esnafın sesizliği

esnafın sesizliği

Esnafın Sessizliği Bizi Korkutuyor !…

Ak Parti il ve ilçe başkanları yönetim kurulu üyeleri, il bazında, Milletvekilleri ve MKY üyeleri ise ülke genelinde biz nerede hata yapıyoruz diye biraz düşünmeye davet ediyorum..

Esnaf ve Sanayici sesiz burnundan soluyor: Kepenk kapatırsa ülke ekonomik krize girer..

Sözümüz doğru mu ? ..Yanlış mı ? esnafla, odalarla, muhasebecilerle görüşün !..

Seçimden önce bir çare bulun !..

7 Haziran’da seçim var, esnaf sesiz ve çaresizlik içinde bekliyor, sesiz duran esnaf ve sanayici hangi yöne akarsa seçimin kaderi değişecektir..

Dün akşam bir sohbet toplantısındayız: esnaf ve iş veren burnundan soluyor..

Türk işçisi yok: Suriyeli çalıştırıyoruz SSK cezası yiyoruz..

İşçi açtığı tüm davaları kazanıyor ! korkunç cezalar ödüyoruz..

İş yerini kapatma noktasına geldik,” diyorlar.. hükümetin iki başarısız alanı sıralıyorlar.. işçi – iş veren ilişkisi, Eğitim meselesi…

Dostlarla oturuyoruz:  “Belli bir iş yerinden mal almış benim esnafım, yüzde 18 KDV ödemiş, tabi olarak da faturasını da alıp  defterine işlemiş..

Maliye : Faturanın sahte olduğunu tespit etmiş, KDV kaçırıyorsun diyerek firmaya ceza yazmış.. Osya : Esnafın aldığı iş yeri var, o malı satıyor, ama adam aynı isimde bir de sahte fatura bastırarak , bu esnafımıza sahte fatura kesmiş.. cezasını ise : esnafımız ödüyor , sahtekar dolandırıcı ise elini kolunu sallayarak geziyor, çünkü maliye kayıtları yok..

Yan yana aynı isimde iki iş yeri  : Biri maliye kayıtlı biri değil, kayıtlı olmayan yerde ise Sürekli sahte fatura kesiliyor..

Esnafımız: benim suçum ne ? işte bu işi yapan adamlar ortada kaçak değil, iş yerleri orada dediğinde: “o kişilerin maliyeye kayıtları yok, alırken kontrol etseydiniz? “ diyerek esnafı cezalandırırken, hırsıza bir şey yok !.. hırsızın hiç mi suçu yok ? diyen esnafımız ilgilere : bunu soruyor..

Esnafımız : Malı alırken KDV ödüyor, sonra Cezalı KDV ödüyor, ceza üzerine ceza Maliye kayıtı olmayan kişiye ise yapacak bir şey yok !.. elini kolunu sallayarak geziyor, KDV adama kalsa kar olarak fazlası ile yetiyor..

Hakkında dava açan olursa : Hapis yatar mış mış mış..

Bu ve benzeri yüzlerce çeşit kaçakçılık sonucu Mağdur olan : Gerçek esnaf !.. dükkanı kapatmakla açmak arasında gidip geliyor..

Bir sanayicimiz anlatıyor: işçiler bizi mahkemeye veriyorlar, ne kadar dava açtı ise tamamını  kazanıyorlar.. yüzde 65 iş göremez raporu ile özürlü kadrosundan işe aldığımız bir işçimiz vardı, iş yerinde sağlıksız şartlarda çalışıyorum diyerek bizi mahkemeye verdi.. gözlerinin bozulduğunu söyledi..

Tam teşekküllü devlet hastanesi raporunda : bedensel olarak 65 atmış beş , gözleri ise yüzde 50 görme  özürlü olduğunu tapu gibi raporu vardı.. bu davayı kazanırım diyordum..

Bu davayı kazanırım, kazandığım belgesini de çerçeveletir örnek olsun diye asarım diyordum. Adamın gözleri yüzde elli görmezken, yüzde 55 çıktığı için davayı kaybettim, böyle iş mahkemesi olur mu ? böyle kanun mu ? olur !..

Ak Parti hükümeti göreve geldiği günden bu yana Eğitim – Yargı da başarılı olamadı..

Sürekli torba yasa diyorlar.. bulgur yasa diyorlar.. maalesef çıkan yasalar insanları mutlu etmiyor..

Devlet ve Yasalar : Namussuzlara sınırsız hak veriyor, yakasını devlette kaptıran esnafa ise ceza üstüne ceza veriyor..

Adam iki yalancı şahit ile : iş mahkemesine , Maaşımı alamadım, kıdem tazminatımı ödemedi , SSK yatırmadı davası açtığında iş verene söz hakkı verilmeden hemen dava biti veriyor..

Böyle : adalet olmaz , tek yanlı adalet adalet değildir..

Sanayici , küçük esnaf, KOBİ , herkes burnundan soluyor..

Kahramanmaraş’ta 7500 üzerinde işçi açığı var, Suriyelilerle kapatalım deniyor, Suriyelilere çalışma izni yok, kaçak çalışırsa ceza var, Türk işçisi hiç yok, vatandaş ne yapacağını şaşırmış halde..

İş yasaları, devletin bulduğundan alma mantığı esnafı canından bezdirken, hükümette karşı insanların kini artıyor..

Seçimlerden önce : bu yasalar.. mutlaka düzeltilmesi gerekiyor..

İşçi haklı : iş veren hep haksız mantığı devam ederse , yakın da esnaf ve sanayiciler iş yerlerini kapatırlar ki ülkemiz krize girer !..

Türkiye bu iki konu sebebi ile işler iyi gitmiyor..

Bizden söylemesi

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co