Gevher, “Yaz Kuran Kurslarına hazırız”

Gevher, “Yaz Kuran Kurslarına hazırız”

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammed Gevher, ilçe müftüleri din görevlileri ile toplantı yaparak Yaz Kur’an-ı kerim kursları hazırlıklarını gözden geçirdiler..

Toplantıda,  yaz Kuran Kurslarında güvenilir diyanet kaynaklarının kullanılmasının gerekliliği vurgulayan İl Müftüsü Muhammed Gevher ;” Güvenilir kaynaklardan doğru bilgilerle Kur’an-ı Kerim öğretmeliyiz,” dedi.

Kahramanmaraş Din hizmetleri istişare toplantısı İl Müftüsü Muhammet Gevher başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının ama konusu ise yaklaşan yaz Kuran kurslarının durumu hakkında oldu.

din (6)

Kız Anadolu İmam hatip Lisesi salonunda yapılan istişare toplantısı yaklaşık üç yıldır her ay farklı bir yerde yapılıyor. Bu ayki din hizmetleri alanında yapılan istişare toplantısının ev sahipliğini Anadolu kız İmam hatip lisesi Müdürü İsmail Direk yaptı.

Sıcak bir ortamda gerçekleştirilen istişare toplantısına katılan üyeleri tek tek dinleyen İl Müftüsü Muhammet Gevher,  yaz kuran kurslarında bu yıl herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için titizlikle çalıştıkları belirterek görüş ve önerileri not aldı.

İl Müftüsü Muhammet Gevher yaptığı konuşmada faydalı bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti yaz kuran kurslarını önemsediklerinin altını çizdi. Gevher; “ Üç yıldan bu yana Müftülük, İlahiyat ve imam hatip Liseleri olarak yaptığımız toplantının devamını yapmaktayız.  Okullarımızın tatil olmasına iki üç hafta var. Ardından hemen yaz Kuran kurslarımız başlayacak, bu konuyu çok önemsiyoruz. Camilerde, okullarda Kahramanmaraş’ta insanlara nasıl bir din hizmeti verebiliriz diye müzakere ettik. Çok faydalı oldu. İnşallah semeresini bu yıl göreceğiz.”

İlahiyat fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şengül de açıklamasında; “Sadece bu ekibin bir araya gelmesi bile çok önemli.  Daha kaliteli daha olgun şekilde olması için devamını arzuluyoruz. Bu toplantılar özellikle din hizmetlerinin gelişmesi adına çok yararlı olmaktadır.”ded.  Dekan Şengül Kahramanmaraş’taki görevinin bu gün itibarıyla son bulduğunu ve bundan sonra Anakara ilahiyat fakültesindeki öğretim üyeliği görevine döneceğini belirtti.

Programın Ev sahipliğini üstlenen Anadolu kız İmam hatip Lisesi Müdürü İsmail Direkte yaptığı açıklamada istişarenin önemine değindi. Direk konuşmasında; “ Biliyoruz ki istişare çok önemli. Bunun sonucunda yapabileceğimiz bir şey varsa birbirimize yardımcı olup destek veriyoruz. Bu yıl tüm imam hatip okullarında yaz Kuran kursu var. İnsanlarımıza hizmeti, Kuran öğretmeyi amaç edindik. İnsanları ne kadar yükseğe çıkartıp ilim erbabı yapabilirsek, ahlaken güzelleştirebilirsek bu bizim için kar olarak görüyoruz.”

Kahramanmaraş İmam Hatipliler Derneği (KAMİMDER) yönetimi adına Diyanet-Sen şube başkanı Ekrem Arslanda açıklamasında din görevlilerinin yaz Kuran kursunda yaşadıkları sıkıntıya değindi. Camilerde fazla sayıdaki öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesini ve sınıf ortamında eğitim verilmesi gerekliliğine değinen Arslan, bunlar yapılırken güvenilir diyanet kaynaklarının kullanılmasını istedi.

Din hizmetleri istişare heyetini,  İl Müftülüğü başta olmak üzere İlahiyat fakültesi ile Kahramanmaraş’taki tüm imam hatip lisesi, Milli eğitim ve belediye yetkilileri oluşturuyor.

Toplantıya, İl Müftüsü Muhammet Gevher, İlahiyat fakültesi dekanı Prof. Dr. İdris Şengül, erkek İmam hatip Lisesi müdürü Yusuf Dönmez, Kız imam hatip Lisesi Müdürü İsmail Direk, Türkoğlu imam hatip Lisesi Müdürü Mehmet Yüksel, Pazarcık İmam hatip Lisesi Müdürü Tahir Sümer, Bağlarbaşı imam hatip Lisesi Müdürü Adem Yiğiter, Hacı Ali Kulaç, Mustafa Kemahlı, Ali Arastacı, Mustafa Aksoy, Faruk Yüksek, Nuri Kahveci, Necati Demir ile Diyanet-Sen şube başkanı Ekrem Arslan katıldı.

din

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co