G20 ZİRVESİNE TERÖR DAMGA VURDU

G20 ZİRVESİNE TERÖR DAMGA VURDU

Türkiye’nin ev sahipliğini ve dönem başkanlığını yaptığı G20 zirvesi 15-16 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yapıldı.

Dünya ekonomisine yön veren devlet liderlerinin buluşma noktası, dönem başkanlığı konumuyla Türkiye; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teklifi ile terör ve göç konusu da gündeme alındı. “küresel terör” ve “mülteci” krizinin gündeme taşınması insanlığı derinden yaralayan ve vicdan sahiplerinin yüreğinin sızlamasına sebep olan çok önemli iki konunun zirveye taşınması son derece önem teşkil etmektedir. Bu önemli konuların ele alınması G20 zirvesine katılan her ülkenin önceliği olmalıdır. Maalesef terör başlarına geldi mi panik oluyorlar. Son Fransa’daki terör olayı da bunun en bariz örneğidir. Terör insanlığa yapılan en büyük zulümdür.

Terörün hiçbir zaman vicdanı, dini, dili, ırkı olmaz. En önemlisi de İslamiyet’in terör ile işi olmaz. Yüce dinimizi terörle özdeşleştirmek isteyenler bilsinler ki İslamiyet insan sevgisini ön planda tutmuştur. Terörden nemalanan devletler şunu unutmayın! Terör er geç kapınıza dayanır. Çünkü terörün dostluğu olmaz. Türkiye’yi anlamadınız, otuz beş yılı bulan bir süredir terörle mücadele ediyoruz anlayan yok. Milyonlarca mülteciye kapılarımızı açtık kimse aldırmadı. Avrupa’nın kapılarına mültecilerin dayanması ile panik oldular işte o zaman bizi anladılar.

G20 zirvesi çok önemli dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkelerin buluşma platformudur. Tüm insanlığın huzuruna katkı sağlanmasının ele alındığı bir zirve olması her geçen yıl daha aciliyetini göstermektedir.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllardır dile getirdiği “Dünya 5’den büyük” ifadesi ne kadar doğru bir tespit ise bu haykırışa kulak verilmesi gerekmektedir. Milletler arası yığınla ihtilaf vardır. Bunların başında Suriye gelmektedir.

Suriye’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalan ülkelerin yaptığı tüm haksızlıkları görmezden gelen BM’nin güvenlik konseyidir. Bu insanlıktan bihaber vicdanları ölmüş yapıdan hiçbir fayda gelmez. Temeli çürümüş bu konseyden kurtulup yeni bir boyut kazanılması kaçınılmaz olmuştur. G20 zirvesinin bundan sonraki 2016 Çin’de yapılacak zirvenin oturumunda bu konu gündeme alınmalıdır. Buna katkı sağlayan ülkeler insanlığa hizmet etmiş olacaktır.

Temenni ederiz ki G20 liderler zirvesinde teröre karşı güçlü birliktelik ve ittifak sağlanması dilde kalmaz, fiiliyata dönmesi zirveye katılan ülke liderlerinin sınavı olacaktır. Samimiyetlerini zaman gösterecek. Terör olaylarını bir çıkar hesabı yapmak insanlık suçudur. Suriye’de ki yapılan zulme seyirci kalmak o zulme ortak olmaktır.

Ankara’da yaşanan terör olaylarında hükümet istifa diye yaygara basanlar bunun sorumlusu Erdoğan diye ithamlarda bulunan muhalefet hangi akla hizmet ediyorsunuz?  Birlik olacağımız yerde fırsat tacirlerine destek oluyorsunuz. Fransa’daki terör olayında ne oldu? Muhalefet basın devletiyle bir oldu teröre karşı güç birliği yaptılar.

Ey! Muhalefet ve fırsat tacirleri bu olaya Fransız kaldınız, ama Fransa’dan ders almak lazım değil mi? Çünkü onlar teröre karşı bir olma gayreti içindeler ve bunu başarıyorlar. Ne diyelim? Burası Türkiye muhalefet yapmasını da öğreneceğiz, bunu başarırsak devleti idare edenler daha iyi çalışacaktır. Şüpheniz olmasın.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co