Geleneğimiz ve Alem yapma !..

Geleneğimiz ve Alem yapma !..

Geleneğimiz ve Alem yapma !..

Bugün Gazetesinde Serdar Erdoğanyılmaz’ın yazıların hep okurum !..

Serdar bey: “ Bardağın dolu yanına bakalım 1” der.. çalışana teşekkür eder.. bizde öyle yapıyoruz.. çalışana üretene teşekkür ediyoruz..

Başımızdaki Vali, Belediye Başkanı, Milletvekili , Oda başkanları mahalle muhtarına sürekli destek olalım “gaz verelim” Kahramanmaraş’a bir taş üstüne taş koysun! Der..aynen sözlerine katılıyorum..

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Kemal Karaküçük’a biz her zaman destek oluruz çünkü !.. o çalışıp üretiyor..

O Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği bir değerdir..

Güzel bir hatiptir, Dünyayı bilen biri, “Biz üretelim, üreten toplum olalım, tüketen değil diyerek , bizlere çalışmayı gösteren biridir..

Okul yıllarında : Gemilere kumanya satarak ticarette atılan biridir..

Sofrası açık, misafir sever , yüreği vatan için çarpan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük , misafir ağırlamasını bilir..

Kahramanmaraş’ın bir yemek kültürü var, geleneği göreneği var, aile ortamı var, Misafire verilen değer ve önem var..

Misafirleri ağırlamak ve onlara ikramda bulunmak dinimizin tavsiye ettiği ahlaki davranışlardandır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor:

“Allah’a ve ahiret gününe inanan misafirine ikram etsin. Allah’a ve ahiret gününe inanan, yakınları ile ilgisini devam ettirsin. Allah’a ve ahiret gününe inanan ya hayırlı bir söz söylesin veya sussun.” (Buhari, Edeb, 85)

Misafirlere Karşı Başlıca Görevlerimiz Şunlardır:

1- Misafirleri güler yüz ve tatlı sözle karşılamak

2- İyi bir şekilde ağırlamak ve bir şeyler ikram etmek

3- Misafire karşı asık suratlı olmamak

4- Yanında çocukları ve hizmet edenleri azarlamamak

5- Misafir gideceği zaman onu güler yüzle uğurlamak.

6- Misafiri evin veya iş yerinin kapısına kadar yolcu etmek bizim geleneğimizdir..

Yakınlarımızı, büyüklerimizi ve dostlarımızı uygun zamanlarda ziyaret etmek de yerine getirilmesi gereken ahlaki görevlerimizdendir. Bu, dostluk bağlarının ve kardeşlik duygularının kuvvetlenmesini sağlayan güzel bir davranıştır.

Misafirde bunu bilir ki !: Din kardeşlerini Allah (c.c) rızası için ziyaret edenler, Allah’ın sevgisini kazanırlar.

“Adamın biri, başka köyde bulunan bir (din) kardeşini ziyarete giderken Allah Teâlâ bu kişinin yolunu gözetlemek için bir meleği görevlendirmişti. O adam yolda meleğin yanına gelince melek nereye gittiğini sordu. Adam:

– Şu köyde bir kardeşim var, ona gidiyorum, cevabını verdi.

Melek:

– O adamın sana geçmiş bir iyiliği var da onu devam ettirmek için mi gidiyorsun, dedi. O da:

– Hayır, ben o kimseyi sadece Allah için severim, dedi. Bunun üzerine melek:

– Ben Allah’ın sana yolladığı elçisiyim. Sen o adamı nasıl seviyorsan Allah da seni öylece seviyor, dedi.” (Müslim, Birr, 38)

Misafir 10 rızık ile gelir ! birini kendisi yer 9 ‘u ev sahibine kalır KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük de bunun çok iyi bilen bir dosttur..

Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un Göksun da temel atma töreni var, gazeteci dostlarımızla bir aradayız, konu yemek alem yapmaya gelince : Pazartesi veya Salı günü basın toplantısını yapacağını öğrendiğimiz başkanımız Kemal Karaküçük’ten bu toplantıyı şöyle cömert ev sahibi olarak, şanına yakışan şekli ile bağ evinde yapmasını arzu ediyoruz.. diyenler oldu..

Karar tercih başkanımızındır.. Ahır dağının başına, Aksu köprüsünün altına, KMTSO Meclis salonuda da çağırsa geliriz..

Gönül ne çay ister ! ne kahve, gönül sohbet ister hepsi bahane diyorum..

Biz bardağın dolu yanına bakıyoruz, Kahramanmaraş’ta Allah zenginimizin sayısını artırsın, Yüzlerce Kipaş holding olsun, Yüzlerce Mado olsun, Yüzlerce Arıkan Tekstil olsun, Yüzlerce İskur gibi kuruluşumuz olsun

Kahramanmaraş’ta Allah zengin sayısını artırsın , Zengin sayısı ne kadar çok artarsa ekmek yiyen insan sayısı o kadar artar..

Biz lafa değil, muameleye bakarız, kim ne yapıyor kaç garip gurabeya ekmek veriyor ona bakarız.. Sevgili Serdar Erdoğanyılmaz’ın söylediği gibi biz bardağın dolu yanına bakıyoruz, Kahramanmaraş Sanayici ve iş adamlarına teşekkür ediyoruz..

Bu memlekette : bir kişiden 10 bin kişiye kadar yanında işçi çalıştıran herkese teşekkür ediyorum, çünkü onlar Türkiye için, Kahramanmaraş için çalışıyorlar..

Bu sebeple biz üretenin arkasındayız

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co