Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Kahramanmaraş’a tanıtım filmi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Kahramanmaraş’a tanıtım filmi

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ın ilk Reklam Ajansı Filozof Medya Prodüksiyon Ajans’a hazırlattırılan tanıtım filmi yayınlandı.

Kahramanmaraş’ta Tarım ve hayvancılığın detaylı bir şekilde anlatıldığı tanıtım filmi Filozof Medya tarafından üç aylık bir çekim sürecinin ardından hazırlandı. Yapılan Tanıtım filmi hakkında açıklama yapan Filozof Medya Prodüksiyon ajans yönetmeni İbrahim Baykut tanıtım filmini efsane olarak adlandırdı.

Baykut açıklamasında: “Kahramanmaraş’a yapılan efsane çalışmalardan birini daha tamamlama mutluluğu içerisindeyiz daha önce yaptığımız birçok çalışma gibi Kahramanmaraş İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tanıtım filmi de efsane bir çalışma oldu” dedi.

EFSANELERLE DOLU 18 BİN YILLIK BİR TARİH

Tanıtım filminde şu detaylar yer aldı; Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Kurtuluş Savaşında Destanlaşan Milli Mücadelesi ile tarihe adını kahramanlıklarla yazdırmış, madalyalı şehir var olmak için yok olmayı göze alan, ‘maraş bize mezar olmadan düşmana gülzar olmaz’ diyen yiğitlerin, unutulmaz destanlar yazdığı, özgürlüğün, bağımsızlığın, onurun ebediyete kadar su gibi akıp gideceğini haykıran kahramanlar diyarı.

Benzersiz doğası, yüksek tarım potansiyeli, zengin tarihi ve kültürel birikimiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır Kahramanmaraş.

tarım (4)

Turizm potansiyelinin yanında, el sanatlarıyla da ön plana çıkan şehirde, bakır işlemeciliği, oymacılık, altın işlemeciliği ve dokuma yaygın olarak yapılmaktadır.

Zengin bitki örtüsü, iklim çeşitliliği, verimli toprakları, doğal su kaynakları ve coğrafi konumu ile tarım ve hayvancılık sektöründe görkemli bir zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Dört Mevsim’in aynı anda yaşandığı Kahramanmaraş’ta 79 farklı tarım ürünü yetişmektedir.

MARKA ŞEHİR OLAN KAHRAMANMARAŞ’TA, MARKA ÜRÜNLER

Kahramanmaraş Kırmızıbiberi, Çağlayancerit Cevizi, Göksun Elması, Andırın Kirazı, Pazarcık Peygamber Üzümü, Bertiz Kabarcık Üzümü ve onlarca ürün, yetiştiği yerin adıyla bütünleşmiş, uluslararası alanda tanınır hale gelmiştir.

Siyah inci zeytinin geniş alanlara yayıldığı ilimizde; mısırdan ayçiçeğine, narenciyeden kiviye, yer fıstığından şeker pancarına ve Türkiye’nin en kaliteli Antep fıstıklarının yetiştirildiği ender bölgelerden birisi olan Kahramanmaraş’ta organik badem üretimi de yapılmaktadır.

Kaysı üretiminde söz sahibi olan Elbistan, Kurutmalık Kaysı üretiminde önemli bir merkez olmaya aday bir ilçedir.

Her geçen gün yönelimin arttığı ve gelişmeye açık olan bir pazar haline gelen seracılık ilimizde gelişen sektörlerden biridir.

Binboğa dağlarında üretilen kendine has rayihası ile ön plana çıkan kekik ve keven balları ülkemizin dört bir yanında alıcı buluyor.

Yöresel lezzetler noktasında da köklü bir geçmişi olan Kahramanmaraş; dondurma ve tarhanada vazgeçilmez tatlar arasındadır.

tarım (7)

Keçi sütü ile salebin muhteşem uyumunu yakalayan Kahramanmaraş Dondurması “Dondurma Maraş’ta Yenilir” dedirtiyor.

Kahramanmaraş il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü bakanlığımızca uygulamaya konulan milli tarım projesi kapsamında hayvansal ve bitkisel üretimde çalışmalarımız hızla devam ediyoruz.

“Masada değil sahada” sloganıyla daha etkin ve verimli çalışma yürütebilmek amacıyla işletme bazlı çalışma modeli Kahramanmaraş’ta da uygulanıyor.

