Göksun’da “Turizm Haftası” Etkinlikleri

Göksun’da “Turizm Haftası” Etkinlikleri

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kanlıkavak Çok Programlı Lisesi (ÇPL) tarafından 11.si düzenlenen ‘Çiriş Festivali ve Turizm Haftası’ kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu.

Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Kanlıkavak ÇPL bahçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, turizmin interaktif bir olgu olduğunu ve dünyada var olan her şeyin turizmin konusu olduğunu söyledi.

Dünyada yaşayan herkesin ya turist ya da turist adayı olduğuna dikkati çeken Pehliva, şunları kaydetti:

“Akla gelen her şey turizmin konusu olabiliyor. Kanlıkavak’ta teyzelerimizin, ablalarımızın pişirmiş olduğu çiriş böreği de turistik bir değer ifade ediyor, amcalarımızın, ağabeylerimizin yetiştirmiş olduğu elma’da bir turistik değer ifade ediyor. Dolayısıyla turizm demek sadece deniz ve kumsal demek değildir. Dolayısıyla Göksun’umuz, kanyonları, mağaraları, coşkun suları, ormanları ve doğal güzellikleri ile önemli turizm potansiyeline sahiptir.”

Çiriş-3

-“Göksun’un turizmin ekonomik gücüne ihtiyacı var”-

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ise yaptığı konuşmada, Göksun’un tarihî, coğrafî güzellikleri ve turizm açısından sahip olduğu potansiyel ile cennet vatan Anadolu’nun saklı kalmış bir bahçesi olduğunu söyledi.

Turizmin, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi olmadığını, aynı zamanda kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olduklarını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

“Turizm sayesinde insanlar, hem diğer ülkelerin, hem kendi ülkelerinde yaşadıkları bölgenin dışındaki güzelliklerin, hem de geçmişte yaşamış olan insanların bırakmış oldukları kültürel mirasın farkına vararak, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın gerekliliğine inanarak hayata farklı açılardan bakabilirler. Dünyada ne kadar insan var ise o kadar da farklı zevk vardır. Bu sebepledir ki dünyanın her köşesi farklı güzelliklerle bezenmiştir. Bununla birlikte bizler Anadolu’yu hep cennet vatan olarak tarif ederiz. Tarihî, coğrafî güzellikleri ve turizm açısından sahip olduğu potansiyeli ile bu cennetin saklı kalmış bir bahçesi de Göksun’dur.”

Ekonomistler tarafından turizmin ekonominin itici güçlerinden biri olarak kabul edildiğini belirten Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tarımda ve sanayide olduğu gibi turizm sektöründe de ürün çeşidi ve kalite arttıkça, gelir de artmaktadır. Günümüz turizminde kültürel değerler kadar, doğal değerlerin de çok büyük bir önemi vardır. Bu nedenle denizin, güneşin, kumun yanı sıra doğal ve kültürel değerlere de işlerlik kazandırılması gerekmektedir. Sanayileşme ve bilinçsizlik yüzünden dünyanın değişik yerlerinde tahrip olan mekânların el değmemiş haline Göksun’da tanıklık ediyoruz. Kilometrelerce uzanan kanyonları, el değmemiş çam ormanları, yaylaları, çok sayıda endemik bitkileri ve coşkun sularıyla bir doğa harikası olan Göksun, yayla turizmi, kış turizmi, doğa sporları, offroad ve rafting alanları ile yıllardır doğa ve lezzet tutkunlarını beklemektedir.”

Göksun’un turizmin ekonomik gücüne duyduğu ihtiyacı dile getiren Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlçemizde karın ilk önce düştüğü ve en son kalktığı ender mekânlardan biri olan ‘Dibek Dağı Kayak Merkezi’ projesinin hayata geçirilmesi için başlatılan çalışmalarda zemin ve kar potansiyeli için yapılan etüt çalışmaları belirli bir aşamaya getirilmiş ve devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte kayak merkezi projesinin en kısa sürede hayat geçirilmesi için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin ve mülki idarenin desteği ile gerekli çalışmaları süratle başlatarak takipçisi olacağız. Bununla birlikte ilçemizde turizm potansiyeli bulunan yerleri turizme kazandırmak sureti ile ilçemiz ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Başkan Aydın, bu etkinliğin, senede bir defa yapılan bir program olmaktan ziyade Göksun’un turizmine önemli katkılar sunan bir faaliyet olması arzuladığını sözlerine ekledi.

Konuşmalardan sonra sahne alan Tarsus Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibi ile Bitlis Tatvan Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Öğrenciler tarafından sunulan oyunların ardından sahne alan TRT ses sanatçısı Ufuk Bakır, seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle programa katılan konuklara güzel dakikalar yaşattı.

Programda, Kanlıkavaklı bayanlar tarafından okul bahçesinde yapılan çiriş böreği ikramı yapıldı. Program sonunda Kaymakam Pehlivan, Okul Müdürü Ekrem Erdoğan’a başarılı çalışmalarından dolayı Teşekkür Belgesi verdi. Pehlivan, ayrıca ‘Temiz İlçe Duyarlı Göksun Projesi’ kapsamında da Kanlıkavak ÇPL adına teşekkür belgesi verdi.

Kutlama programına Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Abdullah Yayalamış, İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul Güler, Kamu Kurum Amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co