Erkoç, “Kitap Fuarı Dünya Markası olacak”

Erkoç, “Kitap Fuarı Dünya Markası olacak”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Katiphan (Cumhuriyethan) da düzenlediği basın toplantısında: “ Geçen yıl ilkini yaptığımız kitap fuarı önümüzdeki yıllarda ulusalarası düzeyde bir marka olarak devam edecektir,” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, :” 7 güzel adam, şairi – yazarı – şiirin başkenti diyeceksin kültür ve kültür fuar etkinliğin olmayacak göreve geldiğimiz gün ilk attığımız adım bu yönde olda geçen yıl birincisini yapmıştık, 20- 29 Kasım 2015 tarihleri arasında 2. Düzenleyerek bu fuarı marka bir fuar ulusararası bir fuar olması için çalışıyoruz,” dedi.

Kahramanmaraş  kitap ve kültür fuarı için basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Fatih Mehmet Erkoç: Kahramanmaraş gibi bir şehirde kitap fuarı düzenlenmemesinin kendilerinin içinde bir eksiklik olduğuna vurgu yapan Başkan Erkoç: “Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz kitap fuarının bu yıl ikincisini düzenleyeceğiz. Artık geleneksel hale getirdik. Biz göreve gelmeden önce de göreve geldiğimizde de kitap fuarının eksikliğini hissettik. Ülkemizin değişik bölgelerinde kitap fuarı düzenlenmekte idi ama şairler ve yazarlar diyarı, ülkenin geleceğine yön veren insanların yetişmesinde katkıda bulunmuş insanları bağrından çıkaran başta üstad Necip Fazıl olmak üzere birçok şair, yazar ve düşünce adamını yetiştiren, şiirin başkenti Kahramanmaraş’ta kitap fuarının düzenlenmemesi hep içimizde bir eksiklikti.

Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz fuarımızı geleneksel hale getirdik. Bundan sonrada daha gelişerek devam edeceğine inanıyorum, marka bir fuar olacaktır” diye konuştu.

BİZ SOSYAL SERMAYESİ OLAN BİR ÜLKEYİZ

Türkiye’nin insan gücü fazla olan bir ülke olduğuna değinen Başkan Erkoç: “Ben sürekli şunu söylüyorum. Biz gerek ülke olarak gerekse şehir olarak zengin doğalgaz ve yer altı madenleri olan bir ülke değiliz. Biz sosyal sermayesi olan bir ülkeyiz. Beşeri sermayesi yani insan gücü olan bir ülkeyiz. İnsan aklına, beyin ve beden terine ihtiyacı olan yani insanlarımızı daha donanımlı hale getirerek üreten bir ülkeyiz.

Biz sadece kitap fuarı yapmıyoruz. Okullarımızdaki öğrencilerimizi de fuara taşıyor, o körpe beyinlerimizi kitapla buluşturuyoruz. Fuarımızı ve yazarlarımızı yayınevlerimizi ilçelerimize götürüyoruz. Kahramanmaraş’ımızdaki nesillerin daha nitelikli ve daha donanımlı hale gelmesi için her türlü gayret ve çabayı gösterme azmindeyiz” dedi.

ONUR KONUKLARI TAŞGETİREN VE DİLİPAK

Bu yıl ikincisini düzenleyecekleri fuara yüzlerce şair ve yazarın katılacağına işaret eden Başkan Erkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seneki fuarımızın onur konukları değerli yazarlarımız Ahmet Taşgetiren ve Abdurrahman Dilipak beyler olacak. Bunların yanı sıra Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Ediz Hun, Necip Evlice, İhsan Süreyya Sırma, Vehbi Vakkasoğlu, Sema Maraşlı ve daha birçok değerli yazarımız fuarımıza katılarak okurlarıyla buluşacak, imza günleri ve söyleşileri olacak.”

TÜM HALKIMIZI DAVET EDİYORUZ

Bu yıl ki fuar süresince ilçelerde de çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade eden Başkan Erkoç sözlerini şöyle tamamladı: “Çok görkemli bir fuar olacağı inancındayız. Fuar süresince konferanslar, söyleşiler, şiir şöleni, panel gibi birçok etkinlikler düzenlenecek. Kitap fuarıyla beraber şehrimiz birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. 20-29 Kasım tarihleri arası Kahramanmaraş’ımızın en verimli günleri yaşayacağı kanaatindeyim.

Kitap fuarımız dolayısıyla 16 Kasım’da ilçelerimizde canlı radyo programları olacak. Geçen yıl Erdem Beyazıt’ın hayatını belgesel yapmıştık. Bu yıl da Nuri Pakdil’in hayatını konu edinen belgeselin galasını gerçekleştireceğiz. Fuarımıza ve fuar süresince düzenleyeceğimiz etkinliklerimize tüm halkımızı ve kitapseverleri davet ediyoruz ve bekliyoruz.”

Başkan Erkoç konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co