Son yıllarda tüm dünyaca kabul edilen sertifikalı üretim metodları olan iyi tarım ve organik tarım uygulamaları yaygınlaşmış olup, ilimizde 105 bin dekarın üzerinde bir üretim gerçekleştirilerek Türkiye’de ilk on il içerisinde yer almıştır.

Ayrıca çatak projesi ilimizde başarıyla uygulanarak çiftçilerimizin arazilerini daha etkili ve verimli kullanımına yönelik faaliyetler yapılmaktadır.

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında sağlanan hibelerle üretim ve istihdam kapasitelerini geliştiren yatırımcılar işletmelerini bir bir faaliyete geçirerek ilimiz tarımına güç kazandırıyor.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİ DESTEKLENİYOR

Genç çiftçilerin desteklenmesi ile geçlerin işletme sahibi olmalarına imkân tanınmış, kırsal bölgelerde alternatif gelir kaynaklarının oluşturulmasına ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlanmaktadır.

Tarımda genç girişimci kadınlar desteklenerek güçleniyor, çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşuyor, gibi birçok proje ile Kahramanmaraşlı çiftçiler yeniliklerle buluşuyor.

Toprak ve arazi koruma kanunu kapsamında bakanlar kurulu kararıyla ilimizde Afşin-Elbistan, Maraş-Türkoğlu ve Narlı ovaları olmak üzere 4 büyük ova tarımsal sit alanı ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır.

Bakanlığımızın önemli alt yapı çalışmalarından olan arazi toplulaştırma çalışmalarının tamamı ilimizde planlanmış ve bu arazilerde çalışmalar devam etmektedir

Tarladan sofraya güvenilir gıda tüketilmesini sağlamak amacı ile gıda denetimlerini aralıksız sürdüren, müdürlüğümüz bilinçli tüketici güvenilir gıda sloganı ile okullarda da öğrencileri gıda güvenliği ve hijyen konularında eğitim programları ile bilgilendiriyor.

Denizi olmayan ve balık ihracatı yapan birkaç ilden biri olan Kahramanmaraş, tatlı su kaynakları bakımından 4’üncü sırada yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük su ürünleri işleme tesisine sahip Kahramanmaraş’tan, 25 ülkeye ihraç yapılmaktadır.

Su Ürünleri yetiştiriciliğinde sıradanlığın dışına çıkan Kahramanmaraş’ta, dünyada ilk defa baraj ortamında yayın balığı üretimi gerçekleştirilmektedir.

İlimizde 7’si büyükbaş, 2’si küçükbaş olmak üzere toplam 9 hastalıktan ari ve onaylı süt çiftliği işletmelerimiz bulunmaktadır.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hayvancılığının gelişmesi ile birlikte üretilen ayran, yoğurt, tereyağı, peynir, dondurma gibi süt ürünlerinin başta Arabistan, Katar, Dubai ve Irak olmak üzere 14 ülkeye ihracatı yapılmaktadır.

Hayvancılık için son derece önemli olan meralarımızın ıslah ve amenejman çalışmalarına devam edilmektedir.

Üretimde verim ve kalitenin arttırılması için çiftçi eğitimleri, kurslar, geziler ile tarımsal yenilikler çiftçilere anlatılmaktadır.

İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünce yayın hayatına kazandırılan Kahramanmaraş tarım bülteni ile il genelindeki tarımsal faaliyetler tüm Türkiye’ye duyurulurken Kahramanmaraş’ta tarım ve yaşam dergisi ile de ildeki tarımsal ürünlerle ilgili bilimsel çalışmaları bir araya getiriyor.

Farklı konularda hazırlanan liflet, broşür ve çiftçi mektuplarıyla da bilgi paylaşımları sürdürülüyor.

Çiftçi eğitim ve yayım faaliyetlerine özel bir önem veren müdürlüğümüz, daha fazla çiftçiye ulaşmak amacıyla her hafta canlı yayınlanan “toprağın bereketi” adlı tv programı ile ilimiz tarımına ivme kazandırmayı hedefliyor.

Bitkisel üretimden hayvancılığa, gıda denetimlerinden zirai mücadeleye, tarımsal desteklemelere kısacası ülke tarımını ve çiftçi refahını ilgilendiren her konuda Kahramanmaraş’a hizmet veren, 11 ilçe, 9 şube ve 800’den fazla çalışanı ile büyük bir aile olmayı başaran Kahramanmaraş gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğü, çalışmalarına aralıksız devam edildiği bilgileri verildi.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co