Girişimci öğrenciler ABD’de buluştu

Anasayfa Eğitim 13 Nisan 2014
Girişimci öğrenciler ABD’de buluştu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Serhat Kısakürek dünyanın dört bir yanından öğrencinin davetli olduğu Clinton Global Initiative University Öğrenci Heyeti buluşmasına seçildi

ABD’nin Arizona Eyaleti’nde yer alan Arizona State University, Clinton Global Initiative University (CGIU)Öğrenci Heyeti buluşmasına ev sahipliği yaptı. Dünyanın dört bir yanından öğrencinin biraraya geldiği konferansta 1.000 öğrenci, organizasyonel liderlik, inisiyatif değerlendirmesi ve başarının ölçümü gibi konuları ele aldı.

2012 yılından beri etkinliğe öğrenci heyeti gönderen Laureate Education, bu yıl 800 binin üzerinde öğrencisinden yedisini konferansa katılmaları ve projelerini sunmaları için seçti.İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Serhat Kısakürek de Türkiye’yi temsil etmek üzere seçilen isim oldu.

Akademik başarıları ve toplum yararına gerçekleştirdikleri hizmetler göz önüne alınarak seçilen 7 öğrenci Bill Clinton, Hillary Clinton ve Chelsea Clinton ev sahipliğinde düzenlenen CGIU Öğrenci Heyeti buluşmasında kendi projelerini sundu.

   Özel Kahramankent Lisesi’nden mezun olduktan sonra BİLGİ Hukuk Fakültesi’nde eğitimine devam eden Serhat Kısakürek, “Bill Clinton, Hillary Clinton ve Chelsea Clinton’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumlarda projelerimizi, fikirlerimizi anlatırken bunları daha ileri nasıl götürebileceğimizi konuştuk. Dünya gündemindeki sosyal konulara değinerek nasıl fayda üretebileceğimizi, daha yaşanılabilir bir dünya için neler yapabileceğimizi paylaştık” dedi.

Dünyanın birçok ülkesinden, farkı kültür ve geçmişe sahip gençlerle bir araya gelip tanışma şansı bulduğunu belirten Kısakürek, “Onların sayesinde bu ülkeleri ve kültürleri daha iyi tanıdım. Bu durum bana dünyayı daha iyi tanıma ve uluslararası vizyon edinme fırsatı verdi. Birbirimizle projelerimizi ve fikirlerimizi paylaştık. En önemli noktalardan biri de karşılıklı olarak birbirimizin projelerine nasıl destek sunacağımızı gördük. Farklı bakış açıları bizi çok etkiledi” dedi.

Konferanslarda dünya geleceği, dünyayı bekleyen sorunların ele alındığını söyleyen Kısakürek, bu gündemlerin dünyaya, çevreye olan duyarlılıklarının artmasını sağladığını vurguladı. BİLGİ Hukuk Fakültesi öğrencisi Serhat Kısakürek “Farklı kültür ve anlayışlardan insanlarla tanışma ve fikir alışverişinin bana önemli bir deneyim kattığını düşünüyorum. Bill Clinton , Hillary Clinton gibi dünyaya yön veren isimlerin moderatörlük yapması ve fikirlerini paylaşması bu deneyimimi daha da anlamlı kıldı” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden destek alarak Türkiye’de Uluslararası Genç Girişimciler Platformu’nun kurulmasını sağlayan Serhat Kısakürek, 2013 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Ürdün, Malezya, Azerbaycan ve Romanya’yı bünyesine katan ziyaretlerle platformun büyümesinde etkin rol aldı. Şu anda sekiz ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Genç Girişimciler Platformu, “Enerji” konulu uluslararası bir konferansın hazırlığını sürdürüyor.

Clinton Global Initiative University

Clinton Global Initiative University, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin bağlı bulunduğu Laureate International Universities ağının onursal başkanı ve ABD eski başkanı Bill Clinton tarafından 2007 yılında kuruldu. Organizasyon, kendini çağın en büyük sorunlarını çözmeye adamış, dünyanın yeni iş liderlerini, hayırseverlerini ve devlet görevlilerini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

2008 yılından itibaren, beş temel alanı oluşturan; eğitim, çevre, iklim değişikliği, barış ve insan hakları, yoksulluğun giderilmesi ve kamu sağlığı konularında inisiyatif alan öğrencileri desteklemek ve projelerini geliştirebilmeleri için 1 milyon doları aşkın para ödülü verdi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co