Gündemden sıkıldım

Gündemden sıkıldım

Türkiye’nin sıcak gündemi öyle sıcak ki, dokunsanız eliniz yanıyor. Hafta içinde gündeme yönelik iki köşe yazısı yazmama rağmen vazgeçtim, çünkü sıkıldım. Ana haber bültenleri dâhil, yıllardır abonesi olduğum gazete ve dergilere okumuyor ve dinlemiyorum! Meğer onların ön yüzü yeşil, arka yüzü ise kızılmış. Yani kime inanacağımı da bilemez oldum. Allah sonumuzu hayır getirsin.
Tabi ki sadece siyaset sıcak değil, havalarda sıcak geçiyor. Yaşımız epey oldu, ben Kahramanmaraş’ta bu kadar sıcak bir yaz yaşadığımı hatırlamıyorum. Kuraklık, bizi tehdit ediyor. Ocak ayının ortasında ilkbaharı yaşıyoruz, acaba neden hiç düşündük mü?
Küresel ısınma diyorlar, sanayileşme diyorlar, çevre felaketi diye adlandırıyorlar, ben bilmem bildiğim bir şey varsa oda bu yaz bizim için çok sıcak geçeceğe benziyor.
Bakın siyaset sıcak, ekonomi sıcak, hava sıcak, tabi ki bu kadar sıcak bir arada olunca tansiyonumuz yükseliyor, aynı iş yerinde beraber olduğumuz kardeş bildiğimiz insanlar bile birbirlerine sert sözler söyleyebiliyor. Yazık bize!
Hani Müslümanlar kardeşti, hani bizim için en büyük üç tehlikeden biri vahdetimizdi! Hani sohbetine katıldığımız kardeşler sık sık uhuvvet risalesi okuyarak kardeşliğimiz için çaba sarf etmemiz gerektiğini söylüyorlardı. Şimdi ne oldu, dün dost olanlar, birden bire düşman mı oldular?
UHUVVET RİSALESİ
Bediüzzaman; “Müminlerde nifak ve şikak, kin ve adâvete sebebiyet veren tarafgirlik ve inat ve haset, hakikatçe ve hikmetçe ve insaniyet-i kübrâ olan İslâmiyet’çe ve hayat-ı şahsiyece ve hayat-ı içtimaiyece ve hayat-ı mâneviyece çirkin ve merduttur, muzır ve zulümdür ve hayat-ı beşeriye için zehirdir…” tespitini yaptıktan sonra
Şu hakikatleri beyan eder:
1- Onun adıyla. Hiçbir şey yoktur ki Onu hamd ile tesbih etmesin.
2- “Mü’minler ancak kardeştirler; siz de kardeşlerinizin arasını düzeltin.” (Hucurat Sûresi: 49:10.)
3- “Kötülüğe iyiliğin en güzeliyle karşılık ver. Bir de bakarsın, aranızda düşmanlık bulunan kimse candan bir dost oluvermiştir.” (Fussilet Sûresi: 41:34.)
4- “Öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını affedenler-Allah ise iyilik yapanları sever.”
Dikkat edilirse, üstadımız Müslümanlar arasında kin, nifak, adavet gibi sorunların inan ve hasetten kaynaklandığına dikkat çekerek, bütün insanlığın özelliklede Müslümanların birbirleri ile kardeşçe yaşaması için kardeşliğin tesis edilmesini ve araya büyüklerin girerek, barışı tesis etmeleri gerektiğini söylüyor.
Artık çok geç diyenler olsa da, Allah rızası için devreye girmek ve kardeşler arası çatışmayı durdurmak gerekiyor. En azından bunu tabanda gerçekleştirmek gerek diye düşünüyorum.
Kurt, karşısındaki iki güçlü hayvanı görüp yenemeyeceğini düşündüğüne, iki dostu birbirine düşürür, tek kaldığında ise onu parçalamaya çalışırmış.
Gündeme girmeyeyim, gündem dışı yazayım dedimse de başaramadım işte…
Ha şunu da belirteyim ki, güç denemesine devam edip, benlik duygusu içinde mücadele eden değil, geri çekilip, sükûneti tercih edip, meselelerin sonucunu Allah’a(cc) havale edenler eninde sonunda kazacaktır.
HAK GÜÇLÜNÜN DEĞİL, ADALETİNDİR
Bize batı ve İslam medeniyeti arasındaki farkı anlatırlarken, batının kuvveti üstün tuttuğunu, islamın ise hakkın yanında yer aldığını anlatmışlardı.
Şimdi zaman haklının yanında yer almaktır.
Ne demek istediğim tam anlaşılmamışsa, tarihi okuyun, tarih yalan söylemez… Diyor, saygılarımı sunuyorum.
Haa. Geceleri gözyaşı akıtabilenlere çok iş düşüyor.
Bu duygularla dualarımızı birbirimizden esirgemeyelim, diyor, saygılar sunuyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co