Evlilik bir koalisyondur..

Evlilik bir koalisyondur..

EVLİLİK BİR KOALİSYONDUR

Bu günlerde iki önemli konu görüşülüyor, birisi siyasi ‘koalisyon’,  diğeri sosyal yapımızı derinden sarsan ‘boşanmalar’

Aslında her iki kelime de aynı şeyleri anlatıyor. Yani evlilik bir koalisyon veya koalisyon bir evliliktir…

Geçtiğimiz günlerde, ilimizdeki evlenme, boşanma ve ölüm oranlarına dikkat çekmiştim. Maalesef boşanmalar her geçen gün artıyor.

Resmi verileri bir tarafa bıraktığımızda boşanmaların sebeplerine bakarsak, şiddetli geçimsizlik birinci planda yer alıyor. Şiddetli geçimsizlik aslında boşanmanın genel sebebi, bu kelimenin derinliğine baktığımızda(detaylara girmeden belirteyim ki) kişilerin ortak noktalarının azlığı şeklinde izah edilebilir.

Evlenecek çiftler bu detayı görmedikleri için, öncelikle bir evlilik yapayım istiyor, işte evlenmek için evleniyorlar. Oysa evlenecek çiftler öncelikle kişiliklerinin ne kadar ortak noktası var buna bakmaları gerekiyor.

Mesela, çalışan bir karı-koca olsun, bunlar evlendikleri zaman kazançlarını tek elden mi harcayacaklar, kadın ayrı erkek ayrı mı harcama yapacak buna baştan karar vermeleri gerekiyor.

Bir basit örnek daha vereyim, Maraşlılar dolmayı çok severler ancak bazı insanlar zeytinyağlısını severken, bazıları etli olsun ister.

Bu çiftler evlendiklerinde inanın bu basit konu bile çatışmaya sebep olacak, bunun için nişanlılık dönemi bu bağlamda iyi değerlendirilip, çiftler nelerden hoşlanırlar, nelerden hoşlanmazlar, baştan birbirlerine tüm huylarını, zevklerini, düşüncelerini, ilgilerini anlatmalıdırlar.

Geçen yıl yakından tanıdığım bir arkadaşım evlendi, üç ay sonrada ayrıldılar. Şaşırdım, çünkü birbirlerini çok sevdiklerini söylüyorlardı.

Sebebini haddim olmayarak sordum, aracı olmak istedim, bana eşinin sürekli dışarıdan yemek yemek istediğini, buna ise ekonomisinin müsaade etmediğini, sırf bu nedenle ayrıldıklarını söyleyince, şaşkınlığım bir o kadar daha arttı.

EVLİLİK SAĞLAM TEMELLİ OLMALI

Bir arkadaşımı sordum, neden boşandınız ‘kıskançlık’ dedi.

Diğer birini sordum, ‘cinsellik’ dedi.

Bir diğerini sordum, ‘hastaymış, bana söylemedi, ben onun kahrını çekemezdim” dedi.

Allah Allah, bu nasıl iş bu söyledikleriniz incir çekirdeğini doldurmayacak kadar küçük ve çözülebilir meseleler…

Sonra anladım ki, günümüz gençleri ‘dert çekmeyince, bal yenmez!’ atasözünü anlayamamışlar.

Bu evlilik ortaklığını ya da koalisyonunu kurmak çok kolay ama yürütmek çok zor! Çünkü eşler birbirlerinin imtihanıdır. Yine Kuran’ın ifadesine göre eşler ve çocuklar fitnedir, yanı insanın huzurunu bozabilirler…

Şimdiki gençleri bunları anlatıyorsun, dinlemiyorlar. Baba-ananın dediklerini sen geç diyorlar, sonra da son pişmanlık… Allah çocuklarımızdan uzak tutsun, Allah iyilerle karşılaştırsın. Amin.

GELELİM ŞU KOALİSYON MESELESİNE

Ben çeyrek asırdır yazıyorum, hiçbir zaman siyasi yazı yazmadım, bu yazımda da yazmayacağım, ancak diyeceğim şu ki, evliliklerin uzun sürmesi, çocukların geleceği açısından ne kadar önemli ise, koalisyonların devamı ve başarısı da millet açısından o kadar önemlidir!

Eşler aynı yöne baktıklarında, aynı dünya ve ahret değerlerini taşıdıklarında, aynı idealleri paylaştıklarında, iyi ve kötü günde birbirlerinin yanında olacaklarına ant içtiklerinde evlilik nasıl huzurla devam ediyorsa, koalisyonlarda aynı şekilde, bu perspektiften kurulursa o kadar başarılı olur.

Sonuç olarak, evlenmek için evlenilmez ya da koalisyon kurulmaz. Bu iki ortaklığı ya da diğer iş ortaklarını kurarken, prensipler ortaya konulacak, yazılı belgeler konuşulacak, biraz hoşgörü olup, hatalar görmezlikten gelinecek. Yoksa evlilik de, iş ortaklığı da, koalisyonlar da boşanma ile sonuçlanır.

Bu günde bu kadar ile ihtiva edelim, kalın sağlıcakla.

Bu vesile ile Çarşamba günü ilk teravih kılınacağı için Ramazan ayınız da mübarek olsun, oruç tutanlara ne mutlu.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co