Gülmeyi unuttuk !…

Gülmeyi unuttuk !…

Gülmeyi unuttuk !…

En son ne zaman güldük bilemiyorum..

Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır !

Bir of çekmeyin!.. of demeyin..!  gelin gülmeyi deneyelim !..

Sabah çarşıya geliyorum: İnsanlar mutsuz ve asık suratlı..!

Çat desen , anında pat diyorlar.. kavga hazır !..

Sohbet yok, gülme yok, dostluk yok !..

Nasıl bir toplum olduk ! bilemiyorum..

Günümüzde zamanı çok çabuk tüketiyoruz ve nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Aynaya bakıyorum, saçlar ağarmış.. 55 yaşını geçtiğim için mi yoksa gerçekten artık çok hızlı yaşadığımız için mi bilmiyorum ama daha çok farkındayım hayatın çok çabuk geçtiğinin iyi biliyorum..

Biz gülsek de , gülmesek de hayat geçip gidiyor..

Aslında : ben 16 yaşındayım.. bakmayın saçlarımın ağardığına , bünyemde  beyaz boya biraz fazla onun etkisi sanıyorum..Her anın tadını çıkarmak gerekiyor. Tabi ki gün içerisinde bir sürü sorunla karşılaşıyoruz. Canımız sıkılıyor, üzülüyoruz. Ama önemli olan tüm olanlara rağmen mutlu olmak, sahip olduklarına şükretmek ve ne olursa olsun gülümsemeyi unutmamak gerekir.

Gülmenin yolu: Seviyeli dostlarla bir araya gelmektir.. ölçüyü kaçırmadan biraz latife yapmasını bilmek gerekir.. biraz gülmek gerekir..

Yukarı bakmayalım: AB ve ABD ‘ine bakmayalım, Suriye bakalım, Irak’a bakalım, Yunanistan’a bakalım, ülkemizdeki fakir ve garip gurebaya bakalım ve halimize bin kere şükür ederek gülelim..

Ramazan Bayramı, Bayram sevinci ve dostları gördüğümüz için sevinelim, gülelim.. bir defa olsun gülelim..

Yapılan araştırmalara göre gülmek, psikolojik ve fizyolojik açıdan da bir sağlık ve denge belirtisidir. Gülün , gülün bol bol gülün..

Sevgili Cahit ağabeyim: “ üç kişi az, 4 kişi çok bir yere gidelim oturup sohbet edelim, biraz gülelim, gülmeyi unuttuk ! “ dedi bize yazı konusu çıktı..

Gülmek , söylemesi kolayda nasıl ?…

Çarşıda Pazar da insanların yüzüne bakıyorum.. asık yüzler, öfkeli gözler.. oysa her şeye rağmen gülmek gerek.. Tüm doktorlar gülmenin faydasını anlatıyor..

Bizde bir söz: bir kilo pirzola yiyeceğine 10 dakika gül derler !

Gülmenin Faydaları Nelerdir? Nasıl güleceğiz…?

Kahkaha sırasında yüz, göğüs, karın iç organları ve sindirim sistemindeki kaslar uyarılır. Buna bağlı olarak sindirim hızı ve solunum derinliği artar.

Güzel dostlarla, bir piknikte veya bağ evinde çok yemek yersin ama aç eve düşersin işte sebebi bu !..

Gülme esnasında kaslar kasılır ve gevşer. Ağrıya tolerans artar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisini ise, yapılana araştırmalar söylüyor. Güldüğünüzde, otonom sinir sistemini harekete geçirerek, stres hormonlarının seviyesini olumlu yönde değiştirir.

Gülme eylemi sosyal bir olaydır. Gülmek, samimiyet, yakınlık gibi hisleri harekete geçirir. Beyindeki güvensiz duygusu azalır ve benlik saygısı yükselmeye başlar.

Bize de : İyi ki geldiniz be dostlar ,” dedirtir..

Karşı cinse ve diğer insanlara güçlü bir özgüven mesajı taşır. Mutluluk, diğer duygular gibi, davranış ve düşüncelere karşı bakış açısını etkiler.

Cinsel, profesyonel ve sosyal mutluluğun, bireyin genel fizyolojik ve psikolojik sağlığı açısından büyük önemi vardır. Bu alanların herhangi birinde tatminsizlik ve mutsuzluk yaşandığında, kişiler bu durumla baş edebilmek için çeşitli çarelere başvurur.

Fizyolojik olarak stres, stres hormonu olarak bilinen kortizol düzeylerinde artışa neden olur. Bu artış, duygusal yemek yemeye, özellikle tuzlu gıdalara yönelmeye sebep olur. Hayatına mizahı ve kahkahayı alanların beden dengesi korunur.

Mutsuz insanların yeme isteğine karşı koyamaması, onların kiloyla başını belaya sokuyor. Mutlu insanlar gereksiz yemek yemiyorlar.

Son olarak bir kişi günde 10 dakika kahkaha atarsa, 30 kalori yakar. Bizden söylemesi, kilo vermek istiyorsanız, gülmeyi ihmal etmeyin. Gülmeye dostlarla sohbet ederek  başlayabilirsiniz, benden söylemesi!

Olmadı: Bir Kemal Sunal filimi izleyin..

Ama en güzeli güzel dostlarla sohbet ederek, eski günleri anlatarak gülerek, bir yere vara bilirsiniz..

Kısaca sözün özü : Doktorlarımız, gülmek sağlıktır diyorlar.. sizde sağlıklı yaşamak istiyorsanız gülün !

Güzel bir Ramazan bayramı diliyorum, dostları ziyaret edin ve gülün diyorum..

İyi bayramlar..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Gülmeyi unuttuk !…” için bir cevap

  1. cevdet alperen diyor ki:

    SEVGİLİ DOSTUM BEKİR DOĞAN “TEBESSÜM SADAKADIR” DİYEN BİR PEYGAMBERİMİZ VAR. YILLARDAN BERİ BUNU MİLLETE HATIRLATIYORUZ.
    SELAM VE DUA İLE

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co