Erdoğan: Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet

Erdoğan: Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet

Erdoğan: Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet” dediği “paralel yapı” için, “Tavanda ihaneti tespit edememenin zaafı içinde olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) heyetini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, “paralel yapı” dediği Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili açıklamalar yaptı.

“Biz tüm enerjimizi ve zamanımızı adalet sistemimizin yeniden yapılanmasına ayırmışken, 17-25 Aralık 2013 tarihinde yargı içindeki bir çetenin ki bu çete tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ise ihanet olan bir çetedir, emniyet içindeki bir grupla birlikte hükümete ve şahsıma yönelik bir darbe hazırlığı içinde olduğu gerçeğiyle karşılaştık ve aldandık. Niye? Bakıyorsun tabanda ibadet var, ortada ticareti görüyorsun ama tepede, tavanda ihaneti doğrusu tespit edememenin zaafı içinde olduk.”

“Kendilerine imam olarak tayin edilen…”

“Yargıyı gerçek anlamda adalet üreten bir mekanizma haline getirmek için gerçekleştirdiğimiz reformların, bu grup tarafından kendi amaçları doğrultusunda istismar edildiğini gördük. Hâkim, savcı unvanı taşıyan bazı insanların kendi ülkelerine, milletlerine ihanet ederek başlattıkları bu girişimi, hamdolsun, milletimizin ve sizlerin desteğiyle akamete uğrattık. Hukukun ve vicdanlarının değil, bağlı oldukları bir yapının ve kendilerine imam olarak tayin edilen birtakım kişilerin emrine giren bu hâkim ve savcılar, adalet sistemine gerçekten çok ciddi zarar verdiler.”

“Bazıları kaçtı, kovalıyoruz”

“Bunların bir bölümü yargı önünde hesap veriyor, bazıları yurtdışına kaçtı, kovalıyoruz. ‘İnlerine gireceğiz’ demiştik, gireceğiz. Onlar kaçacak, biz kovalayacağız. Bir kısmıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor ama biliyoruz ki hâlâ yargının içinde bu yapının mensubu olan kişiler var. Bunları biliyoruz, isim isim biliyoruz. Karşımızdaki yapı ne kadar alçak, ne kadar hain olursa olsun, biz mücadelemizi hukuk devleti ilkeleri sınırları içinde yürütmek mecburiyetindeyiz. Çünkü bu ülke yol geçen hanı değildir.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co