Gazeteci Sayısını Artıkmak gerek

Gazeteci Sayısını Artıkmak gerek

GAZETECİ SAYISINI ARTIRMAK GEREK

 

Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi halka açık kurslarla adeta kültürümüzü tabana yayıyor.

Merkezin Müdürü Selahattin Kılıçkıran halkın ihtiyaçlarına yönelik yaptıkları kurslarla ilgili olarak; çalışmaları belli bir program çerçevesinde yaptıklarını, 2200 çeşit kurs verebildiklerini belirterek:

Halk Eğitim Merkezine başvuran vatandaşlar, 12 kişilik bir sayıya ulaştıklarında istenen kursu açabildiklerini belirtirken, geçen yıl 1400 kurs açtıklarını. En fazla talep gören İngilizce ve Bilgisayar Kurslarının olduğunu,  bu tip eğitim çalışmalarında 160 saat kurs verdiklerini. Bunların dışında mefruşat, el sanatları kurslarına da büyük ilgi olduğunu belirip; Her dönem sonunda sınav yaparak, başarı belgeleri verdiklerini söyledi.

Kılıçkıran, çaylarımızı yudumlarken, açıklamalarında “ Yabancı Dil Kurslarına talebin yüksek olmasının nedenini başarılı kadrolarına bağladı. 40 adet kadrolu öğretmenlerinin yanı sıra 400 kadar usta öğretici, 150 kadar kadrolu öğretmene de görev verdiklerini belirterek, 600 civarında öğreticinin bu kurslarda görev aldığını söyledi.

Yeni dönemde fotoğrafçılık ve gazetecilik kursu da açmaya düşündüklerini ancak ders saati sayısının fazla olması ve öğretici bulmak da zorlandıklarını anlatan Kılıçkıran, eğitim merkezlerinin kent ekonomisini ciddi katkıları olduğunu vurguladı.

 

HALK EĞİTİM KURSLARININ KAHRAMANMARAŞ EKONOMİSİNE KATKISI

Sayın Kılıçkıran, bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor;

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Oniki Şubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezimiz,  2013/2014 Eğitim Öğretim Yılında (01.09.2013-18.08.2014) tarihleri arasında açtığımız kurs sayısı 1351 adet olup toplam 26.944 kursiyer bu kurslara kayıt yaptırmış, bu kursiyerlerden 20,548 kişi Sertifika almaya hak kazanmıştır.

Merkezimiz 300 dolayın da ücretli usta öğreticiyi istihdam ederek, kurslar açmaktadır.

Bu kurslar sayesinde merkezimizin  il  ekonomisine ve Aile ekonomisine katkısının  azımsanmayacak rakamlara ulaştığını tahmin ediyoruz.

Zaman zaman gittiğimiz Beldelerde,Mahallelerde ve Kırsal Yerleşim yerlerinde kursiyerlerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda ailelerin büyük ölçüde geçim sağladıkları kurslar vardır.

Özellikle bazı kurslarımızın katkısı gün geçtikçe artmaktadır.Halı ve Kilim Dokumacılığı,Elde Maraş İşi (Sim Sırma),Geleneksel El Nakışları başlıca ilgi gören kurslarımızdır .Sim Sırma Şehirlerimizde oldukça büyük rağbet görmektedir.

Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezi olarak Usta Öğreticilerimizin ve Kursiyerlerimizin ihtiyaç duydukları malzelerin birçoğunu karşılamaktayız. Kurs Yerlerinde kullanılan masa sandalye, dikiş makinesi,ütü,halı,kilim tezgahları, cülde (sırma tezgahı) gibi.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında kurslarımızda kullanılmak üzere 30.000 TL’lik malzeme alımı yapılarak, kursiyerlerimizin hizmetine sunulmuştur.

 

HAYAT BOYU EĞİTİM

Halk Eğitim Merkezlerinin sorumluluk ve görevleri giderek daha da yaygınlaşıyor.Bizim hanım yıllardır evde terzilik yapıyordu,geçen yıl dikiş kursuna gitti. Burada hem kendini geliştirdi,hem de arkadaşlıklar edindi.

Bu yıl yine gideceğini söylüyor.

İşin doğrusu hayat boyu eğitim veren bu kuruluşumuzun çalışmalarını önemsiyorum.Yeni dönemde mezun öğrencili de üniversite kurslarına alacaklar. 1 Eylül’de kayıtlar başlayacakmış. Hocamız, talep çok olursa, ilkokullardan birinde kursu vermek istediklerini söyledi.

Devlet imkanlarından yararlanmak isteyen çocuklarımızın ailelerine de buradan duyuru yapmak istiyorum.

Kendisinden de gazeteciler olarak bir isteğimiz var, gazetecilik kursu da açması gerekiyor.

Bekliyoruz.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co