Gergerlioğlu, KSÜ’de ‘Sibernetik Siyaset’i Anlattı.

Gergerlioğlu, KSÜ’de ‘Sibernetik Siyaset’i Anlattı.

    Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Uluslararası İlişkiler Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen “Sistem Düşüncesi ve Sibernetik Siyaset Modeli” konulu konferansın konuşmacısı Başbakanlık Sosyometri Danışmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu oldu.

   Avşar yerleşkesi Senem Ayşe Konferans Salonunda KSÜ’lü Akademisyen ve Öğrencilerle buluşan Gergerlioğlu sibernetiğin antik Yunancada “sevk ve idare” anlamına “kübernetes” kelimesinden geldiğini ifade etti. İçinde yaşadığımız hayatın her yönüyle mekanik, fiziksel, biyolojik, zihinsel ve sosyal sistemlerden oluştuğuna ve sibernetiğin bu sistemleri inceleyen bir bilim olduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu; “Tüm bu sistemlerin altında ortak bir matematik disiplin vardır ve bu disiplin siyasi ve sosyal meselelerimizin tamamının çözümüne de uyarlanabilecek güçlü bir sorun çözme aracıdır ” dedi. Öğrencilerin güncel politikayla ilgili sorularına ise kendi tecrübelerinden yola çıkarak cevap veren Gergerlioğlu, Batı toplumlarının siyasal sistem kurgusunun ülkemize oranla daha işlevsel dizayn edildiği için sistem karşısında hiçbir “uyanıklığa” ihtiyaç duymadan yaşayabildiğini, ülkemizde ise maalesef bu durumun tersinin geçerli olduğunu, bunun için de kamu hizmet dizgisinin daha doğru bir şekilde yapılanmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

   Konferansın sonunda Sistem düşüncesi yaklaşımıyla ilgili gelen bir soruya Gergerlioğlu: “ Bu çok kritik bir mesele. Sorun stoğumuzu tamamen eritmek için Ülkemizi, bölgemizi ve Dünya’yı gerçek manada anlamak gerek. Bunun yolu makro planda “Sistem”i iyi okumaktan geçer. Sistem: bir hedefi olan, uzmanlaşmış alt modüllere sahip ve bu modüllerin birbirleriyle entegre olarak çalışması gereken bir bütündür. Bu sistemin yapısıdır. Bu yapının faaliyetlerini sürdürmesi için bir sürece ihtiyacı vardır. Bu süreci etkili bir şekilde değerlendirmek içinde görünenin ötesine bakıp kök sorunları keşfetmek gerekir. Sistemin tüm bu bileşenlerini, diğer özelliklerini ve olası davranışlarını toplumumuzun ve kurumlarımızın tüm katmanlarıyla paylaşarak sorunlarımızı kalıcı bir şekilde çözmeye devam edeceğiz” diyerek cevapladı.

  Rektör Yardımcısı ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İsmail Bakan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcıları ve Bölüm Başkanları, Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerin katıldığı konferansın sonunda günün anısına Muhammed Taha Gergerlioğlu’na Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Fikret Birdişli tarafından plaket verildi.

 Muhammed Taha GERGERLİOĞLU kimdir?

   Somuncu Babanın 17. kuşaktan torunu olan ve 1956 yılında babasının yedek subaylığı esnasında Urfa’da dünyaya gelen Muhammed Taha Gergerlioğlu memur bir ailenin oğlu olarak ilkokul, ortaokul ve liseyi Türkiye’nin çeşitli illerinde okuyarak tamamladı. İmam Hatip Lisesinin son yıllarını 1974 yılında Bursa’da tamamlayan Muhammed Taha Gergerlioğlu aynı yıl Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile başladığı yüksek öğrenimini 1978 yılında tamamladı. İş hayatına muhasebe ve mali müşavirlik bürosu açarak atıldığı Bursa’da, tekstil sektöründe birçok firma ve kuruluşta görev yaptı. Daha sonra kendi tekstil firmasını açarak sektörde söz sahibi konumuna geldi. 1997 yılında tekstil işini kardeşine devrederek işletme, finans yönetimi, seminer, araştırma, geliştirme, Ar-Ge, tasarım, rehabilitasyon, verimlilik, kriz yönetimi, standartlar gibi konularında çeşitli işletme etkinlikleri ve özel sektör danışmanlıkları yapmaya başladı. Birçok özel kuruluşta danışmanlık dönemleri 2002 yılında sosyometri danışmanlığı ile kamuya da taşınmış oldu. Halen Başbakanlık Danışmanlığına devam etmektedir.

gerekli (2)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co