Eren, “Bir yerden Başlamalıyız”

Eren, “Bir yerden Başlamalıyız”

Turizm Konseyi Üyesi Abdulhakim Eren ile Kahramanmaraş’a tur şirketlerin çekilmesi için neler yapmamız gerektiği konusunu görüştük.

Eren ilimizin turizm potansiyeline dikkat çekerek, alt yapı eksikliğine dikkat çekerek, “ Bizim turizmde bir yerlere gelmemiz için alt yapı sorunumuzu çözüp, devlet nezdinde turizm alanlarımızın belirlenmesi gerekiyor” dedi.

Eren şunları söyledi; “ Kahramanmaraş’ın bakanlık nezdinde turizm alanları belli değil, bakanlığın sitesinde turizm alanlarımız gösterilmiyor. Sadece Ilıca ve İçmeler var. Şimdi böyle olunca turist getirmek isteyen tur şirketleri ne yapsın. Önce devlet nezdinde turizm alanlarımız tespit edilmeli. Otellerimiz yapılmalı, otopark sorunumuz çözülmeli, tanıtımımız yapılmalı,  sonrasında tur şirketlerine gelin diyebilmeliyiz.

SİYASİLER DEVREYE GİRMELİ

Biz bu konuda bir çalışma başlatmıştık. Bakanlıktan görevliler geldi. Gezdirdik, teknik adamlar Başkonuş, Andırın Geben, Göksun Yaylalarını birinci güzergah, Döngel, Tekir, Afşin Eshab-ı Kehf, Tanır ve Elbistan’ı ikinci güzergah olarak Ilıca, İçme, Hacının Oğlu, Savruk Mağaralarını, üçüncü güzergah olarak belirledi. Ayrıca kent merkezinde gezilip görülecek yerleri belirledik, bakanlığa bu bilgiler gitti. Şimdi, siyasilerin burada devreye girmesi gerekiyor ki, bakanlık turizm alanlarımızı yayınlasın.

Şunu söylemek istiyorum, biryerden başlamamız gerekiyor. Merkezde camiler, hanlar, hamamlar, türbeler, Kapalı Çarşı, dondurmamız, biberimiz herneyse bunların tamamı turizm adına bir değer ifade ediyor.

Siz bunların hazırlığını yapmazsanız, tur şirketleri dikkate almazlar. Turizm gelmez. Bakın Türkiye’deki 17 büyük kervansaraydan biri Maraş’ımızda, Mozaikler ayrıca projelendirilmeli. Sırf mozaikleri görmeye gelecek olan binlerce tarih meraklısı bizim açılımımızı bekliyor.

Şimdi kimse ne olacağını, ne yapacağını bilmiyor. Sonra üniversitemiz devreye girdirilmeli. Burada kimse kimseyi suçlamadan, el ele verip Kahramanmaraş’ı turizm kenti haline getirmemiz mümkün diye düşünüyorum” dedi.

abdulhakim (2)

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co