Eraslan; “Su; Hayatımızın Kaynağı, yaşamımız için vazgeçilmez bir olgudur”  

Eraslan; “Su; Hayatımızın Kaynağı, yaşamımız için vazgeçilmez bir olgudur”  

Dünya su gününde resim ve kompozisyonda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Ortaöğretim 7.ve 8. Sınıfların Katıldığı Resim ve Kompozisyon Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Törende bir Konuşma yapan Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Faruk Eraslan; “Su;  Hayatımızın Kaynağı, yaşamımız İçin Vaz Geçilmez bir Olgudur” dedi.

dsi16

DSİ 20.Bölge Müdürlüğü’ nde “Dünya Su Günü Kutlamaları” etkinlikleri kapsamında, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İlköğretim Okulları 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinin katıldığı “Su ve Atıksu” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında, dereceye giren öğrencilere DSİ Cumhuriyet Salonunda ödülleri verildi..

dsi15

Törende bir Konuşma yapan Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Faruk Eraslan şunları belirtti; “22 Mart Dünya Su Günü Nedeniyle düzenlenmiş Olan Resim Ve Kompozisyon Yarışması ödül Törenine Hoş Geldiniz der Hepinizi Saygı İle Selamlarım.

dsi14

Bilindigi gibi birleşmiş Milletler Genel Kurulu,    1992 Yılında Brezilya’nın En büyük İkinci Kenti Olan Rio De Janerio’da Düzenlenen BM Çevre Ve Kalkınma Konferansı’nda,              dünyada Suyun Giderek Artan öneminden dolayı  Her  Yıl 22    Mart’ın,   Farklı     Konu Başlıklarıyla “dünya    Su  Günü”   Olarak    Kutlanmasına Karar  Vermiştir.

Yine bilindiği Gibi 1995 Yılından bu Yana Dünya Su Günü Her Yıl Ülkemizde De Kutlanmaktadır.

Su;  Hayatımızın Kaynağı, yaşamımız İçin Vaz Geçilmez bir Olgudur.     Aynı şekilde Su;    Canlının En Temel Gereksinimi Olma özelliği İle İnsanlığın Ve Canlılığın devamlılığı İçin Hayati bir Kaynaktır.

Dünyanın 3/4’ü Suyla Kaplıdır Vücudumuzun, % 70’i.Sudur” dedi.

dsi13

Eraslan; “Su,   bütün Canlılara Hayat Sunar,   Hepsi Onunla beslenir.   İnsan Vücudu gibi dünyanın Da büyük bir bölümü Sudan Oluşmaktadır.  Ne Var Ki yeryüzündeki Suvun sadece yüzde üçü tatlı sudur.

Su Kaynaklarının Geliştirilmesi Ekonomik üretkenlik Ve Sosval Refaha dogrudan katkı yapmaktadır.    Su Sıkıntısı çekmemek İçin suyun tasarruflu kullanılması büyük önem arz etmektedir.

dsi12

Su tüm yaşamın varlığımızın hassas güvencesidir tümcesi ile sözlerimi bitirirken Dünya Su gününüzü kutlarım” dedi.

Düzenlen törenin açılış konuşmasını yapan DSİ 20. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu ise şunları belirtti;

DSİ 20. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu;“Dünya Su Günü Kutlamaları” etkinlikleri kapsamında, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İlköğretim Okulları 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinin katıldığı “Su ve Atıksu” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında, dereceye giren öğrencilerimizin ödül törenine hoş geldiniz!

dsi8

Uluslararası Dünya Su günü, suyun önemine dikkat çekmek ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini desteklemek amacıyla her yılın 22 Mart günü kutlanmaktadır.

