GAZETECİLİK VE OKUMA ÜZERİNE

GAZETECİLİK VE OKUMA ÜZERİNE

Gazeteci doğru olmalı, doğruyu görmeli, doğru yazmalı, bu sözümü her halde yalanlayacak olan yoktur…

Tabi okuyucuda, doğru olmalı, doğru yazanı tebrik edip, teşvik etmeli, gazeteye destek olmalı,  bu sözümü de zannederim aklı başın da olan herkes doğrular.

Her iki sözümüzde doğruysa ki doğrudur! O halde, gazetecilere ve okuyuculara önemli sorumluluklar düşüyor.

Geçtiğimiz günlerde, yer altı çarşısı esnafının işyerlerini su basmış, gazeteye gelen telefondan anladım ki, esnaf sesini yetkililere duyurmak istiyor. Muhabir arkadaşlar gitmek istemediler;” Niye gitmiyorsunuz? Sorusunu yönettiğimde ise, çarşı esnafı gazetemize abone olmuyor! Açıklamasını yaptılar… Kendim her şeye rağmen o habere gitmeleri gerektiği konusunda ısrar ettim, vatandaşımızın bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini söyledim. Gittiler, haberi yaptılar. Sonra aynı esnafı bir süre sonra ziyaret ettiklerinde, en azından bir tanesinin abone olma konusunda istekli olduğunu öğrendiğimde, bu bile bir aşamadır, yorumunu yaptım.

GAZETECİ GÜVENİLİR OLMALI

Yazmaya başladığım ilk yıllarda, Kahramanmaraş’ta makalesi ve haberi okunan, eleştirileri dikkate alınan gazeteci ağabeylerimiz vardı. Bunlar el dizgisi gazetelerde yazarlardı, gazeteleri halka ulaşırdı, sonrasında gelen telefonlardan anlardık ki gazetedeki haber ve köşe yazıları karşılık bulurdu. Örneğin Doğuş ve Işık Gazeteleri…

O dönemde yetkililer gazeteciye bir şekilde ulaşır, bazen teşekkür ederler, bazen de eleştiri yaparlardı. Şimdi yazılarımız muhatap bulamıyor olsa gerek ki, olumlu yada olumsuz tepki alamıyoruz. Böyle olunca da yazma isteğimiz kalmıyor…

Bunun bir kaç sebebi olsa gerek. Birincisi, yazan insan sayısı arttığından, ikincisi yazana güven kalmadığından,  üçüncüsü ise yazılı basının dışında yeni haber kaynaklarının gelişmesindendir diye düşünüyorum.

YAZINI YERİNE KOYMAK

Bunu şunun için yazıyorum. Kahramanmaraş büyük şehir oldu ama çoğu insan birbirini tanır. Günlük yazdığımız yazılarımızın okunduğunu biliyorum ancak okuyucudan ses gelmiyor. Demek ki okuyucu, olumlu veya olumsuz yazılara bir telefon ederek veya yolda gördüğünde veya e posta ile görüşlerini dile getirmesi gerekiyor.

Ben bu konuyu bitirmek üzereydim ki, gazeteye misafir olan kardeşlerimiz. Toplum olarak okumadığımızı vurguladılar. Evet, okumuyoruz… Yani biz cahiliz.

Okumak dedimse, gazete ve kitap okumayı kastetmedim. Okumak anlamak ve yorumlamaktan geçiyor. Acaba bu manada şehrimizde doğruları gören, okuyan, araştıran ve yazan kaç gazeteci var. Bu gazetecileri okuyan, değerlendiren, eleştiren yada alkışlayan kaç okuyucu bulunuyor.

Cevabının çok yüksek olduğunu zannetmiyorum.

Gelin, hiç olmazsa günde bir gazete alalım, bir yazarı okuyalım. Biz okumadığımız, yazmadığımız, yorumlamayı ve eleştirmeyi öğrenemediğimiz sürece de daha başımıza çok sıkıntılar gelir.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co