Etnospor Kültür Festivali’ne Onikişubat Damgası

Etnospor Kültür Festivali’ne Onikişubat Damgası

Onikişubat Belediyesi, Dünya Etnospor Federasyonu ve Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’ne katıldı. Kahramanmaraş’ın kültürel değerlerinin İstanbul’a taşındığı festivalde, Onikişubat Belediyesinin Yörük Çadırı, sergilenen ürünleriyle katılımcılardan tam not aldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mahdumu, Dünya Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen, “Etnospor Kültür Festivali” İstanbul Bezirganbahçe’de başladı.

Türk dünyasına özgü geleneksel sporların sergilendiği festival renkli görüntülere sahne olurken, Anadolu’nun her köşesinden festivale katılan şehirler, yörelerine ait el sanatlarını İstanbullulara ve yurt dışından gelen turistlere sergilediler.

Festivalde dünyaca ünlü dondurma markamız Mado ile birlikte Kahramanmaraş’ı temsil eden Onikişubat Belediyesi de, bakırcılık, ceviz oymacılığı, abacılık, sim sırma, iğne oyası,  tarihi Osmanlı Çarıkları gibi kültürel değerlerini katılımcıların beğenisine sundu.

ETNOSPRO KÜLTÜR FESTİVALİ. (9)

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, festivalde Kahramanmaraş’ı en iyi şekilde temsil edeceklerini belirterek, “Kültürel değerlerimizi hem yurt, hem de dünya çapında tanıtacağız” dedi. Bu etkinliklerin kentlerin tanıtımına büyük katkı sağladığına dikkat çeken Başkan Mahçiçek, şöyle konuştu:

“Milletimize ait olan ata sporlarımızın tanıtılması amacıyla düzenlenen, Etnospor Kültür Festivaline davet aldık ve katıldık. Biz de Kahramanmaraş olarak burada özellikle el sanatlarıyla ilgili, el emeği göz nuru çalışmalarımızın hem Türkiye hem de dünya çapında tanıtılması amacıyla iyi bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Burada Kahramanmaraş’ın ismini duyuracağız. Kahramanmaraş’ın el sanatlarını, buraya gelen insanlarımızın beğenisine sunacağız. İnşallah 3 gün burada Kahramanmaraş’ımızın el sanatlarını hep beraber tanıtacağız. Bu bağlamda bize bu imkanı sağlayan Küçükçekmece Belediyemize, Etnospor Federasyonumuza ve en başta da Sayın Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan Beyefendiye ki bu organizasyon onun himayelerinde yapılıyor. Bizleri davet eden, bu fırsatı veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Kahramanmaraş’ımızın tanıtımı için verimli, güzel bir çalışma yapmış oluruz.”

ONİKİŞUBAT ÇADIRINA ZİYARETÇİ AKINI

Onikişubat Belediyesi tarafından festival alanında kurulan Yörük çadırı vatandaşlar ve festivale katılan belediye başkanları tarafından da büyük beğeni topladı.

Dünya Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İlker Çitil, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) üyeleri tarafından ziyaret edilerek, sergilenen çalışmalar hakkında bilgiler alındı. TDMMB tarafından, Başkan Mahçiçek’e, kültürel çalışmalara sağladığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Konuklarıyla yakından ilgilenen Başkan Mahçiçek’te, misafirlerine yöresel ürünlerden oluşan çeşitli hediyeler takdim etti.

ETNOSPRO KÜLTÜR FESTİVALİ (9)

Bilal Erdoğan, Onikişubat Belediyesi çadırını ziyaret etti

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mahdumu, Dünya Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Onikişubat Belediyesi çadırını ziyaret etti.

Dünya Etnospor Federasyonu ve Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen “Etnospor Kültür Festivalin açılışı birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Mengele, Gökbörü, Kuşak ve Aba Güreşleri, atlı cirit ile atlı okçuluk gibi geleneksel Türk Ata Sporlarının sergilendiği festivale, İstanbullular ve yurt dışından gelen turistler büyük ilgi gösterdi.

Anadolu’nun farklı şehirlerinin yöresel kültürel değerlerinin de sergilendiği festivalde, Kahramanmaraş’ı, Onikişubat Belediyesi ve dünyaca ünlü dondurma markası Mado temsil ediyor. Festival alanında 3 Yörük çadırı kurularak Kahramanmaraş’ın, bakırcılık, ceviz oymacılığı, abacılık, sim sırma, iğne oyası,  tarihi Osmanlı Çarıkları katılımcılara tanıtıldı.

Festivalin her aşamasıyla yakından ilgilenen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mahdumu, Dünya Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’da açılış seremonisinin ardından çadırları dolaştı. Onikişubat Belediyesi Standını da ziyaret eden Erdoğan, Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek tarafından karşılanarak, Kahramanmaraş’ın kültürel değerleri hakkında bilgiler aldı.

Kahramanmaraşlıları festivalde görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan’a Başkan Mahçiçek tarafından, çeşitli hediyeler takdim edildi. Çadırda el emeği göz nuru ürünleri hazırlayan ustalarla da sohbet eden Erdoğan, vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

ETNOSPRO KÜLTÜR FESTİVALİ (3)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co