Göksun Karakucak Güreş Festivali Başladı

Göksun Karakucak Güreş Festivali Başladı

 

GÖKSUN- Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde bu yıl 38. Düzenlenen festival 550 güreşçinin katılması ile başladı.

Alpaslan Türkeş Mesire alanı, Karakucak Güreş Çim sahasında bu sabah erken saatlerde başlayan 38. Karakucak Güreş Festivali açılışında bir konuşma yapan Göksun Belediye başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, yaptığı açıklamada, pehlivanlar diyarı olarak anılan Göksun’da karakucak güreş festivalinin yaklaşık 60 yıllık tarihi geçmişinin olduğunu söyledi.

Göksun 38. Karakucak Güreş Festivali’nin 6 Ağustos pazar günü gerçekleştirileceği belirten Aydın, Göksun’un, dünya çapında yetiştirdiği pehlivanlar ve yaklaşık 60 yıldır düzenlediği festivallerle ata sporuna hizmet etmiş ve bu nedenle de pehlivanlar diyarı olarak anılan bir ilçe olduğunu belirtti.

Aydın, Göksun Belediyesi olarak bir taraftan ilçeyi modern dünyanın standartlarına sahip bir kent yapma gayreti ile çalışırken diğer taraftan da tarihi mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, pazar günü düzenlenecek festivalin de bu çalışmalardan sadece biri olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş ve ilçeleri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde güreş festivalleri yapıldığına işaret eden Aydın, her festivalde ortalama 550 güreşçinin ter döktüğü Göksun Güreş Festivalinin ise ülke genelindeki önemli festivallerden biri olduğunu kaydetti.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği ağustos ayında, Göksun’un, serin yayla havası ve buz gibi akarsuları ile bölgenin cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Aydın, tüm güreşçileri ve güreş severler ile güzel bir hafta sonu geçirmek için alternatif mekan arayan herkesi Göksun Er Meydanı’na beklediklerini sözlerine ekledi.

Mehter gösterisi ile başlayan güreşler daha sonra siyasilerin katılması ile devam ediyor..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co