Gemci,” Özür Dilemezse tazminat davası açacağız”

Gemci,” Özür Dilemezse tazminat davası açacağız”

Prof.Dr. Ahmet Eyicil’e tepkiler gelmeye devam ediyor..

Gemci,” Özür dilemezse tazminat davası açacağız”

 

KAHRAMANMARAŞ- Gazete ve internet haber sitelerinde çıkan haber üzerine toplanan Gemci ailesi;” Dedemiz Ali Maşallah dan özür dilenmezse mahkemeye vererek tazminat davası açacağız,” dedi.

Küçükev Et Lokantasında basın toplantısı yapan Gemci ailesi adına Adnan Gemci, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde görevli bulunan Prof.Dr. AhmetEyicil’in Ailemiz ve geçmişimiz hakkında isnatta bulunduğu mesnetsiz iftira ve suçlamalar üzerine bir açıklama yapılması gereği ortaya çıkmıştır.

SONY DSC

Sözleri geri alınıp özür dilenmemesi halinde Mahkemeye giderek tazminat davası açıp kazanacağımız parayıda fakir çocuklara verilmek üzere çocuk yuvasına bağışlayacağım,” dedi.

Adnan Gemci: “ Kahramanmaraş’ın Milli Mücadelesinde görev yapmış dini inanç ve değerleri uğruna göz kırpmadan kendisini feda etmekten çekinmemiş olan dedemiz Maşallah Ali Efendi ve şehit arkadaşları aleyhine yapmış olduğu aşağılayıcı ve ispatı olmayan suçlamalar ailemiz ve Kahramanmaraş halkında infiale yol açmıştır.

Gemci : İstiklal Mahkemelerin yargılamalarını en iyi anlatan ve yargılanan Gazeteci Yazar Hüseyin Cahit sözleridir.”Herhalde böyle bir mahkemede ben hâkim olmaktansa,mahkûm durumunda bulunmayı tercih ederdim.” Sözleri ile anlatılan bir mahkemenin kararlarına bakılarak yapılan bir açıklama birçoğu idam edilmiş ve nesilleri kaybolmuş insanlara haksızlıktır. Halkımız da bilmektedir ki İstiklal Mahkemeleri’nin en büyük özelliği avukat ve temyiz hakkının bulunmamasıdır. Mahkemelerde yargılananların birçoğu aynı gün içinde tutuklanıp, yargılanır, cezaları verilir ve idam edilmişlerdir.

Bu sayede binlerce mazlum insan dinlenmeden konuşturulmadan ve savunma yapılmadan idam edilmiştir. Mahkeme tutanakları hala açıklanmamıştır. Geride bıraktıkları aileleri, çocukları ve hikâyeleri hiç konuşulmamıştır. İslam ve toplum değerlerine aykırı kanunlara muhaliflik yapanları ve din sevdalısı insanların şaibeli bir şekilde yargılanıp sindirildiği sonra da idam edildiği bu mahkemeler tartışmalı ve sonucu başından belli olan mahkemelerdir. Bu kararlara bakılarak dini inanç ve değerleri uğruna kendi canı ve ailesini feda etmekten çekinmemiş masum insanlara asılsız ve mesnetsiz olarak hırsızlık yaftası yapıştırmak kimsenin haddine değildir.

adnangemci (2)

Özellikle 25 Kasım 1925’ de şapka kanununun kabulüyle yüzlerce insan idam edilmiştir. Binlercesine de hapis ve sürgün cezası verilmiştir. Birçok mağduriyetler yaşanmıştır. Asılsız ithamlarda bulunulmuştur.

Bu mahkemelerde yargılanmış ve idam edilmiş olan Meşhur İskilipli Atıf Hoca’yı hemen herkes bilmektedir. Şapka devriminin ruhu işte İskipli Atıf Hocadır. Şapka giymediği için mesnetsiz ve asılsız olarak vatan hainliğinden tutunda Türkiye Cumhuriyeti düzenine kas etmek ve halkı galeyana getirerek isyana teşvik suçlamalarıyla haksız yere idam edilen birçok insan ve aileleri bulunmaktadır. Bu masum insanların sayısı 500’leri aşmaktadır. Bugün Anadolu’nun değişik yerlerinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da İskipli Atıf Hocalar vardır. Şeyh Said İsyanından tutunda Yozgatlı Hacı Ahmet Efendi’ de masum insanlardan sadece bir kaçıdır. Rize’de bu mazlumların izleri bulunmaktadır. İşte bizim dedelerimiz ve arkadaşları başka Atıf Hocalardır. Biz dedelerimizin torunları olarak dedemizin mezar yerini hala bilmemekteyiz.

