Geçmişten ders çıkartma

Geçmişten ders çıkartma

GEÇMİŞTEN DERS ÇIKARTMA

Herşey insan için deriz, devletler sistem kurarak insanı merkeze koyup, bir takım kanunlar çıkartır ki rahat yaşayalım. Örneğin trafik kazaları, uymamız gereken kurallardandır ve uymadığımız zaman karşımıza ölüm, sakatlanma ya da hasar olarak çıkar…

Rabbimizde, bizlere gönderdiği kitaplar ve peygamberler aracılığı ile bazı emir ve yasaklar göndermiş ki her iki dünyada da rahat edelim. Ama biz insanız ya, illada yasakları delmek isteriz!

Bu sabah, Bakara 62-64 ayetlerin tefrisini Prof. Dr. Şadi Eren hocamdan dinledim. Allah razı olsun çok anlaşılır ve sade anlatımı var. Dinlediğim ve aldığım notları da sizlerle paylaşmak istedim.

Bugünkü tefsirde, yine İsrailoğulları vardı. Kafama takılıp da bir türlü cevabını bulamadığım bir sorunun da cevabını da buldum diyebilirim. Kafamdaki soru şuydu, dünyada bu kadar insan yaşıyor, bunların ancak 5’de biri müslüman, diyelim ki tüm müslümanlar cennete gitse, diğerleri cehenneme mi atılacak?

Konuyu uzatmadan tefsirden aldığım notları sizlere aktarayım; bu yazdıklarımı hocamız söylüyor; “Allah ve ahirete iman edenler ve salih amel işleyenler kurtuluşa ermiştir. Müslümanım demekle insan kurtuluşa ermiş olmaz çünkü, din bir iddia değildir, din doğrudan doğruya uygulamadır. İnsan dini yaşadığı zaman kurtuluşa erenlerden olur. Eyvallah!

Günümüzde bazıları, yani  farklı dinden olanlar(hıristiyan ve yahudiler), kendi dinlerini yaşadıkları zaman kurtuluşa ereceklerini sanıyorlar. Peki diğer dinlerden kurtuluşa erenler olmayacak mi?

Bunlardan bazıları varki, islamdan haberi yoktur, eğer islam bunlara ulaştırılamamışsa ve kendi dinleri üzerine helal ve haramlara uyuyorlarsa belki kurtuluşa erebilirler diyenler olmuş.  Hocam devam ediyor; “ Dünyanın 4/5 müslüman değil, onlara ulaşılmamış ve araştırmamışlar, islam tam anlamamışlardır, duymamış olabilir, bunlar içinde dinlerini yaşayıp, kendi helal ve haramlara uymuşlar belki kurtulabilir, bunu da Rabbimiz kendisi çok daha iyi bilir.”

(Hocamdan anladığım şu yeryüzünde İslam kendisine ulaşmamış bir insan topluluğu varsa, bu adam da semavi dinlerin emir ve yasaklarına uyuyorsa, umulur ki kurtuluşa erer. Doğrusunu Allah(cc) bilir.

Tabi önce kendimize dönüp bakmalıyız. Biz Müslümanız ama acaba İslam’ı ne kadar yaşıyoruz, ne kadarımız kurtuluşa ermiştir. Cumaya gitmeyen müslümanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Hatta bayramdan bayrama bile camiye gelmeyenler var.

Bir müslaman içerden de dışardan da bakıldığında müslüman olmalı, işte bunlar kurtuluşa erenlerdir.  Yine de Rabbim en iyisini bilir. Umarız ki rahmeti geniş olan Rabbim tüm insanlara hidayet eder ve kurtuluşa erenlerden olurlar.

TUR DAĞI

Tefsirden aldığımız notları aktarmaya devam edelim. Rabbimiz İsrailoğullarından söz almış, Tur dağını üzerlerine kaldırmış. 10 emre uymadıkları için. Bu durumda, hepsi dağın cebrail tarafından üzerlerine kaldırıldığını görünce, secdeye kapanırlar. Rabbimizde, bu durumda size verilen emirleri mutlaka yapın, size verilen kitabı tefekkür eden, araştırın, tefekkür edin, ta ki bu şekilde sakınasınız, buyuruyor.

Bu Kur’an da niye anlatılır bize, biz müslümanlarda kitabımızı okuyalım, emir ve yasakları uyalım diye. Hepimiz bir şekilde günah işliyoruz. İşlememek için kitabın emirlerini devamlı okuyup, hatırlayıp, günahlardan uzak durmamızı istiyen Rabbimiz.

Nitekim Allah(cc), kaybedenlerden olmamak için, Allah’ın yasaklarından kaçınmamız gerekiyor buyuruyor.

Araf Suresinde anlatılıyor, İsrailoğullarından bir kısmı  deniz kenarında yaşıyor, Cumartesi günü onlara balık avlamak yasak denilmesine rağmen onlar bu yasağa uymuyor, çünkü o gün balıklar çok geliyor. Bu yasağı çiğnemek için kanallar açıyorlar, ancak yasağı deldikleri içinde, maymun olarak evlerine dönüyorlar. Üç gün kendi şehirlerinde kalıyorlar, sonra bu maymunlar ölüyor ve nesilleri bitiyor.

Sonuç olarak bugün şu iki dersi çıkarttık. Birincisi biz müslüman olarak İslam’ın emir ve yasaklarını en iyi şekilde yaşamalıyız. Bunun için Kur’anı okuyup, tefekkür etmeliyiz ve tüm dünyaya tebliğ etmeliyiz. Bunu yapmadığımız takdirde kurtuluşa erenlerden oluruz, yapmadığımız takdirde ise Allah esirgesin, çeşitli sıkıntılara düşebiliriz. Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co