“Geçmişte siyasiler idama mahkum edildi”

“Geçmişte siyasiler idama mahkum edildi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu Kahramanmaraş’ta

“Geçmişte siyasiler idama mahkum edildi”

 

BEKİR DOĞAN

KAHRAMANMARAŞ/ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada : “ geçmişteki her darbenin ardından siyasilerin idam edildiğini belirterek, “Bugün idam ettiğimiz için pişmanız. Adnan Menderes’in adını havaalanlarına, üniversitelere veriyoruz vicdanımızı rahatlatmak için. Oysa onların idam edilmemesi lazımdı.” dedi.

23-24-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş Ramada otel de düzenlenen CHP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına CHP üst yönetimi ile il başkanları bölge belediye başkanları ve milletvekilleri katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu Kahramanmaraş’a gelişinde Kahramanmaraş il teşkilatı ve Ak Partili Kahramanmaraş büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Ak Parti heyeti tarafından karşılandı.

Kemal  Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta Ramada  otelde düzenlenen “Genişletilmiş 4. İl Başkanları” toplantısında herkesin çocuklarını, geleceğini ve güzel ülkesini düşündüğünü söyledi.

İstiklal Madalyalı Şehir de bulunmaktan büyük keyif aldığını Sütçü İmam memleketinde bulunmaktan mutlu olduğunu söyleyen Kılıçtaroğlu : “ Söylenecek çok güzel sözler olduğunu ancak karamsar tablodan Türkiye’nin çıkması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, hep “İstikrarlı bir Türkiye, istikrar olsun.” denildiğini, bunun da herkesin düşünmesi gereken bir kavram olduğunu vurguladı.

Kemal Kılıçtaroğlu : 2002’de ekonomik kriz olduğu dönemde vatandaşların borcunun 6 milyar 605 milyon lira olduğunu, şimdi ise 399 milyar liraya çıktığını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Ya arkadaşlar hangi ülkede yaşıyoruz. ‘İstikrar’ diyorlardı, tamam, vatandaşa dediler ki ‘Tek parti iktidar olsun.’ Vatandaş da gitti, oyunu verdi, tamam. Kardeşim tek parti iktidar olsun, oturun, bu memlekete huzuru getirin. Bu memlekete barışı getirin, bu memlekete kardeşliği getirin. Bu memlekette hepimiz birlikte yaşayalım. Vatandaş görevini yaptı, görevi yapmayanlar iktidardakilerdir, sorun orada.” Son 8 yılda vatandaşların tefeciler hariç bankalara 251 milyar lira borç ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, söylenenlerin aksine vatandaşların faiz kıskacından ve işkencesinden kurtulamadığını savundu. Terör örgütlerine de değinen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “2002’de terör sıfırdı. Şimdi Türkiye, terör batağında. Eskiden bir PKK terörü vardı, şimdi IŞİD terörü çıktı, FETÖ terörü çıktı, her gün bir terör çıkıyor, her gün bir örgüt çıkıyor. Ne oluyor bu ülkede arkadaşlar, ne yapacağız bu ülkede? Maraş’tan bütün Türkiye’ye sesleniyorum, ben size huzuru getirmek için söz veriyorum, ben size barışı getirmek için söz veriyorum, ben size kardeşliği getirmek için söz veriyorum. Herkesin huzura ihtiyacı var, herkesin barışa ihtiyacı var, herkesin birlikte yaşamaya ihtiyacı var. Herkesin evinde, bahçesinde, mahallesinde, ülkesinde huzura ihtiyacı var. Ben bunu istiyorum ve bunu getireceğim, benim sözüm budur.”

kilicdaroglu-3

FETÖ’NÜN DARBE GİRİŞİMİ

15 Temmuz darbe girişimime ilişkin mücadelenin gerekliliğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Meclis’i bombalayanların bir an evvel yargının önüne çıkarılması gerektiğini söyledi. Darbenin suç olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Darbe bir suç mudur? Elbette suçtur ama kişi mahkeme kararı olmaksızın suçlu ilan edilemez. Herkes masumdur. Ta ki hakkında karar çıkıncaya kadar. Bugün suçlu ilan ederiz, üç gün sonra onun suçsuz olduğuna karar veririz. Asla unutmayalım. Siyasi kararlar adalet içinde alınmazsa toplumda derin travmalar yaratır.” ifadelerini kullandı. Geçmişteki darbe girişimlerine de atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “27 Mayıs darbesi oldu. Ben o zaman ilkokuldaydım. Adnan Menderes ve iki bakanı daha astılar. Bunun yarattığı travma hala devam ediyor. Mahkemede yargılandılar. Siyaseten adam asılmamalıdır. Siyasi suçlar dolayısıyla insanlar idam edilmemelidir. Kişinin kabahati olabilir. Mısır’da darbe olduktan sonra oraya heyet gönderdik. Mısır’da dediler ki ‘Eski yöneticileri idam edeceğiz.’ Dedim ki arkadaşlarımıza gidin ve onlara şunu söyleyin. Biz de geçmişte her darbeden sonra siyasileri idam ettik. Bugün idam ettiğimiz için pişmanız. Adnan Menderes’in adını havaalanlarına, üniversitelere veriyoruz vicdanımızı rahatlatmak için. Oysa onların idam edilmemesi lazımdı. Biz baştan beri söylüyoruz. Siyasi düşünceleri dolayısıyla kimse suçlanmamalıdır. Fikirleri dolayısıyla kimse suçlanmamalıdır.”

Basın’a kapalı bölüme geçilmesinden sonra toplantıdan ayrılan CHP Genel başkanı Kemal Kılıçtaroğlu KMTSO geçerek burada sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co