Gece Yürürken !

Gece Yürürken !

Sevgili arkadaşım: Mali Müşavir Ali Erdemoğlu güzel bir yazı kaleme almış müsadesi ile o yazısının aynen köşeme taşıyorum..

GECE YÜRÜYEN KARINCANIN AYAK İZİ (RİYA)

Hz. Ömer (r.a.);  Muaz b. Cebel (r.a.)’i ağlarken gördüğünde ona; “Niçin ağlıyorsun yâMuaz?” diye sordu. O da, Hz. Peygamber (sav)’in kabri şerifini göstererek, “Şu kabrin sahibinden duyduğum söz beni ağlatmaktadır.  Zira, Hz. Peygamber (sav): “Riyanın en azı bile şirktir.” buyurmuştur.

Riya; kulun,Rabbi Zülcelâli’ne itaat ederken kullara yaranma isteğidir.  Başka bir deyişle; riya, Allah (c.c.)’a itaat ederken Allah’tan başkasına gönül vermektir. Bu da demek oluyor ki riya, Allah’a itaat ve kulluk etmiş gözüküyorken, aslında asıl niyeti Allah (c.c.)’ın kullarının arzularını, beğenilerini ve dikkatini kendinde toplamaya çalışmaktır.

Bu bağlamda; ilk başta kendimiz olmak üzere, daha sonra da aile efradımız ve etrafımızdaki insanların  ibadetleri, amelleri ve davranışlarını  şöyle bir gözden geçirelim isterseniz. Meselâ; bu yazının yazılmasına sebep olan, çığ gibi büyüyen ve hepimizin bir şekilde kullandığı, dini dahi orada yaşadığımız, vatanı klavye elimizde orada kurtardığımız (!) sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımlara bir göz atalım ne dersiniz?

Cenazeler ve taziyelerde acılı insanların yanına ilişerek, yüzüne taktığı maske ile cenaze sahibinin acısını paylaştığını (!) söylediği bir paylaşımdan birkaç saat sonra başka bir arkadaşının düğün resimlerini paylaşırken, yüzündeki o gülücük maskesi ile daha az önce acılar (!) içerisindeyken acaba ne oldu da hemen mutlu oldu ve mutluluğu paylaştı ? Yoksa Resûlullah (sav)’in : “Kul, kardeşinin yardımında bulundukça, Al­lah da kulun yardımında bulunur.” Hadis-i Şerifine muhatap olmanın mutluluğunu mu yaşamaktadır düğün yerinde ?!

Daha birkaç saat önce şehit haberlerini “Bir ölür, bin diriliriz” diye yorumlar ile paylaşan duyarlı bir vatanseverin (!), birkaç saat sonra, bilmem neredeki bağ evinin terasında şişlere dizilmiş kuzu etlerinin resmini paylaşırken, vatan hainlerine; “Bakın nasıl besleniyoruz, Güçleniyoruz. Üzgünüz (!) ancak, güçlü olmak için kendimizi besiye çektik. Bizden korkun !!” mesajı mı vermek istiyor acaba kendince ?!

Hele bir de şükrünü nasıl edâettiğini paylaşanlar var. (Rabbim şükürlerini daim etsin.) Yerlerde açlıktan sürünen, Afrikalı bir çocuğun resminin altına “YâRab ! Sen dünyada açlık çeken insanlara yardım et.” Duasına “Âmiiiiin”  diye yürekten bir duâ yaptıktan sonra, Ramazan’da akşama kadar nefis terbiyesi edip, arkadaşının kendini ağırladığı kuş sütü eksik sofrayı paylaşırken, o aç Afrikalı çocuğu düşünerek boğazından geçmediği (!) aşikâren belli oluyor. Arkadaşına binlerce teşekkür (Şükür) etmesinin de bu ihlâs ve samimiyetinden (!) ileri geldiğini düşünüyorum kendimce.

