GENÇLİK NEREYE?

GENÇLİK NEREYE?

Dünyanın en genç nüfusuna sahip bir ülke olarak bunun kıymetini bilmiyoruz? Geleceğimizin teminatı olan bu gençliği nasıl koruyabiliriz?

Gençliğin korunmaya ihtiyacı mı var,  diyenleriniz olabilir. Çok acil korunmaya ihtiyacı var. Gençliğimizi başıboş bırakmaya gelmeyen bir ortamda yaşıyoruz. Gençliğin elinden tutma mecburiyetimiz var. Kendi evimizden, komşumuzdan başlamalıyız. Sokaklarda, caddelerde, toplu taşımalarda genel olarak her gencin başı önde. Sanmayın edebinden, değil; elindeki telefonla meşgul de ondan… Etrafını görmüyor. Toplu taşımaya biniyor aynı umursamaz halini sergiliyor. Bir telefon geldi mi sanki yalnız evinde konuşuyormuş gibi bir rahatlık, umursamazlık haliyle yüksek sesle mahrem konuları bile konuşuyor. Yazık ki çok yazık… Bu gençlik nereye gidiyor?

Adeta telefon, gençliği prangalamış durumda. Telefon mesajlarıyla da dilimizi dar kalıplar içine almışız, uydurukça kelimelerle dilimizi katlediyoruz. Konuşamadığımız Türkçeyi daha da katlediyoruz. Selam veriyor, slm, teşekkür ediyor tşk yazıyor. Hayırlı günler, Allah-ü Teâlâ ya emanet ol cevabı da bye oldu. Nasıl bir çarkın içindeyiz?

Gençliğimizi kazanmak için çok yönlü aktiviteler lazım. Sivil toplum kuruluşları bu konuyla acil ilgilenmeli, devletimizde bu çalışmalara destek olmalıdır. Birçok konuda destek oluyor ancak daha fazlasını yapmalıdır. Gençliği layık olduğu örfüne bağlı, bilime yönelen, özgüveni yüksek, edeple bütünleşmiş, büyüğünü küçüğünü bilen bir gençlik dünyayı değiştirir mi? Evet değiştirir.

Anneye ve babaya, aman sende. Sizin devir geçti artık.  Buna benzer saygısızlıkla verilen cevaplar gençliği karanlığın girdabına çekmeye yeter. Anne ve babalarda, biz görmedik bari çocuklar görsün gibi cevaplarla ne kadar yanlış hareket ettiklerini er geç anlayacaklardır. Dilerim ki;  geç olmasın.

Gün, gençliğin elinden tutma günüdür. Telefon ve bilgisayarı ihtiyaç olduğunda kullanmasını bilmelidir. Burada geçireceği zamanı daha farklı kullanmak gerekir. Kendimize, ailemize, vatanımıza nasıl faydalı olurum hesabı yapılmalıdır.

Dinine bağlı bir neslin yetişmesi o genç dimağlara doğru bilgilerle, ehlisünnet âlimlerini tanıtmak ve sevdirmekle mümkündür. Gençlik büyüğünü dinlemeli, onun yol gösterici nasihatlerini can kulağıyla beynine yazmalı, harfiyen uygulamalı ki; başarılı olsun. Bunun dışındaki tavırlar fütursuzca karşılık vermeler, büyüğünü ne kadar terslerse hayatın gerçeği kendini bulur. O zaman büyüklerimiz haklıymış der. Ama iş işten geçmiştir. “Geçmiş olsun.”

İnançlı bir gençliğin oluşmasına katkı sağlayanlara ne mutlu! Bu manada ne kadar çok emek verirsek, geleceğimize en güzel yatırım olacaktır.

İmam- ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

“ Gençlik çağı, nefsin kaynadığı, şehvetlerin oynadığı, insan ve cin şeytanlarının saldırdığı bir zamandır. Böyle bir çağda yapılan az bir amele, pek çok sevap verilir.

Allah-ü Teâlâ’nın rızasını kazanmak için gençliğin heva’sına kapılmayan gönül erlerine selam olsun…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

“GENÇLİK NEREYE?” için bir cevap

  1. Ihsan ömeroğlu dedi ki:

    Tebrik ederiz efendim… Gençlik göz bebeğimiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co