GÜLSU İLE EĞİTİME BAKIŞ

GÜLSU İLE EĞİTİME BAKIŞ

Çarşamba akşamları, Aksu TV’de, Eğitime Bakış Programı konuğu Eğitimci Yazar İbrahim Gülsu oluyor. Bu programda  eğitimle ilgili enteresan tespitler yer alıyor..

Dün gece de liselerin yapılanması konusuna girildi. Üniversitelerin verimli olması için, anlaşma olması gerektiğini savunuldu. Gülsu, üniversitelerin bilgi ve teknoloji üretmesi gerektiğini söyledi.

Bir ülkenin kalkınması eğitimli mümkün diyen konuşmacı, iyi bir vatandaş yetiştirmek devletin görevi olduğunu vurguladı.

Programın bana göre en önemli tespiti ise artık aydınların durum tespitinden çıkıp, eylem yapmaları gerektiğiniydi…

Akıllı tüccarlar, dönüşüm almadığı işi bırakır diyen İbrahim Gülsu, devlet bütçesinin % 13’ünden fazlasını eğitimi ayırıyorsa, bunun karşılığını almalı, üretimden sosyal ilişkilere varana kadar görmek istiyoruz, dedi.

Toplum olarak, okullarda kaliteli bir eğitim talebi beklentisinin yüksek olduğu belirtilen programda, üniversitelere oldukça önemli bütçeler ayrıldığını, bundan dolayı üniversitelerden büyük beklenti var, bu kurumlar, bulundukları coğrafyanın lokomotifi olmalı, kültür üretim merkezi olmalı, toplumu yönlendirmeli, ülkeye artı değer katmaları gerektiği söylendi.

Bundan dolayı mektepli, alaylı yakınlaşmasının mutlaka sağlanması gerektiğini belirtilirken, şehrin değerleri olan kişilere üniversitemizin kapılarını açması gerektiği vurgulandı.

MUCİD RUHLU OLAN GENÇLER USTALAR DEĞERLENDİRİLMELİ

Toplumumuzda birçok alaylının çeşitli nedenlerle okula gitmemesine rağmen, önemli buluşlara imza attıklarını belirtilen programda, alaylıların bildiği her şeyin değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. İlkokuldan itibaren mucit çocukların, ayrı bir eğitim programı dâhilinde değerlendirilmesini, sağlık alanındaki tecrübelerin  eski eczacı ve yaşlılardan elde edilerek kitaplaştırılmasını istendi….

Evet, bilgi güçtür.

Bilgiye hâkim olanlar, kuvvetlidir.

Kuvvetli olan toplumlar dünyadaki haksızlıklara dur diyebilir.

Bugün itibaren elimizi çabuk tutmak gerekiyor.

Eğer, bilgiye hâkim olmaz isek, bizi yerden yere vurabilirler.

Son yıllarda, belirli bir atılım içine girdik ancak geçmişi telefi etmek için çok daha hızlı hareket etmek durumundayız.

Hocam diyor ki, teknoloji casuslarına dikkat etmek gerek diyor. Katılıyorum, artık üniversitelerin önderliğinde, yeni buluşlarda bizim de imzamız olmalı.

BİLİM ADAMLARINA SAHİP ÇIKMAK GEREK

Programın ilerleyen bölümünde Isparta uçağının düşürülmesi ve  Aselsan mühendislerinin şüpheli ölümlerine dikkat çeken Yazar İbrahim Gülsu, bu cinayetlerin ülkenin önünün kesilmesi amacıyla yapılmış olabileceğini söyledi.

Gülsu kardeşim konuşurken, bende internet üzerinden bu konuda ki haberlere şöyle bir göz attım. Sabah Gazetesi (7 Ağustos 2006) de Aselsan’daki şüpheli ölümler ile ilgili olarak şöyle bir bilgi aktarmış: “ Aselsan’da çalışan üç mühendisin şüpheli ölümlerine ilişkin yeniden açılan dosyada önemli bir gelişme yaşandı. “İntihar” notuyla dosyası kapatılan mühendisin ölümünü inceleyen bilirkişi “Olay intihar süsü verilmiş bir cinayet” dedi.

Bu şehit edilen kardeşlerimizden Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006’da aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulunmuş,

Başbilen’in ölümünü inceleyen bilirkişinin, ‘cinayet’i işaret etmesi de ölümleri tekrar gündeme taşınmıştı…” deniyor

Bu hadiseden 4 ay sonra 17 Ocak 2007’de ise yine Aselsan’da görevli mühendis Halim Ünal’ın kafasına isabet eden tek kurşunla öldüğü haberi gazetelere yansımış.  (Vatan 28.11.2011)

Hocam diyor ki, amaç ülkemizin önünü kesmek bu nedenle, bilim adamlarımızı korumak gerek, diyor….

Bu hadiseler cinayet mi, intihar mı nasıl son buldu bilmiyorum ama toplum olarak hep şüpheli baktık bu ölümlere… İbrahim hocamın konuşmasının tamamına katılıyorum. Evet, eğitime ve eğitimcilere önem vermek, buluşu olan herkese değerlendirmek gerekiyor. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co