Başkaca; ibadet, ihlâs ve Allah’a kulluk noktasında yapılan paylaşımların en coşkulusu, Kâbe’yi tavaf an’ında paylaşılan resimler oluşturmaktadır. Verilen mesaj açık ve nettir ! “ Bütün nefsîarzularımdan sıyrılmış vaziyette, Allah Teâlâ’nın kutsiyeti etrafında, soluma Kâbe’yi aldım kalbime bağladım (!). Sağımda kameram. Takvânın üst perdesinden, selfie (Özçekim) yapıyorum. Çok güzel bir duygu. Oralarda boş yaşayacağınıza, sizde en kısa zamanda gelin.” Demekte. Yani; bu kardeşimizin gayreti (!) o izdiham içerisinde dahi, Kur’ân-ı Kerim’de “….. namazı kılarlar, zekatı verirler, iyiliği emrederler ve fenalığı yasak ederler. Bütün işlerin sonu sırf Allah’a âittir.”( Hacc:41) Âyeti’nde bahsedilen mü’min kullardan olma gayretinden başka bir şey değildiraslında !

Ayrıca hacc görevi için Mekke’ye giden bir hacı adayının, daha Kâbe-i Mükerremeyi görmeden, “Hadi gidelim, Kâbe hemen şurada. Ne duruyoruz otel odasında?” diyen başka bir hacı adayına “Daha yeni geldik. Kâbe yerinde duruyor. Gideriz dinlendikten sonra” diyen, telefonuna yeni taktığı Arap hattı ile sevgili kızını arayarak, “Oralar nasıl babacığım?” diye soran kızına; yanına devrilmiş yatarken “Oyyykızııım buralar anlatılmaz, yaşanır ” (!) diyen babanın yavrusuna feryadı da, o samimi (!) niyetini gayet güzel bir şekilde anlatmaktadır.

Bu Allah rızası için yapılan davranışlara bir sürü örnek ekleyebiliriz. Siz de yazımızı okurken, kafanızdan birçok davranış aklınızdan geçmiştir eminim. Çünkü,böyle samimi ve ihlâslı din kardeşimiz  o kadar çok ki etrafımızda.!

Ne kadar acınası bir durumdayız değil mi? Dinimizin esası; Allah’ın varlığı  ve birliğini, hâkimiyet ve kudretini kabul ederek, tüm hareket ve davranışlarını O’nun rızasına uygun şekilde düzenlemeye çalışmaktır. Yani iyi bir insan,  iyi bir kul olmaktır. İhlâslı olmaktır kısacası. Gerçek kulluk her işte ihlâs ve samimiyeti gerektirir. Hayatımızda yaptığımız her şeyi Allah (c.c.) için ve O’nunrızasını kazanmak için yapmamız gerekmektedir.

Bir işe başlarken, başlangıç noktası niyettir. Niyetimiz dilimizde “Allah rızâsı için” iken, kalben asıl güdülen maksat ve gâye, kudretli ve dirayetli birilerine veya çevresine  göstere göstere“Ticarette daha çok kazanmak. Siyaset veya bürokraside daha iyi yerlere gelebilmek. Vs., vs….” amacıyla yapıldığı vakit! ibadet ve güzel amel,Rızâ-i İlahi  için değil, âciz bir kula kendini beğendirerek o kulun rızâsını kazanmak ve dünyevî bir menfaat eldeetmek  için yapıldığından dolayı,yapılan iş ve ibadette ihlâsın tam tersi olan riya vardır.

Riya, gece yürüyen karıncanın izi gibidir, hissedilmesi nerdeyse imkansız gibidir. Kişi amellerini Allah için yaptığını düşünür hep. Nefis ve lâin şeytan biz kulları bu şekilde kandırır.  Küçük görünür başlangıçta ama işleye işleye büyür ve neticede büyük günah olur. Allah Rasulü (sav) bir hadisinde “Sizin için en çok korktuğum şeyEş-şirkü’l-asgardir. buyurur. Sahabe “Eş-şirkü’l-asgarnedirYâRasûlallah?” diye sorduklarında, Efendimiz (sav)“Riya!”diye cevap verir.Hadîs-i Şeriften de anlaşılacağı üzere riya; haramdır ve gizli şirk sayılmaktadır. Maalesef günümüzde insanlar arasında yaygın hale gelen riya manevî hastalıklardan biridir. Tedavisi ise; yapılan tüm ibadet ve amellerin Allah (c.c.)’ınrızâsı için yapılmasıdır. Tüm hasta kardeşlerimize Rabbimiz’den acil şifalar diliyorum.

Selam ve duâ ile…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co