Gazete Parası yok

Gazete Parası yok

Gazete parası

bulamayan adam …!

Gazeteci Meslektaşlarıma !

Türkiye de en az , Gazete, Dergi, Kitap satılan il Kahramanmaraş : maalesef ki bizler okumuyoruz okumayı sevmiyoruz.. Gazetemize abone olun diyemiyoruz..

Akif Arslan ile Trabzon caddesin de yürüyoruz : bir kişi yolumuzu kesti, bizim haberimizi niye yapmıyorsunuz ? diye.. Akif ‘e çıkıştı..

Akif Arslan : “Gazetemize abone misini?, gazetemizi  alıyormuşsunuz? “ sordu..

Adam : Benim gazete alacak param yok o kadar zengin olmadım !.. cevabını verdi..

Akif Arslan : Paraları blbort reklam olarak verdin, git haberini de onlar yapsın, sen gazete okumadığına göre benim haber yapmam bir şeyi değiştirmeyecek , sen çıkan haberi de göremeyeceksin , çünkü gazete alacak paran yok ! diyerek adamı güzel bir harçlardı..

Bende Akif’e bu kim diye sorduğumda : Galatasaray derneğimmiş , bilmem neymiş, futbolcu yetiştiriyorlarmış mış , paraları alıyorlar, blbortlara veriyorlar.. gazeteye gelince bir abone bile olmuyorlar.. bunlar böyle ! diyerek kızdı.. Arslan gibi kükredi..

Bugün gazetesinde çalışan Akif Arslan arkadaşımın gazetesinin hak ve hukukunu koruması ve o kişinin gazetecileri salak görmesi verilen cevap ve tepki hoşuma gitti.

Adam bir gazete almayı kendine zül görürken, gazetecinin haberini yapmasını istiyor, oysa şehrin orta gelirini üzerinde olan birisi çok ayıp…bir gazete bile alamıyor..

Bütün bunları niye anlattım: Bugünlerde oda başkanları seçimleri var , hepsi birden gelin haberimizi yapın diyor.. Berberler Odası Başkan adayı Şaban Uçar hariç..

Siyasi partilerin, özellikle Ak Parti, CHP ve MHP’in Büyükşehir ve İlçe belediye başkanları adayları var hepsi gelin haberimizi yapın diyor..

Demenin de ötesine geçerek, günlük basın bülteni atıyorlar..

Biri çıkıp şunu söylemiyor:

Önce gazetenize abone olalım, yıllık abone ücreti nedir, büroma gelsin, sonra da haberimizi yaparsanız da canınız sağ olsun yapmazsanız da diyemiyorlar.. bunun haberini yapalım.. adam aday olmuş dünyanın parasını harcıyor, gazeteye bir yıllık veya 3 aylık abone bile olmuyor…

Bir kahvaltı verelim de haberimizi yapın ?

Bir öğle yemeği verelimde haberimizi yapın ?

Akşam yemek de bir araya gelelimde haberimizi yapın ?

Ne kadar ayıp bir şey yahu : Gazetecinin değeri bir yemek kadar mı ?

Oysa sen bana değer veriyorsan gazeteme bir aylık – 6 aylık- bir yıllık abone ol, ben senin haberini 10 defa yapayım ama , senin bana verdiğin değer , benim sana verdiğim der belli olsun.. okunan gazete değerlidir.. okunmayan değil..

Akif Arslan : gibi dik durmayı öğrenmemiz gerekiyor..

Tüm gazeteci arkadaşlarımız : dik durmalılar..

Basın toplantısı yapacak olan adama : önce gazetelere bir aylık bir abone ol demeli..

Allah bir rızık veriyor.. öyle veya böyle bir yemek yiyoruz..

Gazetemiz çıkmaz, okunmaz, dağıtılmaz ise o gazetenin kıymeti yoktur..

Okunmayan gazeteye haber yazsan da bir kıymeti yoktur..

Onun için : Gazetelerimize , ekmeğimize sahip çıkalım, bugünlerde basın toplantısı yapacak olan herkese önce gazetemize abone ol , ondan sonra basın toplantı düzenle , senden yemek de itemiyoruz, demeliyiz..

Gazete almayan o muhterem: daha sonra bir lokantada yemekli basın toplantısı yaptı bizde gitmedik, gidenler oldu, ama herkes ortak akılla ortak tepkisini koyarsa ekmeğine sahip çıkmış olur..

Benim gazetemi almayan , okumayan adamın ben haberi de yapmam gazeteye de koymam.. zaman zaman hata yapıyoruz, geçen böyle birinin haberin gazeteye girmişiz, büroya gazete almaya geldi..

10 adet gazete istedi verdim, aldı gidiyordu..

Parası diye seslendim !

Adam : Mahalli gazetenin parası mı olur ?

O zaman ver gazetelerimi : Ulusal gazete al ! dedim..

Adam : Resmi olduğu halde gazeteyi almadı verdi gitti..

Bakkal’dan ekmek alırken nasıl parasını veriyorsa , gazeteyi alırken de parasını vermesi kadar tabi bir olay olmadığını düşünüyorum..

Benim gazeteme abone olmayan , okumayan kişinin haberini yapmanın da hiçbir mantıklı yanını bulamıyorum..

İyi günler
09 Ocak 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co