Fen Lisesi

Fen Lisesi

Fen Lisesi

Kahramanmaraşlıların çilesi !

Yeni Valimiz Mustafa Hakan Güvençer’e hoş geldiniz diyorum..

Yeni Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’a hoş geldiniz diyorum..

Kahramanmaraşlının bir çilesini dile getirerek çözüm beklediğimizi bildirmek istiyorum..

Geçtiğimiz yaz  : Türkiye deki tüm öğretmen liseleri Fen Lisesine dönüştürüldü..     Türkiye genelinde Fen lisesi olmayan ilçelere fen lisesi açıldı..

Kahramanmaraş’ta da Elbistan, Afşin, Göksun ilçemize fen liseleri açıldı ama, fiziki mekan ve alt yapı olmadığı için Kahramanmaraşlılar lise tercihlerinde komşu illeri tercih ettiler.. Gaziantep 80 km. Elbistan 179 km. olunca Gaziantep yeni mahallemiz gibi..

Oysa ki Kahramanmaraş’ın Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerine birer değil ikişer fen lisesi açılması gerekirdi.. 380 bin nüfuslu ilçede Fen lisesi yok !

Her zaman olduğu gibi : Kahramanmaraş’ın o tarih de sahibi olmadığı için biz fen lisesinden mahrum kaldığımız gibi, zeki ve akademik zekaya sahip çocuklarımız komşu illere kaptırdık.. acı gerçeğimiz maalesef ki bu !..

Bugün şöyle güzel bir şeyler yazayım diye çaba gösterdim ama acı gerçekler bu defa çiğlerimi özden yaktı..!.. işin içine bizde girdik.. Bizim çocuk da Ceyhan Fen Lisesine gidiyor..

Şöyle internette bir daldım: Komşu illerimize baktım : oy Maraş’ım oy oy !.. diye iki saat dövündüm.. niye sahipsiz bir şehir diye dizlerimi dövdüm.. nerede bu şehrin sahibi.. iki metropol ilçede fen lisesi yok..

Valimiz Mustafa Hakan Güvençer yeni geldi.. Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin Akkurt da yeni geldi, Dulkadiroğlu ile Onikişubat ilçemize birer fen lisesi açarlar diye bir umutla bu yazımı kaleme alıyorum..

Büyükşehir Kahramanmaraş Merkez de bir fen lisesi !..

Oysa komşu illerimizde : Tüm ilçelerinde fen lisesi var, merkezinde de 3-4 fen lisesi var..

Kahramanmaraş’ta ise Süleyman Demirel Fen Lisesi… Oysa en az iki Fen Lisesi daha olması gerekir.. beyin göçünü durdurmanın yolu da bu !..

Benim Pamuk Prensesim :  Ceyhan Fen Lisesine gidiyor..

Bir küçük araştırma : Sadece Ceyhan Fen Lisesinde 15 Kahramanmaraşlı öğrenci, Osmaniye, Kozan, Kadirli, İslahiye, Gaziantep, Adıyaman ,Adana, Kayseri Fen liselerine giden öğrencileri görünce : oy Maraş’ım oy oy diyerek göğsümü dövmeye başladım..

Kahramanmaraş Üniversite sınavında 73’lerde

Akademik zekaya sahip çocuklarımız komşu illere gittiği sürece biz 73’lerden öne gelmeyiz daha yukarı çıkarız.. sürekli beyin göçü veren Maraş !..

Bugün komşu illerin Fen Liselerine giden çocuklar o illerin fen lisesi mezunu olarak o illerin adını yükseltecektir..

Bunlara kimse Kahramanmaraşlı öğrenci diyemez !..

Bu yıl Türkiye genelinde tüm ilçelere ve şehir merkezlerine Fen Liseleri açıldı.. Kahramanmaraş Elbistan, Göksun, Afşin ilçemize de 3 adet fen lisesi açıldı ama fiziki yapısı yeterli olmadığı için Kahramanmaraşlı bile tercih etmedi..

Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi ise 478,999 puanla kapattığı için 460 üzerinde puan alan çocuklarımız komşu illerin fen liselerine gitti.

Hemen her ilin fen lisesinde en az 15/20 Kahramanmaraşlı öğrenci var..

Aileler için bir yük- sıkıntı, Kahramanmaraş için kayıp beyin göçü oluyor..

490 üzeri puan alan öğrencileri ise Türkiye genelindeki özel fen liseleri kapıyor, bizim çocuklar Türkiye ye dağılıyor..

Yeni valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüzden beklentimiz: Kahramanmaraş’ın sahibi varmış dedirtmek için: Dulkadiroğlu ilçemize ve Onikişubat ilçemize birer fen lisesi açmalarını bekliyoruz..

Liseye giren 15 veya 16 yaşındaki çocukların öğrenci yurtlarında şehir dışında ailesinden uzakta kalması ne kadar sağlıklıdır..?

Milli Eğitim Bakanlığı : Öğretmen Liselerin Fen Lisesine dönüştürülmesi esnasında , yeni fen liselerin açılması esnasında biz bu konu üzerine çok yazılar yazdık ama ne var ki Kahramanmaraş’ın bir sahibi çıkarak bizim çocuklarımıza sahip çıkmadı.. Kahramanmaraş Merkez’e fen lisesi açılmadı.. buna sahip çıkanda olmadı..

Her aile özel fen liselerine çocuklarını gönderme imkanı da yok, hal böyle olunca herkes komşu illeri fen liselerini yazarak çocuğun puanı nereye yetti ise oraya girdi ama bugün her hafta sonu çocukların eve gelmesi, gitmesi bir sıkıntı..

Bugün çocukları fen lisesi kazanan aileler sevinemiyor.. özellikle kız çocukları olanlar o çocukların gelmesi gitmesi esnasında ölüp ölüp diriliyor..

Çocuklarımız fen lisesi kazandı diye sevinemiyorlar.. sorunları ve çileleri devam ediyor.

Çocukları komşu illerin fen lisesine giden anne ve babaları bir dinlememiz gerekir.. onları bir araya toplayın da onları bir dinleyin !..

Fen lisesi ve Kahramanmaraşlının çilesinin son bulması dileğimle …

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Fen Lisesi” için bir cevap

  1. Mehmet bolat dedi ki:

    Maraş halkının duygularına Tercüman olmuşsunuz. Saolun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co