Ergin, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

Ergin, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

Ergin, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

Tes-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Lütfi Ergin 10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Ergin yayınladığı mesajda şunları belirtti; “10 Ocak, basın çalışanlarına ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden itibaren bu yana ülkemizde ’Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basın, demokrasinin yaşanmasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Bu bakımdan demokrasinin vazgeçilmezleri arasında yer alan basınımızın görevi de, basın ahlak esasları çerçevesinde doğru ve tarafsız davranarak en hızlı şekilde kamuoyunu aydınlatmaktır. 15 Temmuz hain darbe girişiminde basın, ülkemiz için çok önemli görevler yaptı. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın görüşlerini canlı yayınlarla halka ileterek, darbe girişiminin engellenmesinde önemli bir görev üstlendiler. Ardından demokrasi nöbetlerinde milletle birlikte sabahlara kadar bekleyerek görevlerini en iyi şekilde fedakarca yerine getirdiler. Bu anlamda yerel ve yaygın basın mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Gazetecilik, gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olması hasebiyle bir toplumsal duyarlılık mesleği olarak kabul ediliyor. Gazeteciler, fikir işçiliği olarak da nitelenen bu kutsal mesleği icra ederken, kamunun çıkarlarını koruma ve kamuoyu adına denetim ve eleştiri görevini gereğince yerine getirme gibi birtakım işlevler ile donanmıştır. Öte yandan, fikir üretimi ve bunu topluma ulaştırma gibi büyük özveriler ve yoğun emek gerektiren bu süreçte gazetecilerin haklarının güvence altında olması ise gazetecilerin de ötesinde kamuoyunun haber alma özgürlüğünün bir teminatıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, gazetecilerin özlük haklarında önemli kazanımlar elde etmelerinin mücadelesinin tarihini yansıtan ve bu tarihin ürünü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co