Gaziantep Düzbağ’dan içme suyu götürecek

Gaziantep Düzbağ’dan içme suyu götürecek

Gaziantep’in içme suyunu karşılayan ve ömrünü tamamlamak üzere olan Pazarcık’ta bulanan Kartalkay’a barajının yerine yapılacak Düzbağ barajı Gaziantep’e içme suyu sağlayacak. Böylelikle Gaziantep’e hem maliyetli az olan hem de bölge çiftçisine ikinci ürün ekme imkânı doğacak.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, ‘Kahramanmaraş-Düzbağ İçme Suyu Projesi ile hem GASKİ’nin gider maliyetlerinin hem de su fiyatlarının düşeceğini söyledi.
Sönmezler,  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve çalışma arkadaşları ile birlikte Çağlayancerit,  Düzbağ ve Kartalkaya’da incelemelerde bulunduklarını  ve birtakım saha çalışmaları ve tespiti yaptıklarını kaydetti.

Gaziantep’in içme suyunun Kartalkaya ve Mizmilli barajlarından temin edildiğini aktaran Hüseyin Sönmezler, buradaki suyun Gaziantep’e çok yüksek maliyetler sonucunda geldiğini belirtti.
Kullanılabilir ve sürdürülebilirlik açısından süreklilik için yeni arayışlar yaptıklarını ifade eden Sönmezler, “Düzbağ’daki Göksun Nehri üzerine kurulacak olan baraj, çok cazibeli olacak. Düzbağ içme suyu Gaziantep’e kendi cazibesiyle gelecek. Maliyeti çok düşük olacak. Bu projemiz 110 kilometrelik bir hat uzantısında olacak. Bu projenin hem ekonomik boyutu hem de daha çok su boyutu var. Uzun vadeli bir proje olacak” diye konuştu.
SU KAYNAĞINI YERİNDE İNCELENDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekip ile Düzbağ Barajı’nda saha incelemelerinde bulunduklarını yineleyen GASKİ Genel Müdürü Sönmezler, “Oradaki suyu gördük ve güzergâh üzerinde gezdik. Mevcut Kartalkaya barajımızı besleyen Çaglayanceritt tarafındaki suyumuzu da inceledik. Kartalkaya’ya gelen sularımızı da görme imkânına sahip olduk. Bizim Düzbağ’daki suyumuz hem kaliteli hem de rahatlıkla içilebilir bir su. Temiz olduğu kadar her hangi bir pompalama sistemine gerek duymadan şehrimize gelebilecek bir su. Dolayısıyla Gaziantep’in geleceği için bir ümidi var” şeklinde konuştu.
Projenin sürecini hızlandırabilmek için Ankara ayağındaki çalışmaları da başlattıklarını açıklayan Sönmezler, Başkan Şahin ile birlikte bu süreci takip edeceklerini vurguladı. Mevcut Kartalkaya Barajı’nı besleyen Çetintepe bölgesine de gittiklerini dile getiren Sönmezler, Fatma Şahin’in en büyük projelerinden biri olan Düzbağ Baraj Projesi’ni yerinde görme fırsatının olduğunu söyledi.
Projelendirme çalışmasının devam ettiğini aktaran Sönmezler, Gaziantep’in sıcak yaz aylarında su sıkıntısı yaşamadığını belirtti.
Sönmezler, “Aldığımız tedbirlerle de önümüzdeki aylarda da su sıkıntısı yaşamayacağız. Mizmilli’deki pompalarımız 24 saat aralıksız çalışıyor, ilave olarak bir pompa daha ekledik. O pompamızda sisteme dahil oldu, aktif olarak çalışmakta. Düzbağ projemiz, Kartalkaya’daki suyumuz az olduğuna yönelik bir alternatif değil. Kartalkaya ve Mizmilli barajlarına göre daha ekonomik ve daha fazla su kaynağına sahip olduğu için Düzbağ projemize önem veriyoruz. Düzbağ projemiz hayata geçtiğinde su abone ücretlerini de düşürecektir” değerlendirmesini yaptı.
Saha incelemesine AK Parti Milletvekili Derya Bakbak da eşlik etti.

Diğer yandan bölge halkı ise sularının alınmasından rahatsız olduklarını baraj yapılması halinde Düzbağ ve çevresinin havasının değişeceği ve nemli bir hava olacağını bu yüzden baraj yapılmasını istemediklerini belirttiler.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co