Ferah’ın Dondurmalı Künefesi harika

Ferah’ın Dondurmalı Künefesi harika

KAHRAMANMARAŞ- Trabzon bulvarı üzerinde bulunan Ferah Pastanesinde yapılan dondurmalı künefe kış yiyecekleri içinde en güzel tatlı olarak gündeme oturdu..

Ferah Pastanesi yönetim kurulu üyesi Cahit İnalbars: “ Dondurmalı Künefe tarifini yaparken. Peynirli bir tatlı olan ve sıcak olarak servis edilen künefeyi müşterilerinin isteği üzerine, şurubu, fıstığını ve muzunu ayrı verdiklerini, isteyenin diyet künefe yiyebildiklerini söyledi.

Ferah Pastanesi Deneyimli ustaları tarafından yapılan künefe ile ilgili olarak Cahit İnalbars künefe yapmayı uygulamalı olarak anlattı.  Künefe yaparken hangi malzemeler kullanılır? Hemen servis edilmeyecek künefe nasıl muhafaza edilebilir? Künefe yani tel kadayıfı alırken neye dikkat etmeli? Kullanılacak tel kadayıfının türü önemli mi? İrmikle toklaştırılmış kadayıf da kullanılabilir mi? Kullanılacak peynirin çeşidi tuzsuz mu olmalı? Bölge illerine özgü çiğ süte daha yakın, taze ve tuzsuz peynir bulamazsak dil ya da lor peyniri kullanılabilir mi? Diğer malzemeler nelerdir? Künefede kullanılacak şurup nasıl hazırlanır? Limon suyu hangi aşamada dökülür? Künefenin ortası nasıl açılır? Yağ nasıl bir ateşte künefeye yedirilir? Ateşten indirilen künefe nasıl ikiye ayrılır ve arasına peynir nasıl yerleştirilir? Künefe hangi aşamalarda nasıl ateşte pişmelidir? Kızartma aşaması nasıldır. Şurup ne zaman dökülür? Künefenin servisi nasıl olur? Pişmiş künefenin üzerine hangi yemişlerden konulabilir? Sıcak mı, soğuk mu servis edilir? Yanında kaymak ya da su verilir mi? Hazırlanan künefe nasıl saklanır? Pişirmeden ne kadar süre önce dolaptan çıkartmak gerekir? Porsiyonlaşmış ve fırına sürülmeye hazır hale getirilmiş künefe nasıl olmalı? Gibi tüm soruları sorduk.. Cahit İnalbas cevapladı..

Sıcak üzerinde dondurma bulunan Künefenin en iyi tarifinin Ferah Pastanesine gelerek yemek olduğunu , ustalarımız özenle hazırlıyor ve özenle pişiriliyor, işin püf noktası ustalık da, dondurmada birinci sınıf olunca ortaya bu künefe çıkıyor,” diye konuştu..

künefe6

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co