FATİH’İN HOCASI

FATİH’İN HOCASI

 Öğretmenlik peygamberlik mesleğidir derler. Derler ama son yıllarda hepimiz üzerinde büyük emekleri olan meslekdaşlarımıza gereken saygı gösterilmiyor gibi geliyor bana;  kimi zaman inciniyorlar, kırılıyorlar  ve üzüldüklerine şahit oluyorum.  Burada istisnaları bir tarafta tutmanızı rica ederek yazıma başlıyorum.

Evet, bu kutsal mesleği temsil edenlere karşı toplumun daha hassas davranması gerek. Eli öpülesi insanları, yıpratmayalım diyor, bu gün sizlerle paylaşacağım hikayeye geçiyorum.

“ “Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrencidir. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırmış. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben Padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit edermiş. Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a  bir türlü anlatamıyormuş.  Ancak gün artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale gelince sabır edemez olmuş. Eee o da bir insan, sabrında bir sınırı var değil mi? Neyse biz hikayemize devam edelim.

Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıkarak. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” der. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğer pareniz Fatih çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.

II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmış. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdiğini görünce şaşkınlığı artar…

Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.”

İşte Akşemsettinin kulağına fısıldanan muhteşem plan,işte çocuk eğitimi.işte onlar, işte biz….

Koskoca padişah sırf çocuğunu terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeği göze almıştı. Yanlış anlaşılmasın dayağı savunmuyorum. Savunduğum, disiplinsiz eğitim olmaz.

Atalar ne der: “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Yani,

Nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, azar ve nasihat ile yola gelmeyenin ise hakkı eline verilmelidir.  Ziya Paşa’nın sözüdür mağlum, tabi burada kastedilen,  dayak ergen olanlar içindir. Çünkü o iyiyi kötüden ayıracak yaşa ulaşmıştır….

Çocuğa disiplin ya da ceza yaptığı yanlışı düzelttirerek verilir. Konu uzun, bizde uzatmayalım.

ÖĞRETMEN OLMAK

Evet, öğretmenliği kutsal yapan, öğretmenin, öğreticiliğidir,  verdiği sevgi, gösterdiği sabırdır. Bu nedenle öğretmenlik, sevgi, saygı, şevkat, sabır işidir.

Yeri geldiğinde anne yeri geldiğinde baba, yeri geldiğinde sırdaş olmaktır. Yaratılanı, Yaratan’dan ötürü sevmektir.

Hataları gördüğünüzde sabır etmek, kusurları kapatmak, hoş görmektir. Çocuklarınızla ağlamak, onlarla gülmektir.

Diyeceğim şu ki, öğretmenlik çok onurlu bir meslek, ancak günümüzde bu mesleği yapanlara, eskiden gördükleri itibarı çok görenler olduğu gibi, algı operasyonları yapıldığını gözlemliyorum. Bütün insanlar gibi öğretmenlerde et ve kemikten yaratılmıştır,  hatada yapabilirler ama anne ve babanın bile bazen dayanamadığı çocukları yine onlar eğitiyor, bu konuda göz ardı edilmemeli.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co