki, onlardan uzak durmak gerek. Örneğin güneş, dünyamızın ısı ve ışık kaynağı ancak, çok yaklaştığınızda sizi yakar kavurur. Su ise ferahlık verir. Tıpkı bunun gibi bazan arkadaş, para, şan ve şöhret, kimi zaman da makam sevgisi insanı yakar, bunun için kendi dayanma gücünüze göre ortam ve şartları seçmeniz gerekiyor.
İbrahim Gülsu hocam diyor ki; kimi insanlar güneş gibidir, çok yaklaşırsanız umduğunuzu bulamazsınız ve bu durum da o insan hakkındaki düşüncelerinizi değişiyor. Bunun için insanlara mesafeli durmakta fayda var. Haklı!
Gelelim konumuza. İnsan harika bir varlıktır ancak herşeyi cüzi yaratılmıştır. Onun en büyük düşmanı ise kendi nefsidir, dostu ise vicdanıdır.
Eğer nefsi ile doğru mücadele etmez de, nefsin istekleri karşısında günahlara düşerse, yanar ve küçülür. Tersi vicdanının sesine kulak verirde, Rabbine yönelirse inşallah kurtuluşa erenlerden olur.

NEFİS VE İNSAN
“Nefis, insan mahiyetinde maddi , cismani ve hayvani yönü temsil eden ve nurani ve latif duyguların terakki ve tekemmülünde rakip olan bir cihazdır. Nurlarda böyle tanımlanır ve bir başka tanımlamada ise; “Nefis, insanın nebati ve hayvani bütün istek ve arzularını cem eden bir terim olarak tanımlanır. İnsan bu nefsi ıslah ve terbiye ile nurani ve latif bir surete çevrilebilir. İşte nefsin mertebeleri bu ıslah ve terbiye sürecinin aşamalarından ibarettir.
Allah, nefis ve şeytan gibi şeyleri insanın terakkİ(gelişme) ve tekemmülü(durdurma) için insana musallat etmiştir. Bu yüzden imtihan dünyasında ölene kadar nefis ve şeytan insan mahiyetinde vazifesini yapacaktır. İnsanın vazifesi de bu düşmanlarla mücadele edip Allah yolunda terakki etmektir.”(Risaleyi Nur)

ŞARTLAR NEFSİ KÖRÜKLÜYOR
Yukardaki tespitleri yaptık ama günümüz insanı da nefisle mücadele de zor şartlar altında yoluna devam etmek zorunda. Şehvet tahrik ediliyor, israf için nimet bol, malum nimet bol olunca nefis kuduruyor…
Diğer yandan imanı güçlendirmek ve sevap kazanmak da bir o kadar kolay. Sadece haramlara sırtını dönmek gerekiyor. İşte bu da günümüz insanının en büyük problemi.
Çoğumuz faizi çerez gibi yiyoruz Allah esirgesin. Varlık olunca, tüketim çılgınlığı da başlıyor… Velhasıl, asrımız insanı imanı ile nefsi arasında büyük bir savaş veriyor. Tabi veriyorsak!
Çünkü nefis Alabaşlı Köpek gibidir, onunla mücadele etmediniz mi, sizin kralınız olur, aklın başköşesine oturur.
Nefs-i emmare, nefsin terbiyeden geçmemiş ham halidir. Böyle bir nefis şiddetle ve ısrarla kötülüğü emreder, günahlara dalmak ister.
Başkasını bilmem ama insanlığın en büyük sorunu nefis yarası. Özellikle gençliğimize dikkat çekmek istiyorum. Gençlik sıkıntılı olunca da toplumun geleceği de sıkıntılı demektir. Evlat babayı, baba evladı anlamaz olmuş.
Büsbütün karamsal değilim tabi ki, çünkü bu ülkede milyonlarca insan İslam-i arayış içinde, bir kımıldanma var. İnşallah! Sonumuz hayır olur.

DURUMU HOCAMA SORDUM BANA DEDİ Kİ!
Hocam sordum bu durumu, şunları anlattı; “Bir öğrenci on beş yıllık tahsil hayatının sonunda belli bir alanda uzman olarak üniversiteyi bitirir. Veya bir ustanın yanında işe başlayan bir çırak misali, yıllar sonra o alanda mesleki eğitimi tamamlar usta olur. İşte bütün bunlarda bir seyri sülûk olduğu gibi, nefis için de bir seyri sülûk(manevi terbiye) lazımdır.
Ham petrol başlangıçta siyah ve pis kokuludur. Fakat arıtma neticesinde bu ham petrolden yüzlerce faydalı şey üretilir. Benzin bunlardan sadece bir tanesidir. Onun gibi, nefis işin başlangıcında o ham hali ile tabir yerinde ise pistir. Fakat belli bir seyri sülûk sonucu arınmış bir hale gelir, kötü özelliklerinden birer birer kurtulur.” İşin özü şu, galibe bizim nefis terbiyesi gerektiren eğitim yuvalarına ihtiyacımız var. Tabi yönelecek ve yönlendirecek güneşler bulabilirsek! Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co