Gıybet Kanser Gibi !

Gıybet Kanser Gibi !

Gıybet Kanser Gibi !

Büyükler hep söylüyor, kitaplar yazıyor, bizler görüyoruz yaşıyoruz ama bir türlü ders alamıyoruz.. Gıybet Kanser gibi, ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi sevaplarımızı götürüyor..

Camiye gelen bir adam var: eli ayağı sağlam, yerde oturur, yatar , yuvarlanır, koşar , top bile oynan ama: Namazı Sandalye de kılar, bende Sandalye de namaz kıllanmayacağı için ona buz eder bazen arkasından söylenirdim.. yani gıybet ederdim..

Diyanet işleri başkanlığı Din işleri yüksek kurulu fetva yayınladı: Sandalye de namaz olmaz diye.. İslam alimleri kitaplarında : “ Camiileri kiliseye çevirmeyin, sandalye ile namaz olmaz, oturarak kılın, yatarak kılın ama sandalye de namaz kılmayın !” buyurmalarına rağmen eli ayağı sağlam kişilerin camiye gelirken koşarak gelmeleri sonra da paşa gibi sandalyeye oturmalarını doğru bulmuyorum..

Buna kızdığım için ardından söylendim: gıybetini yaptım.. sonra düşündüm, bana ne faydası var..! nasıl adam olursa olsun bana ne ?..

Enver Ören ağabey  buyuruyor ki:

Kim olursa olsun gıybetini yapmayın! Evinizde de gıybet yapan olmasın. Gıybet; içki içmekten, kumardan daha büyük günahtır. Gıybet kanser gibidir, girdiği yer iflah olmaz. Gıybet edene sus diyene 100 şehid sevabı verilecek. Gıybet edenleri susturun.

Gıybet aileyi parçalar, toplumu çökertir, cemiyeti felakete götürür. Zinadan daha büyük günah olduğu halde, çok kolay işlenen bir günahtır,” buyurarak gıybetin kanser gibi girdiği vucutun tüm sevaplarını, kıldığı namazı, tuttuğu orucu yok ettiğini anlattı.

Evliyaullahtan bir zata, vefatından sonra rüyada görülünce (Geri dönmek ister misin?) diye soruluyor. Diyor ki:

(Dünyanın tamamını hesap sorulmamak şartıyla verseler istemem. Tek şey için isterim, kapı kapı dolaşıp ölüm ve kabir hallerini anlatmak için, gıybetin kanser gibi olduğunu söylemek için..)

Aklınıza, kabiliyetinize, enerjinize güvenmeyin. Yoksa bunlarla baş başa kalırsınız. Gün gelir aklınız yetmez, yakıtınız biter, yanarsınız. İmam-ı Rabbani hazretleri gibi ehli sünnet âlimleri çok kuvvetli enerji kaynaklarıdır. Akıllı davranıp, fişi doğru kaynağa takanın, doğru kaynağa bağlananın, ne enerjisi biter, ne de ışık saçması.

Hak ile bâtılı ayırana âlim denir. Çok kitap okuyana, çok ilmi olana âlim denilmez.

Çok kitap okumakla doğruyu bulmak mümkün değil. Doğru kitabı çok okumakla ancak doğruyu bulmak mümkün, “günümüzde her türlü kitap var çünkü !”

İyilerle beraber olmak çok önemli. Kötü arkadaştan kaçın. İyi arkadaşla arkadaşlık yapmak, kötü insanlardan sakınmak bu dinin temelidir. Siz istediğiniz kadar iyi olun. Arkadaşınız kötüyse siz bir gün bozulursunuz. Siz istediğiniz kadar kötü olun arkadaşınız iyi ise bir gün iyi olursunuz. Bir odada cüzzamlı birisi bulunsa onunla bir kişi 7 sene bir arada bulunsa bulaşmama ihtimali vardır ama kötü arkadaşla bulunana kötü huyların bulaşmama ihtimali yoktur. Yani mutlaka bulaşır. Bir sepet sağlam meyvenin içine bir adet çürük meyve koysanız hepsini bozar, bir sepet sağlam meyve o bir çürüğü sağlam yapamaz.

Akıllı insan ölümü ve ahireti düşünen, ona göre tedbir alandır.

Allahü teâlânın kullarını incitmeyin. Allahü teâlânın size nasıl muamele etmesini istiyorsanız, Onun kullarına öyle muamele edin. “Gaziantep deki Halil Cengiz gibi yada ölüme terk edin!”

Sorulan suallere verilen cevapların isabetli olması, Allahü teâlânın rızasını düşünmekle mümkündür. Soran da, cevap veren de Allah için yapmalıdır.

Allahü teâlâ hiçbir mahlukuna vermediği bir şeyi insana vermiştir. O da (aşk)dır. Dinde fazla sevgiye aşk denir, insanların anladığı nefsani duyguya denmez, ona heves denir. Allah ve Resulüne iman etmeyen aşkı bilemez.

Enver ağabeyden bunları dinledikten sonra !.

Ne büyük hata yaptım, gıybet kanser gibi diyerek halime töbe ettim..

Bana ne : kim ne yaparsa kendi kendine yapar , birinin yakışıklı veya birinin çirkin olması beni ne ilgilendirir.. birinin arabasının iyi birinin kötü olması beni ne ilgilendiri..

İsteyen : istediği gibi hareket etsin, insanların arkasından konuşmak bize göre değil, gıybet bizi kanser gibi öldürüyor farkında değiliz..

Gıybet ve “4 bakan çaldı !” nereden biliyorsun, gözünle gördün mü ? 4 bakanın gıybetini yapıyorsun ! .. Söylediğin doğru ise gıybet olur, söylediğin doğru değilse iftira olur ki her ikisi de çok büyük günahdır.. Ahrette hesabını veremezsin , sus kardeşim sus Allah için sus !

Allah-ım bizi gıybet etmekten koru yarapbi.. amin

Allah-ım insanların kötü yüzünü bize gösterme yarabbi..

İnsanların hep güzel yanlarını bize göster allahım..

Allah diyen dostlarla bizleri arkadaş eyle Allahım amin

Gıybet yapan insanlardan bizi uzak eyle allahım ? amin..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co