Erken teşhis için son sistem mamografi cihazı

Erken teşhis için son sistem mamografi cihazı

Kahramanmaraş valiliği tarafından Halk sağlığına son sistem mamagrafi cihazı alındı. Cihaz kanseri erken teşhis etmek için senede 70 bin kanser taraması yapacak.

Halk Sağlığı Müdürlüğü KETEM binasında yapılan Mamagrafi cihazı tanıtımına Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Onikişubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü İlker Çitil katıldı. Cihazın tanıtımında konuşan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, kanser taramalarının artık vaktinde hatta daha da hızlı yapılacağını söyledi. Gelişen teknoloji sayesinde yıllık yapılması gereken 70 bin tarama ise bu cihaz ile gerçekleştirilecek. Yeni tahsis edilen mamografi cihazlarının Kahramanmaraş’a hayırlı olmasını dileyen Vali Şükrü Kocatepe, bu cihazların kanseri erken teşhiste çok önemli olduğunu belirtti. Vali Kocatepe sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özellikle kadınlarda görülen kanser vakalarında erken teşhis çok önemli. Bunu sağlamak amacıyla bilhassa kırsal kesimde köylerimizde yaşayan kadınlarımızda ki kanser vakalarının erken teşhisi ve tedavisi için imkân sağlamak amacıyla İl Özel İdaresi olarak bu gördüğünüz 2 Mamografi Cihazını ve bununla birlikte de 2 tane otobüs satın aldık. Bunlar, Devlet Malzeme Ofisinden geçen yılsonuna doğru siparişini vermiştik. Yakın bir zamanda da bunların teslimatı bize yapıldı. Birini Elbistan ilçemize diğerini de buraya kurduk. Bu en son sistem, dijital bir Mamografi cihazıdır. Hem çekim konusunda hem de süre konusunda üstün bir teknolojiye sahiptir. Aynı zamanda da görüntüyü dijital olarak veriyor. Depolama ve kontrol imkânı daha kolay. Emar cihazı gibi kesitli görüntüler almak mümkün. Daha birçok teknik özellikleri bulunan bir Mamografi cihazı. Bir milyon 600 bin TL gibi büyük bir bedel ödeyerek satın aldık. Giderayak İl Özel İdaresi kapanmadan önce bütçesinden alarak Kahramanmaraş’ımızın sağlık alanında ki büyük bir eksikliğini de gidermiş olduk. Kahramanmaraşlı hemşerilerimize hayırlı olsun diyorum. Özellikle köylerimizde ki bayanları buraya otobüslerimizle getirerek taramalarını yapıp tekrar götürmek amacıyla bu sistemi kurduk. Araçlarımızı da bu nedenle aldık. Öncelikle kırsal kesimde ki bayan vatandaşlarımız bu taramadan geçecekler. Tabi ki de merkezde ki yaşayanlar bayan vatandaşlarımızda elbette ki bu projeden yararlanabilecekler. Hastalıklar da önemli olan bir konu da erken teşhistir. Bir hastalık erken teşhis edildiği zaman hastalığın tedavi imkânı daha fazla oluyor.”

DSC_1533

BİR METRE ÖTESİNE RADYASYON YAYMIYOR

Diğer hastanelerimizde bu cihazlardan var. Fakat bu cihaz gibi son sistem teknolojiyle donatılmış değil. Bu makine son teknolojiyle üretilmiş bir makine biz bunu tanıtmak istedik. Bu cihaz tarama maksadıyla kullanılacak. Üniversite hastanemizde ve Necip Fazıl bölge hastanemizde de mevcut ancak bu sistemle üretilmiş cihazlar değil. Radyasyon konusunda da bir metre öteye radyasyon yaymayan bir sistem. Ve bir de süre konusunda geliştirilmiş bir sistem diğerleri 10 dakikada çıkarılan sonuç bu sistemle bir buçuk dakikada çıkarılıyor. Çekim süresi daha aza indirildiği için radyasyona maruz kalma zamanı da azalıyor.

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz kanser kontrol programı kapsamında; KETEM bünyesinde taramalar ve farkındalık faaliyetleri yürütüyor ve bu hizmeti İlimiz merkezinde bulunan KETEM bünyesindeki bir adet analog Mamografi cihazı ile yapıyorduk, ayrıca tarama hizmeti haricinde hastane poliklinik çekimlerini de biz karşılıyorduk.  Cihaz ve araçlarımızın birisi Merkez KETEM diğeri Elbistan KETEM’ de konuşlandırılmış olup tüm ile hizmet sunmak amaçlanmıştır. Merkez KETEM hizmet binamız daha önce Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörük Selim ek hizmet binası bünyesinde iken taramalardaki artışı karşılayabilecek fiziki ve teknik altyapı kapasitesini artırmak sureti ile İl Merkez ve Elbistan ilçemizde yeni KETEM hizmet merkezlerimizi oluşturduk. Böylelikle vatandaşlarımızı en modern ve kaliteli hizmet almasını sağlayacak ve her vatandaşımıza kendini özel hissettirecek ortamlar hazırladık. Alınan bu yeni mamografi cihazlarımız, normal grafiklere nazaran yaklaşık 10 kat daha düşük radyasyon dozu ile çalışmakta olup görüntü kalitesi de normalden çok yüksektir. Ayrıca bu cihazlarımız ile tomosentez özelliği sayesinde tomografi düzeyinde çekimler yapılabilmektedir. Valiliğimiz desteği ile alınan son model konforlu iki araç ile tüm ilimiz genelinde köy ve beldelerden başta olmak üzere vatandaşlarımızı KETEM hizmet binalarımıza taşıyor, taramalarını yapıp öğle yemeklerini ikram ettikten sonra tekrar evlerine bırakıyoruz. Amacımız ilimizdeki bütün vatandaşlarımızı kansere karşı korumaktır. Bu gaye ile çalışıyor ve elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. İlimizdeki 40 yaş üstü kadınları meme kanseri, 30 yaş üstü kadınları rahim ağzı kanseri ve 50 yaş üstü kadın ve erkekleri bağırsak kanser tarama programı için Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’ne davet ediyoruz

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co