Erkoç;”Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız”

Anasayfa Politika 11 Nisan 2014
Erkoç;”Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız”

Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verilişinin 89. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
Sabah Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören, Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kerim Acar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un anıta çelenklerini sunmasıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, al bayrağı 3 kez öpüp başına koyduktan sonra, kırmızı şeritli İstiklal Madalyasını bayrağa taktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Erkoç   5 Nisan  madalya günü dolayısıyla Osman Sayın Spor Salonunda düzenlenen törende konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Erkoç,”Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız” dedi.

Erkoç konuşmasında şunları kaydetti;”  Bu mutlu ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, bu şehrin tarihteki kahramanlıklarınınbir belgesi olan İstiklal Madalyası’nı şanlı bayrağımız üzerine takma onurunu yaşamaktan büyük sevinç duyuyorum.

Bayram olarak nitelendirebileceğimiz bu gurur dolu günü yaşadığım için mutluyum, gururluyum.

Bu madalya, yokluklar içerisinde aziz canlarını ortaya koyarak bağımsızlık ateşini yakan şehitlerimiz ve gazilerimizin hatıralarına büyük millet meclisimizin bir armağanıdır.

O kahramanları bu vesileyle rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

aerk

Değerli Kahramanmaraşlılar,

İstiklal Madalyası’nın önemini daha iyi kavramak için o günleri hatırlamakta yarar vardır.

Maraş halkı, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır.

Yıllar önce Sütçü İmam, Aslan Bey, Rıdvan Hoca, Senem Ayşe gibi kahramanların bize yaşattığı o büyük direniş destanı bir ulusun kurtuluşunun da ilham kaynağı olmuştur.

Tam 22 gün ve gece bu şehrin sokaklarında bir ulusun kahraman evlatları canlarını vererek direndiler. Bu kahramanlara inançları ve vatan sevgisi yardım etti. Bu topraklara düşen şehit kanı sadece bu şehirde değil, bütün ülkede özgürlük ateşini yaktı.

Bu yüzden bu şehrin, bu halkın milletimizin tarih yolculuğunda çok özel ve güzel bir yeri vardır.

Bu şehrin kahramanlığının bir daha asla unutulmamasını sağlayacak olan madalyayı yüce meclisimiz 5   Nisan 1925 yılında şahıslara değil şehre verir.

Destansı Maraş Savunması ve Milli Mücadeleyi ateşleyen cesaretinden dolayı Türkiye Büyük

Millet Meclisi, 7 Şubat 1973 tarihinde bu şehre “kahraman” unvanı vererek bu şehrin ismini ve kahramanlığını ise ölümsüzleştirmiştir.

O özgürlük sevdalısı kahramanların başlattıkları şanlı yürüyüş, büyük bir azim ve kararlılıkla hala devam etmektedir.aerkoc_2

Yaşadığımız o günleri asla unutmamalıyız. Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü yapan şey de işte bu fedakârlıktır. Bu toprakların nasıl kazanıldığını, özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu asla unutmamalıyız.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co