Facia!

Facia!

Trafikte Facia

Havuzda Facia

Otobüs de facia

Hayatımız bir facia ile gidiyor.. benim köşe yazım da bir facia !..

Osmanlıca- Türkçe sözlük: Facia,” Toplu ölüm, örnek bir geminin batması 5 bin kişinin ölmesi gibi, Deprem sonucu milyonlarca kişinin ölümü, toplumu ağlatan acıklı olaylar, ferdi değil toplumu ağlatan olaylara: “ facia denir diyor..

Türkçe sözlük: Facia ,” toplu ölümler, toplumu ağlatan, yani 78 milyon Türkiye ağlatan olaylara facia denmektedir..

Acılı olaylar, drama, felaketler faciadır..

İngilizce: Felaket, Afet,Yıkım, trajedi felaket olaylarına facia denmektedir..

Sabah şöyle : biraz sözlük, biraz yabancı ülkelerde facia ne anlama geliyor ona baktım hepsinde söylem aynı.. toplumu üzen olayın adı “Facia”dır..

Peki bizde :

Bizim gazete ve internet sitelerinde : durum tam bir facia !.. facia , faciasıdır..

Gazetecilik bir facia olmuş.

Biz mesleğe başladığımız zaman: ustamız haber seçiminde :” Manşet haber toplumun her kemsini ilgilendirmelidir.. yoksa manşet olamaz..!

Manşet altı haber : toplumun yüzde 80 ilgilendirmelidir..

Diğer haberler ise 1. Sayfa haberleri : Tolumun en az yüzde 20 ilgilendirmelidir.. böyle olmayan haberi 1. Sayfadan vermem derdi..

Bir çocuk havuza düşmüş, boğumlum !..

Kimi ilgilendiri..: Anne, Baba, 5 kardeşi var sayalım, emmi dayı, hala tüm akrabalarını toplamı 100 kişi olsun bu kadar kişiyi ilgilendirir.. bin kişi de komşuları olsun onları ilgilendirir.. Türkiye genelinde yayın yapan bir gazete “Havuzda facia “ diye bu haberi veremez vermemeli, yada dünyanın okuduğu internet haber sitesi bunu facia diye vermemeli..

Bizim gazeteler sabah bakıyorum : Haberi :” Havuzda Facia!” başlığı ile 1. Sayfadan veriyor.. Facia : havuzda çocuğun boğulması mı ? yoksa gazetecinin başlığı mı ?

Akşam televizyon da haberi izliyoruz, : İstanbul da yolcu minibüsü , yayayı çarpıyor ve yaya ölüyor..başlık,” İstanbul da Minibüs Faciası !”

Ölen bin kişi değil, bir kişi, dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmak ki : Minibüsün hızı ise 30 km. civarında kamera ve görü şahitlerine göre ..

Normal trafik kazası: Şoför tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan bir trafik kazası bizim televizyon kanalları ise facia olarak veriliyor.. asıl facia : Haberin bu şekilde verilmesi..

Türkçeyi : idam ediyoruz..!

Benim gazetecilik mesleğine başladığım zaman : bugün gazetecilik, televizyonculuk, internet gazeteciliği , haber ajanları muhabirliği yapan kişilerin hiç birine gazetecilik yaptırmazlardı.. Facia yazıp haber müdürüne yazıyı getirsen , facia asıl senin başına kopardı..

Bugünkü : Gazetelerde haberi var !

Adana da bir çocuk yüzme havuzunda boğulmuş: Bu nasıl ? facia oluyor bunun bir izahını yapmak gerek..

Gazetelerine bu başlığı atanlara soruyorum: bir kişinin havuzda boğulması nasıl facia oluyor ? bunun bana bir izah etsin !..

Şu başlık atıla bilir: “Havuzda dikkatsizlik ölüm getirdi !”

Havuzda güvenliksizlik bir cana mal oldu !

Havuzda ölüme soruşturma !

Görevli olsa Özcecan ölmeyecekti !

Böyle başlık atıla bilir !.. ama buna facia diyenlere bir şey diyemiyorum..

Zeytinliği sürerken, traktörle kaza yapan Mehmet Arslan ölüyor, gazetelerde haber çıkıyor, “ Zeytinlikte Traktör Faciası !” Allah aşkına bu traktör beş bin kişiyi mi? öldürdü ?

Basit bir trafik kazası dengesini ayarlayamamış : Traktör devrilmiş Mehmet amca altında kalarak ölmüş.. bunun neresi facia oluyor sayın gazeteciler bunu bana biri çıkıp izah etsin..

Sibel Can: İstanbul da bir lokantada kızı ile yemek yemiş: Türkiye de 77 milyon her gün yemek yiyor, en az 5 milyon kişi lokantada yemek yiyor, ama televizyon kanallarımız evirip çevirip bu haberi tam 15 dakika verdiler..

Bu nasıl bir haberdir ? .. böyle gazetecilik olur mu ? : Sibel Can kızı ile yemek yediğinde , Türkiye de dolar 1 TL altına mı düştü, Ekonomi utçumu ? ülkemizde hiç fakir kalmadı mı ? bu nasıl habercilik anlayışı ?..

Flaş, falaş : İnanılmaz trafik kazası 1 ölü !..

Hem flaş, hem inanılmaz kaza , facia geri geri dükkanının önüne park eden şoför komşusunun çocuğuna çarparak ölümüne sebep olmuş .. büyük bir facia diyor.. yorum okuyucularımın ..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co