EVLİLİK OKULU TUTAR MI?

EVLİLİK OKULU TUTAR MI?

Boşanma oranlarının artması üzerine, bundan yaklaşık 20 yıl önce ilk defa dağılan aile yapımıza dikkat çekmiş, sorunun ancak eğitimle aşılabileceğini yazmıştım.

Daha sonra, Kent Konseyinde iki dönem görev yaptığımız dönemde de iki konu üzerinde yoğunlaştım, bunlardan biri Evlilik Akademisi, ikincisi ise Madde Bağımlılığı ile mücadele oldu.

Şimdi, aradan geçen zaman dilimi içinde, bu iki konu üzerinde yetkililer tedbir almaya başladı. Önce 12 Şubat Belediye Başkanlığı evlilik okulunu açtı, sonuçları ne oldu bilmiyorum, şimdi ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumunun sağlıklı bir yapıda oluşmasına ve güçlenmesine katkı sağlamak için evlilik okulu projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

DAĞILAN AİLE, DAĞILAN TOPLUM DEMEKTİR

Bilindiği gibi ilimizde ve ülkemizde boşanma oranları sürekli artıyor. Bunun temel sebepleri üzerinde birkaç yazı yazmıştım ama en önemli sebebin temelin yanlış atılması olarak söyleyebilirim.

Gençler evliliğe maddesel bakıyor, oysa evlilikler topluma faydalı bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmalı. Gerekirse bu uğurda çile çekilmeli vs.

Bu evlilik okulu ile ilgili yapılan açıklamalara bir baktım. Şöyle deniyor; “ Boşanma oranlarının her geçen gün daha da arttığı bir dönemde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı Kadın Aile Şube Müdürlüğü, Evlilik Okulu açıyor. Necip Fazıl Kültür Merkezi alt salonunda açılacak okula, evlilik hazırlığında olan gençler, yeni evliler ve evliliğinde huzur bulmak isteyenler katılabilecek. Toplam 6 saat olarak planlanan eğitimde uzmanlar tarafından kursiyerlere sağlıklı bir evliliğin nasıl olabileceği anlatılacak. Kursiyerler, uzmanlardan aile içi iletişimden, hısım akraba evliliğine; aile içi şiddetten, evlilik çatışmasına sebep olan faktör ve çözüm yollarına kadar farklı konularda ders alacak. Eğitimler sonunda kursiyerlere çeşitli hediyeler ve sertifika verilecek.

Buraya kadar hiç sıkıntı yok.

HUZURLU AİLE GÜÇLÜ TOPLUM…

Toplumun çekirdeğini ailenin oluşturduğu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç “Çekirdek sağlam olmazsa toplum da sağlam olmaz. Nesli yetiştiren, yetiştirdiği çocuklarla, topluma şekil veren ailedir. Biz sağlam aile yapımız, aile değerlerimizle güçlü bir toplumuz. Aile değerlerimizi korumamız gerekiyor. Onun için Aile Okulu Projemizi başlatıyoruz” dedi. Kahramanmaraş’ta hizmete sundukları Kadın Aile Şube Müdürlüğü eliyle ücretsiz danışmalık hizmeti verdiklerini hatırlatan Başkan Erkoç, yeni başlattıkları Evlilik Okulu projesiyle de ailelerin daha sağlıklı iletişim kurmalarını ve sorunlarla baş etme yetisi kazanmalarını hedeflediklerini söyledi.

Okulun sadece yeni evlenecek gençler için değil evli olan çiftler için de önemli olduğunu ifade eden Başkan Erkoç, “Kadın erkek, bütün hemşerilerimizi açacağımız evlilik okuluna bekliyoruz” diye konuştu.

AİLE İÇİ İLETİŞİMDEN DİNİ SORUMLULUKLARA HER ŞEY ANLATILACAK

Evlilik Okulu Projesi ile hem aile içi sorunların çözümüne katkı sağlanması hem de evliliğe adım atmaya hazırlanan gençlere iyi bir başlangıç yapmalarına yardımcı olunması hedefleniyor. Derslere katılan kursiyerler, evlilikte karşılaşılabilecek sorunların çözümünde iletişim becerileri ile evlilikte çatışmayı önleme ve sorun çözme becerileri de kazanmış olacak.

Kursiyerlere okul boyunca, aile içi etkili iletişim, evlilik çatışmasına sebep olan faktörler ve çözüm yolları, aile içi şiddet, kadın erkek ve cinsellik, hısım akraba evliliği ve evlilikte duygusal zekâ ve dini sorumluluklar başlıkları altında eğitimler verilecek.”

BİR KONUYA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM

Kahramanmaraş toplumu bu konuda kapalı, böyle bir okula gitmeye tabir yerinde ise çekineceklerdir. Dolayası ile bu çekincenin ortadan kalması için çaba sarf edilmeli.

İkincisi, sunumu yapacak kişilerin önce kendisinin bu konuya inanması ve okula kayıt yaptıranları okula bağlaması gerekiyor.

Yani yeni evlenecek çift, bu okulda çok şey kazanmalı.

Gerekirse bunun için ödül verilmeli, yani katılımın sağlanmasını önemsiyorum.

Bu vesile ile Belediye Yetkilileri başta olmak üzere, her kese bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co