Erkoç ve Ulaşım !..

Erkoç ve Ulaşım !..

Erkoç ve Ulaşım !..

Yaklaşık 20 günden beri otobüsle işe gelip gidiyorum.. gördüğüm kör dövüşü !..

Kahramanmaraş’ta toplu taşımacılık bir felaket, çaresini düşünen var mı ? bilemiyorum !..Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ve Ulaşım Daire Başkanlığı bu işe bir el atması gerekiyor..hemde çok acil..

Otopark meselesini çözmek için Hayberli bölgesi, yani Orman bölge müdürlüğü ile Çevre yolu arasındaki heyelan bölgesindeki evler afet kapsamında yıkılarak bir bölümü botanik bahçe, bir bölümü de Büyükşehir Belediyesi tarafından otopark yapıldı.

Otopark’ın önüne Merkez otobüs durağı yapılmalıdır.

Arındırılmış bölge olarak vatandaş, arabasını otopark’a bıraktığı gibi nereye gidecekse belediye otobüsü veya halk otobüsü ile buradan istediği bölgeye gitmelidir..

Konu uzun, üzerinde bir saat konuşur kırk sayfa yazarım..: 8 yıl İzmir de kaldım, tüm otobüsler Konak’a gelir, hangi semtte oturursan otur Konak ‘a geldiğinde istediğin yere ikinci otobüsle gidersin.. İzmir Büyükşehir ama artık bizde büyükşehiriz..

Ankara da ise: Ulus Merkezdir.. örnekleri çoğaltmak mümkün !..

Karacasu dan Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesine gidecek bir vatandaşımız, otobüse bindiğinde otobüs merkezine gelerek inecek- arındırılmış bölge olduğu için ikinci defa kart basmadan Kavlaklı Organize Sanayi bölgesi otobüsüne binerek oraya gidecektir..

Benim Türkiye diğer illerde gördüğüme göre Kahramanmaraş’ın ulaşımı şöyle çözülmelidir.. ki Şehir içi trafik akışını da büyük ölçüde rahatlatacaktır..

Merkez- Karacasu

Merkez- Doğukent

Merkez- Sütçü İmam

Merkez- Aslanbey parkı

Merkez- Serintepe taziyevi

Merkez- Esentepe Konutları

Merkez- Cancık Mağarası

Merkez – Çocuk Hastanesi

Merkez- 5 Nisan Mahallesi

Merkez- Kılavuzlu- Gölgent

Merkez- Kavlaklı

Merkez- KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi

Merkez- Orman Bölge Müdürlüğü- Karacaoğlan

Merkez- Otobüs garajı

Merkez- Hava Alanı

Merkez- Sanayi

Merkez- Necip Fazıl Şehir Hastanesi

Merkez- Türkoğlu

Merkez- ılıca

Merkez- Fatih (Dönüklü)

Merkez- Bertiz

Diğer merkezlere giderken, en kısa yoldan gidecek Merkez – KSÜ Tıp Fakültesi hastanesine gidecek otobüs, Azerbaycan bulvarı Kayabaşı, Mağralı, Binevlerden değil, en kısa yol Kayseri yolunu takiben KSÜ Tıp Fakültesi gibi..”Havuz sistemi var – az yolcu var diye bir derdiniz yok”

Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi bir mantık yoktur.. herkesin evinin önünden otobüs veya dolmuş geçecek diye.. toplu taşıma araçlarına binmek için biraz yürüyecek sabah sporu yapacaksınız, iş dönüşü biraz yürüyeceksiniz sağlığınız için..

Kahramanmaraş’ın köyünden veya ilçesinden, Mahallesinden binen kişi merkez otobüs durağına gelecek, ikinci bir kart basmadan gideceği yere ikinci otobüs ile gidecektir.. çünkü merkez otobüs durağı arındırılmış bölge olduğu için mesele olmayacak..

Böylece: Şehir içinde trafik çözülecektir..

Bütün otobüslerin tamamı, Azerbaycan bulvarını kullanıyor..

Doğukentten,Kavlaklı Organize Sanayi Otobüs, Karacasu dan OSB otobüs yok böyle bir şey !..tüm otobüsler aynı caddeleri kullanıyor.. oysa bunları merkezden ilin tamamına dağıtmamız gerekiyor..

Valilik yanında bulunan bir kişi NFZ Şehir Hastanesine gidecekse biner otobüse merkeze gelir – merkez den direk hastaneye çevre yolundan çok hızlı bir şekilde ulaşır..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Ulaşım Daire Başkanını ve yöneticilerini belediye ve halk otobüsüne bindirerek önce gezdirmeli, tüm güzergahları görmeliler sonra ise yeniden bir ulaşım planı yapılmalıdır..

Yapılmadan önce : bir komisyon kurularak konu tartışılmalı, içinde basın da olmalıdır..

İstanbul da Metroya veya Metrebüse binen, arındırılmış durak da inen , ikinci defa para vermeden diğer otobüse veya metro’ya binerek gideceğin yere varıyorsa biz niye yapmayalım….

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Otobüs Merkezi de böyle bir yer olmalı, vatandaş bölgeye girerken, kartını basmalı hangi otobüse binecekse binip gideceği yere gitmelidir..

Veya Merkez’e otobüsle gelen, gideceği yere ikinci otobüsle hareket etmelidir..

Piazza’ya yakın, alış veriş için gelenlere yürüme mesafesi , ikincisi bu otobüs merkezinin çevresinde yeni bir çarşı kurulur, lokantalar, büfeler, manavlar, yeni bir cazibe merkezi olur ki Kahramanmaraş’ın da trafik sorununun büyük ölçüde çözer..

Bizden söylemesi

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co