Şimdi bir zat çıkmış, üstüne vazife olmadığı halde, kendi reklamını yapmak ve egosunu tatmin etmek için gazeteler üzerinden yıllar geçmiş bir olay hakkında demeç veriyor.  Neymiş efendim daha önce sabıkası bulunan ve hırsızlıktan aranan insanlar şapka bulamadığı ve giymediği için idam edilmiştir diye açıklama yapıyor. Üstüne bir de açık olan kapıdan kaçmadıkları için üç kişinin idam edildiğini kolay bir dille anlatıyor. Bunlar ne kadar haysiyetli hırsızlarmış ki açık olan kapıdan kaçmıyorlar. Ayrıca bu saydıklarının hepsi Kahramanmaraş’ın belli başlı esnaf insanları bu zat gibi ihtiyaçları yokmuş ki paraya, pula şöhrete. Sadece inandığı din ve değerler uğruna şehit olmayı kendisine bir paye olarak görmüşlerdir.

Bütün bu hususlar dâhilinde İstiklal Mahkemesi’nin 95 yıldır tartışma konusu olan ve incelemeye bile açılmayan gizli olan zabıt ve tutanaklarına nasıl ulaştığını ve bu suçlamaları hangi delil ve ispatlara dayandırdığını ivedi olarak açıklamalıdır. Aksi halde kişilik haklarına saygısızlık yapmış ve yıllar önce idam edilmiş olan insanların ve ailelerinin onuru ile oynamış bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü kamuoyundan basın önünde özür dilenmelidir.

Son sözümüz ve işittiklerimiz Büyük Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in son devrin din mazlumları ile ilgili söylediklerinde ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. “Bunların hikâyesini anlatmak ve dinlemek bile bana giran geliyor, azap veriyor. Zulüm gölünün neresinden bir bardak veya bir yüksük su alınsa tahlilleri birbirinin aynısı çıkar”

KSÜ Rektörü Durmuş Deveci beyden de beklentimiz ;

Üniversitenizde görevli olan Prof.Dr. Ahmet EYİCİL Şapka idamları hakkında hiçbir belge ve bulguya dayanmadan sırf şapka takmayı ret ederek dini inanç ve değerleri uğruna şehit olmayı kendisine bir paye olarak gören ecdadımızın şeref ve onuruna yönelik Yerel basın ve internet medyasında yer alan açıklamalarıyla ağır itham ve suçlamalarda bulunmuştur.

Ahmet Bey bir Profesör olarak üzerinden yıllar geçmiş bir olayın masum insanların ve geride bıraktığı ailelerinin insanı değerler adına şeref haysiyetlerini hiç düşünmemişler midir?

Bu ailelerin K.Maraş’ın belli başlı eşrafı olduğunu, değil hırsızlık yapmak, paraya, pula ve şöhrete ihtiyaçlarının olmadığını bilmelidir.

Kendisi sırf gündem yaratmak ve şöhret olmak adına, milli mücadele kahramanı olan ve bir peçe uğruna kahramanlık destanını Kahramanmaraş’a kazandıran ve ismini veren sütçü imam ‘ın hatta ismini taşıyan bu üniversitede hala öğrenememiş olmalı ki ,bu insanlar bir peçe değil bir şapka uğruna değil din ve inançları uğruna göz kırpmadan canlarını feda etmeyi kendilerine en yüksek paye olarak görmüşlerdir.

Sırf bu açıklamalardan dolayı hem halkımızın hem ailelerimizin derin üzüntü duyduğunu ve ölen insanların vebalini aldığını bilmelerini isterim. Yerel basın bile haberlerini yaptıkları bu açıklamalara itibar etmemekte ve iş yerimize gelen insanlar üzüntülerini bildirmektedir.

Bütün bunlar dikkate alınarak Ahmet Bey’in K.Maraş halkına ve bu ailelere bir özür borcunun olduğunu bilmesini isterim. Sırf reklam olmasın diye, kişilik haklarımıza ve ailelerimize yapılan bu saygısız ithamlara şu an için kendisinden beklenen hatayı düzeltmesi için sessiz kalmaktayız.

Basın toplantısı sonunda adı geçen ailelerin yakınları da birer konuşma yaparak olayı kınadılar..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co