GEZMEK ÖMÜRDEN DEĞİL DERLER

GEZMEK ÖMÜRDEN DEĞİL DERLER

Hafta sonunda iki öğrencim, Somuncu Baba Vakfı’nın Darende’deki sosyal tesislerini gezeceklerini, bu geziye benimle birlikte yapmak istediklerini söyleyince, işin doğrusu memnun oldum. Hafta içinde yaşadığımız stresli hayatımıza renk katmak, farklı bir ortamı görmekten geçeceğini bilerek gezinin planlamasını yaptım.

Önce Tekir, sonra Eshab-ı Kehf, ardından Somuncu Baba’ya uğrayacağımız söyledim, onlarda Ashab-ı Kehf’i daha önce görmemişler memnun oldular. Yolda Kuran’ı Kerimden Kehf Suresini okudum, bu güzel insanların hikayesini dikkatle dinlediler. Sonra, gerçek Ashabı- Kehf’in Afşin’de olduğunu, yapılan bilimsel araştırmalardan bahsettim. Daha fazla ilgilerini çekti.

Ashabı- Kehf’in  bekçisinin yanında birkaç yapancı özel otomobil vardı. Affedersiniz yeni bir tuvalet yapılmış, abdestlik çok güzel olmuş. Bu tip turistlik beldelerde abdestlik çok önemli yine piknik yerinin olması gerekiyor. Sağ olsun bizimle ilgilendi. Yiyeceklerimizi de paylaştık. Duasını aldık, iki rekat mescit namazının yanı sıra iki rekatta yolcu namazımızı kıldık. Gençler, Ashab-ı Kehf’i  gezdikten sonra, böyle güzel  tarihi bir mekanı görmenin şaşkınlığını yaşadıklarını belirttikten sonra, Elbistan üzerinden Darende’ye doğru yola koyulduk. Yolda, peynirli börek yemek için durduk, leziz Elbistan peynirinden yapılan gözleme ve börekler yendi. Yani turizmin beldeler için önemi üzerinde durduk, Maraş’ın turizm kenti olması için neler yapılması gerektiğini anlattım. Kentimizin turizmden pay alması gerekiyor, bunun için kapalı kutu olmaktan çıkılmasını, yeni tesislere, otellere ihtiyacımız olduğunu, tanıtıma önem vermemiz gerektiği vb söylediğimde onlarda fikirlerini söylediler.

 

İKİ SAAT 45 DAKİKA SÜRÜYOR

Elbistan’dan yaklaşık 40 kilometre ilerde Büyük Yapalak Köyünü geçtikten sonra Darende’ye varmadan önce harika bir Şelale var, burası geniş bir piknik alanı, dağdan gelen kar suları altında resimler çektirdik. Gençler iyi ki, bu geziye gelmişiz, bu kadar güzel yerler olduğunu bilmiyorduk, dediler.

Sonra Darende’ye vardığımızda, Somuncu Baba Vakfının bu beldeye yaptığı okullar, hastaneler, yurtlar ve tarihi camilerin restorasyonuna değindim.

Bir vakfın bir beldeyi nasıl değiştirdiğini ve burasının vakıf sayesinde her yıl yüz binlerce insan tarafından ziyaret edildiğini, Rafting yapılabildiğini, Kudret Havuzu, Balıklı Göl ve Somuncu Babanın hikâyesini anlatacaktım ki, sözü ağzından aldılar. Onlar Bursa’da okudukları için Somuncu Baba’nın hikâyesini benden daha iyi bildiklerini anlattılar.

Somuncu Baba Vakfı Tesislerini daha önce 4 defa görmüştüm. Her gittiğimde mimari açıdan yeni değişiklikler yapıldığını biliyordum. Bu defa büyük bir cami yapılmış. Caminin mimarı yanılmıyorsam hem şehrimiz  Ahmet Kara, eski tarihi camiyle uyumlu olmuş. Ayrıca taharet hane son model yapılmış. İşte dedim, Müslüman her konuda örnek olmalı. Musluklarından tutun, abdest alınacak yere kadar süpür bir yer mekan, bunu şunun için anlatıyorum, Maraş turistlik belge olacaksak, abdest hane ve tuvalet sayısı artırılmalı ve modern şekilde yapılmalı…

Burada ikindi namazımızı kıldık, müze ilgimizi çekti. Daha öncede yazmıştım, bu müzeye benzer bir müzeye de Maraş’ın ihtiyacı var. Belediye Kültür Müdürlüğü yetkilileri önce böyle bir müze için kolları sıvamaları gerekiyor.

Bu günlerde ikindi yağmurları şiddetlendi, Cumartesi günü de yağmurluydu hava, geç kalmamak için hemen dönüş hazırlığını yaptık.

Gençler gezi dönüşü yorum yaparken, iyi ki dediler.

Atalarımız gezmek, ömürden değilmiş derler, çok doğru söylemişler. Mekan değişikliği insana iyi gelir. Eğer bu güne kadar Darende’yi görmemişseniz, tavsiye ederim. Özellikle kaysılar yetince, gidilirse daha iyi olur.

Hadi bu günde de kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co