Gaziantep de Esma-Ül Hüsna Sergisi

Gaziantep de Esma-Ül Hüsna Sergisi

GAZİANTEP – Unesco tarafından “Dünya Kültür Mirası”  listesine alınan ebru sanatımızın Gaziantep deki “Guinness Dünya Rekorlu” temsilcileri,  Leyla ve Mesut Osmanlıoğlu çiftinden yine bir ilk gerçekleştiriliyor. 18 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkan “Esma Ü’l Hüsna – En Güzel İsimler Allah’ındır”  Akkase Ebru sergisi 19 Haziran Cuma Günü saat 14.00’teSanko Park AVM de açılıyor.

Leyla ve Mesut Osmanlıoğlu, Ebru sanatı ile Gaziantep’i ulusal ve uluslararası düzeyde temsil eden sanatçılar olduklarını belirterek, “Bunun ağırlığı ile ancak çok özel bir proje ile karşınıza çıkabilirdik. 18 aylık uzun ve yorucu bir çalışmanın sonucu olan Esma Ül HüsnaAkkase Ebru ile sanatseverlerin karşısındayız” dedi.

Akkase Ebru için Allah’ın isimlerinin kalıplarını hazırlamanın 6 ay sürdüğünü, hazırlanan bu dişi kalıpları Leyla Osmanlıoğlu’nun1 yılda hazırlanan zemin ebrularına yapıştırdığını kaydeden Mesut Osmanlıoğlu, şöyle devam etti:

“Yapıştırma işleminin ardından çalışmaları yeniden ebruladık. Bu şekilde ‘Yazılı ebru’ yada ‘Akkase ebru’ dediğimiz ebruları, yani ESMA –ÜL HÜSNA’yıortaya çıkardık. Çok özel ve zorlu bir çalışma sonucu seriyi tamamlamak 18 ayımızı aldı.Allah’ın isimlerini daha da özel kılmamız içinisimlerin etrafı gerçek 24 ayar altın ile kontur çekilerek özel hale getirildi. Kıymetini bilenler için bu zorlu çalışmalar sonucu çıkan eserleri torunlarınıza bırakabileceğiniz bir miras kadar değerli hale getirdik.

Bu meşakkatli yolculuğumuzda eserleri ortaya çıkarmak kadar, bu eserlere sahip çıkmak da önemliydi. Başta Valimiz sayınAli Yerlikaya’ya ve Kültür ve Turizm Müdürümüz Ergün sayın Özuslu’ya verdikleri katalog desteği ve bize gösterdikleri teveccüh ve destek için özellikle teşekkür ederiz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız sayınFatma Şahin’e tanıtım desteği verdiği için,100’den fazla eserimizi çerçeveleterek bize güç veren, sanat ve sanatçı dostu Sanayi Odası başkanımız sayın Adil Sani Konukoğlu ve katkılarından dolayı genel sekreter sayın Kürşat Göncü’ye de teşekkürü borç biliriz.

Bu sergide bir ilk olarak Ramazan ayına özel kampanya yapıyoruz. Sanayi Odası ve Ticaret Odası üyelerine 150- 500 TL arası indirimler yaparak bu nadide eserleri 650 TL ila 2500 TL arasında sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz. Allah’ın isimlerinin etrafı 24 ayar gerçek altın ile kontür çekilerek özel hale getirilen bu eserleri torunlarınıza miras bırakabilirsiniz. Bundan sonraki hedefimiz, AhmedKarahisarî Mushaf-ı Şerîfî’niAkkase tekniği ile yapmaktır.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co