Gazeteler Birleşti !

Gazeteler Birleşti !

Bugün biraz bizden söz etmek istiyorum..

Gazete dediğimiz zaman, günlük, haftalık, 15 günlük, aylık veya 3 aylık gazete yayıncılığı vardır.

Kahramanmaraş’ta günlük, haftalık, aylık gazeteler vardı.. var gibi..!

Devletten Resmi İlan olan 12 günlük gazete vardı.. Biri şartları yerine getiremediği için ilandan düştü.

11 günlük gazete sahibi : zarar ediyoruz diyerek önce birleşerek 5 gazeteye düştüler..

Basın İlan Kurumunun gazetelerinin bayilerde satılacak 1500 adetten aşağı tirajınız olmayacak sözü üzerine son günlerde bol gazete dağıtan 5 gazetemiz yine zarar ediyoruz diyerek yeniden birleşme yaparak gazete sayısını 2 indirdiler.

Gazeteler- İnternet Haber Siteleri

Artık gazetecilik dediğimiz zaman sadece basılı gazete olarak görmemek gerekiyor, gazete, internet, televizyon bunlarda basın yayında yerini aldı. Bu açıdan baktığımız zaman Kahramanmaraş’ta 11 günlük gazete vardı, önce birleştiler 5 düştüler şimdi ise günlük gazete sayısı ikinci birleşme ile ikiye düştü haydin hayırlısı diyorum.

Artık Manşet ve Bugün gazeteleri günlük yayına devam edecekler.

Tabi haftalık: Kahramanmaraş Gazetesi, Kimlik, Özgür Haber, Son Haber, Medya gazetesi yayınlarına devam ederken, bazı kapanan günlük gazetelerin haftalık gazete veya aylık gazete olarak yayın hayatına devam edecekleri haberini alıyoruz.

Önümüzdeki günlerde: Günlük ve Haftalık Gazetelerimizin sayısı tam olarak ortaya çıkacak, çünkü basın sektöründe ortalık deprem yerine döndü.

Günlük Gazeteler, haftalık gazeteler, İnternet haber siteleri Aksu tv, maliye kayıtı ve bürosu olan internet haber siteleri, iki günlük gazetemiz, 5 haftalık gazetemizle Kahramanmaraş basın dünyası yoluna devam edecek.

11 Gazete sahibinin gözünden kaçan bir başka haber ise: Birleşme ile Resmi İlan Parası ile zarar etmeyelim derken, Resmi ilan parası iştah kabartması sebebi ile Kahramanmaraş’ta basın sektörüne yatırım yapan iş adamlarımız var !..

Yeni Gazeteler Yolda

11 Günlük Gazetenin kapanması iyi”ye düşmesi Resmi Devlet İhale ilanlarının bu iki gazetede toplanması üzerine, Kahramanmaraş’ta 36 ay bekleme süresine rağmen yeni iki günlük gazete çıkarma planı devreye girdi..

Resmi ilan rakamlarının yüksek olması ve gazetenin önem arz etmesi üzerine yoğun bir çalışma başladı.

Alt yapı çalışması başlayan gazetelerin önümüzdeki günlerde günlük olarak yayın hayatına başlayacağı ve 36 aylık bekleme süresini doldurduktan sonra Resmi İlan alacağı , bu sebeple güçlü bir kadro ile yayın hayatına başlamak için çalışma yapıyorlar..

İşsiz kalan gazeteciler için yeni gazete açılacak haberi güzel gelse de :

Gazeteciler işsiz kaldı !

Her gazetede bir yazı işleri müdürü, bir sahibi ve 5 muhabir çalıştırma zorunluluğu olduğu için toplam 7 gazeteci çalışıyordu.. sayfa düzeni yapan arkadaşlarımız, sekretaryası ile Kahramanmaraş’ta günlük gazetelerin birleşmesinden 100’ün üzerinde gazeteci işsiz kaldı.

Ekonomik şartlar her geçen gün zorlaşıyor.. ekonominin ağır yükünü bugün gazeteciler çekiyor.. gazeteciler işsiz kalıyor..

Tekstil fabrikasında çalışan bir işçi bu fabrika olmazsa, diğerinde iş bulur çalışır gazeteciler ise tamamen işsiz kaldılar..

Basın toplantısı olduğu zaman eskiden çok fazla gazeteci olurdu..

Bugünden sonra basın toplantısında gazeteci sayısı bir elin iki parmağı kadar az olacak gibi duruyor..

Gazetecilik zor meslek: hele Türkiye gibi okuma oranın düşük olduğu ilde gazetecilik yapmak çok daha zor bir meslek.. zorunda zoru emeğe saygı yok !..

Bir haberi yapmak için: toplantıya gidersin, notlar alırsın resim çekersin, sonra geri gelir onu habere dönüştürürsün nereden baksan 3 saat süren bir emek vardır.. ama o haberi okuma süresi en fazla 5 dakikayı geçmez !..

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin Matbaası var, binası var, tesisleri var, bizleri köşe yazarı olarak kadrosunda bulunduruyor, yatırımı var ama eline geçen ciddi bir para yok..

Gazetecilik gerçekten çok zor meslek

Ancak gazetecilik bir sevda işi bunun sevmezsen yapamazsın!

Para mı ? Haber mi ?

Muhabire sorsanız: Para mı ? istiyorsun ! yoksa haberinin Manşet olmasını mı ? diye o haberinin çıkmasını ister ! para istemez..

Böyle olunca gazetecilik zor meslek bir sevda işidir..

Zengin gazeteci yoktur, ancak karnı doyar !

Gazetecilik bir aşk meselesidir..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

“Gazeteler Birleşti !” için bir cevap

  1. cevdet alperen dedi ki:

    kalite sınır tanımaz kaliteli gazete çıksın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co