Gazata uzmanıyım !..

Gazata uzmanıyım !..

Gazata uzmanı !..

Herkes gibi bende bir uzmanım: Gazata uzmanı !…

Oldu mu ? derseniz : Oldu ise de yazdım !.. Olmadı ise de yazdım !..

Herkes uzman oluyor da !.. Ben niye olamıyorum, ben de gazatacı uzman ım !..

Adam Kart vizit bastırmış : “Yerel yönetim uzmanı !” “Belediyecilik Uzmanı “ “Mahalli yönetim uzmanı” “ Kentel Dönüşüm Uzmanı” “Sosyal hayat uzmanı” “ Siyaset Akademisi Uzmanı” vallah bu kadar uzmanın yanına “Gazatacılık Uzmanı” de ben ekledim oldu da geçti bile.. artık ben de bir uzmanım… “Gazatacılık Uzmanı” (Gazetecilik)

Bugün size kendimi anlatacağım: Bizde uzmanlık alanı çok, her konuda bizde uzman bulunur.. çünkü ben bir uzman gazatacıyım (gazete)

Şöyle geriye dönüp bakıyorum: eskiden uzman hekimler olurdu , bir yıl hazırlık 6 yıl tıp fakültesini okur, sonra 3 yıl bir profesörün elinin altında yetişir , sonra hocaları icazet verise uzman olurdu.. 10 yıl tıp öğrenciliği sonunda uzman ünvanını alırdı..

Bugünlerde herkes uzman, hani bir yerini sallasan uzmana değiyor.. akşamda benim başıma değdi de kendimin gazatacı (gazeteci) uzmanı olduğumu anladım..

Doktorlarımızın, hocalarımızın ellerinden öperim onlar alınmasınlar adını yazacağım diye: Deri ve Zührevi Hastalıklar , Ortopedi ve Travmatoloji , Kadın Hastalıkları ve Doğum

Beyin ve Sinir Cerrahisi , Nöroloji , Genel Cerrahi ,Kadın Hastalıkları ve Doğum / Jinekolojik Onkoloji ,Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Göz uzmanı gibi uzmanlıkları sıralaya biliriz.. uzman hekim dendiği zaman bunlar bilinirdi.. ya bugün !..

Ama düne kadar tıp’ın uzmanlık alanları bugün hemen her sektöre girdiği gibi adı daha iki yıldan beri duyulan bir çalışma biçimi olan alanların bile uzmanı çıktı (!)

Bizim Mehmet Fiskeci “Vallah ben yazmadım çocuklar yazmışlar” der , bu yazıyı da ben yazmadım, bizim çocuklar yazmışlar…gazatacı uzman !..

1978 yıllar Yeniasır gazetesinde bir iki haberim çıktı.. genç bıyıkları yeni terleyen biriyim, bir de kart vizitemiz olsun diyerek bir matbaaya vardık bize kart vizit yapın dedik..

Üzerine : “ Bekir Doğan/ Gazeteci – Yazar “ yazdırdık..

Nazmi ağabey: Bekir bey hepsi güzelde – “Gazeteci – Yazar “ kelimesi ne oluyor ben onu anlamadım !.. dedi..

“Ben kara cahılım, ilk okula bile zor gittim !.. Anlat bakalım bu “Gazatacı- Yazar” ne oluyor diye bize çıkıştı..

Nazmi ağabey iki Üniversite bitirmiş, sürekli okuyan, yazan saçlarını bu uğurda ağartmış o tarih de 70 yaşlarında biri idi.. 5 yabancı dil bilir sürekli okur dünyayı takip eden bir ilim adamı idi, karşısında sesimiz çıkamazdı..

Biz ise : “Kara cahıl bir genç !..” olduğumuzu çok açık şekilde söyledi , arife tarif gerekmez anladık..

Nazmi ağabey , beni çok severdi, sonra oturdu bize iki saat : Gazeteci kim ? , Yazar !.. kim ? .. bu konuda bir ders verdi.. uzman kim ? hekim kim ? bize her şeyi anlattı..

Çünkü kendisi aynı zamanda ise : Genel Cerrahi uzmanı idi.. “Kentsel Dönüşüm Uzmanı “ gibi ..Hem tıp fakültesi mezunu , hem de işletme fakültesi mezunu idi.. ve her iki fakültede de yüksek lisans yapmış, tıp da doçent olmuştu.. o yaşına rağmen sürekli okuyan, araştıran biri idi.. kelimenin tam manası ile “Kara cahal”

Biz dersimizi aldık..

Bugünde bakıyorum: Herkes bir uzman, hele bizim aday adayları her konuda uzman inanılır gibi değil, açık öğretim okuyarak aldığı diplamasını bile uzmanlık alanına yaza biliyor , ben ilkokula gitmedim, kara cahıl bir adamım !, uzmanlığım ise gazata üzerine.. bu yazıyı da bizim çocuklar yazmışlar  , “Ağabey köşene koyalım mı ? diye sordular” ben de koyun bir şey gerekmez dedim..

Benim : okur yazarlığım pek yoktur, harfleri heceleyerek okur, noktasına, virgülüne dikkat etmez, etsem de manasında bilmem..

Allah şehrimize : ufuk vizyonlu, 2023 vizyonunu kucaklayacak geniş ufuklu , belediye başkan adayı, Belediye Meclis üyesi adayları ile 2014 de seçimlere girmeyi nasip etsin..

İyi günler
04 Kasım 2013

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co