ETME BULURSUN, İNLEME ÖLÜRSÜN

ETME BULURSUN, İNLEME ÖLÜRSÜN

Yaşımız yarım asrı geçti. Ülkemin dünü ve bugününü yakından takip eden, yorumlamaya çalışan, araştıran bir kişi olarak, üzerimizde oynanan oyunlar karşısında; “ Biz bu filmi kaç defa daha izleyeceğiz?” Sorusunu sormak ve sorunun cevabını da vermek istedim.

Öncelikle Bingöl’de Emniyet Mensuplarımıza yapılan saldırıları düşündürücü bulduğumu ve insanların ölümüne sebep olanları kınıyorum.

Yıl 1970, sağ-sol, yıl 1980 Alevi-Sünni, yıl 1990 Kürt-Türk çatışması sürüp gidiyor. Bu süreçte ne canlar gitti, ülkemiz üzerinde oyunun senaryosunu yazanlar, bu gün de boş durmuyor. Aynı filmin başrol oyuncularını değiştirerek yine vizyona sokuyorlar. İyi de biz bu filmi hep izlemek zorunda mıyız? Hemen cevabını da vereyim, cehaletle mücadelemiz tamamlanmadığı sürece, yani maddi ve manevi kalkınmamızı tamamlamadığımız sürece onlar bu filmi renklendirip, allayıp-pullayıp bizim önümüze koymaya devam edeceklerdir.

FİLMİN ANA KONUSU ANLAŞILMADAN OLMAZ

Bu filmin ana fikri belli. Orta doğuda güçlü bir Türkiye istenmiyor. Ancak, çökmüş bir Türkiye’de onların işine gelmez. Bir İngiliz dış işleri görevlisi diyor ki; “ Biz(batılı emperyalistler) Türkiye’nin boyunu 10 Cm ayarladık, 9 düşmesi de işimize gelmez, 11’e çıkması da…”

Ama hesapları tutmadı, Türkiye’nin boyu elhamdülillah uzuyor. Şu Erzurum ile Artvin arasına yapılan tünel ve yolları görseniz, Karadeniz Sahil yolundan bir gitseniz, şimdi Antalya yolu yapılıyor. Yol medeniyettir.

Çok şükür, kendi silahımızı kendimiz yapıyoruz, hatta uçağımızı, gemimizi, hava alanlarımız kendimiz yapıp, üniversite sayımızı ikiye katlamış bulunuyoruz. Bölgesinde söz hakkı olan bir Türkiye’den elbette rahatsız olurlar, çünkü bundan böyle bölge insanını sömüremeyecekler. Çünkü sorgulanır oldular. Dünya 5’ten büyük derken, 6. Sı Türkiye olmalı diyoruz artık. Bir dakika deniyor, yanlışlar karşısında. Türkiye artık titremiyor, hesap soruyor, haksızlık karşısında dilsiz şeytan olmuyor…

Elbette onlar maşalarını devreye sokacak, biz ise onların hesabını tersine çevireceğiz. Bu ülkeyi seven gerçek Kürtlerle kardeş olduğumuzu vurgulayacağız ki oyunlarını da bozacağız…

MÜMİNLER KARDEŞTİR

Kalemimin gücü yettiği kadarı ile konuya açıklık getirmişizdir inşallah. Sokaktaki Maraşlı bana şunu söylüyor. Arkadaş git yaz, biz olup bitenin farkındayız. Müminler kardeştir. Bu ülkede yaşayan, al yıldızlı bayrağa sahip çıkan her kes kardeştir. Alevi/Sünni, Kürt-Türk, Sağcı-Solcu, biz biriz, birlikte yüreğimiz çarpıyor çünkü. Şair bir olalım, diri olalım diyor ya…

Şunu söylemek istiyorum. Bu ülkenin bir sıkıntısı var o da cehalettir. Çözümü ise eğitimden geçer. Çocuklarımızı geleceğe iki kanatlı kuşlar misali maddi ve manevi ilimleri öğreterek hazırlamalıyız. Maneviyatsız asla olmaz.

Sonuç olarak fitneyi uyandıranlar şimdi ne kadar seviniyorlar. Ancak bir o kadar da çok düşünüyorlardır. Çünkü milletimiz her şeyin farkına vardı. Artık onların filmleri para etmiyor. Belki son vizyonda umutlandılar ama inanın ki, er veya geç Rabbim onların oyunlarını kendi başlarında parçalayacaktır. Çünkü bu dünya etme-bulma dünyasıdır.

Maraşlılar der ki, etme bulun, inleme ölün!

Hz. Mevlana ‘a ise;

Dost istersen Allah yeter yar istersen Muhammed yeter delil istersen kuran yeter…… Huzur istersen namaz yeter zenginlik istersen kanaat yeter düşman istersen nefsin yeter şeref istersen İslam yeter öğüt istersen ölüm yeter.. !

Ne diyelim, konu anlaşıldı zannederim…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co