Bu vesileyle de Dünya Su Gününüzü tebrik ederim!. Dünya su günü kutlamalarının tarihçesine baktığımızda; İlk kez 1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Gelişme Konferansında suyun öneminin belirli bir günde vurgulanması önerilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Konseyi, ilk defa 22 Mart 1993 tarihinin, Dünya Su Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir.

dsi7

Her yıl, Dünya Su Gününde, su ile ilgili belirli bir tema seçilmektedir. 2017 yılının teması ise  “Su ve Atıksu” olarak belirlenmiştir” dedi.

dsi6

Köleoğlu; “Suyun kaynağından alınıp çeşitli ihtiyaçları karşılamak için kullanıcılara ulaştırılması ne kadar önemliyse, kullanılmış olan suyun uygun bir şekilde bertaraf edilmesi de o derece önemlidir. Konutlarda, sanayi tesislerinde, tarım alanlarında kullanılan sular, kullanıldıktan sonra çeşitli alıcı ortamlara deşarj edilmektedir. Deşarj edilen bu atıksular standartlara uygun olarak iyi arıtılmazsa pek çok çevre felaketini ve hastalıkları beraberinde getirebilirler. İyi arıtılmamış atıksular pek çok hastalığın kaynağıdırlar.  Örneğin; iyi arıtılmamış Atıksularla sulama yapan çiftçiler suyla doğrudan temas halinde olduklarından hastalıklara yakalanma riskleri yüksektir. Aynı şekilde, arıtılmamış veya iyi arıtılmamış atıksularla sulanan ve pişirilmeden yenen marul, maydanoz, nane gibi ürünleri tüketen tüketiciler de büyük bir sağlık riski altına girerler. Bu durumda, bir yandan insanlar hayatını kaybederken veya yaşam kalitesi düşerken, öte yandan toplumda sağlık masrafları artar. İşgücü kaybı otaya çıkar.

dsi5

Dünya geneline bakıldığında; Her yıl, 5 yaşın altındaki 1,8 milyon çocuk veya her 20 saniyede bir çocuk, kolera, dizanteri, tifo gibi sudan kaynaklı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Tarımsal ve endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan 2 milyon ton atıksu çeşitli alıcı ortamlara deşarj olmaktadır. Bu suların sadece %20’si uygun bir şekilde arıtılabilmektedir.  Gelişmiş ülkelerde atıksu arıtma kapasitesi %70, düşük gelirli ülkelerde sadece %8’dir.  Dünyada ortalama 50 000 km2 alanın atıksularla sulandığı tahmin edilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumunun en son elde edilen verilerine göre;  Türkiye’deki Toplam nüfusun % 78’i kanalizasyon sisteminden yararlanmaktadır.

dsi4

Kanalizasyon şebekelerinden çeşitli alıcı ortamlara deşarj edilen su miktarı yıllık 4 milyar m3’tür. Bu miktarın %45’i deniz, %44’ü akarsu, %3’ü baraj, %2’si göl ve gölet, %1’i arazi, %5’i ise diğer ortamlara deşarj olmaktadır. Ülkemizdeki toplam atık su arıtma tesisi sayısı 460 olup, bunun 57’si fiziksel, 244’ü biyolojik, 70’i gelişmiş, 89’u doğal arıtma tesisidir.  Atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen belediye sayısı 536 olup, atık su arıtma tesisi ile hizmet verilen nüfusun toplam nüfusa oranı %58’dir. Atık su arıtma tesislerinde arıtılan su miktarı 3,3 milyar m3’tür.  Belediyelerde deşarj edilen atık su miktarı 190 l/kişi/gün’dür.  Atıksular iyi derecede arıtılarak toplumun değişik kesimlerinde belli kurallara bağlı olarak yeniden kullanılabilir. Aslında, gittikçe artan su sıkıntısı dikkate alındığında, dünyanın kurak ve yarıkurak bölgelerinde olduğu gibi ülkemizin su sıkıntısı çeken yerlerinde başta sulama olmak üzere pek çok alanda arıtılmış atıksuların kullanılması kaçınılmaz olmaktadır.” Dedi.

ds11

Köleoğlu; “Sonuç olarak; Su kaynakları ile ilgili yapılan planlamalarda; suyun kaynaktan alınması, iletilmesi, dağıtımı, ihtiyaçları gidermesi ve ortamdan uzaklaştırılması hususlarının hep birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Atıksular standartlara uygun olarak iyi derecede arıtılmalı ve uygun olan alanlarda yeniden kullanılmalıdır.

dsi3

Atıksuların sürdürülebilir kullanımı için atılacak her adımda, toplumun her kesimine, hepimize önemli görevler düşmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Su Gününün faydalı sonuçlar getirmesini diler, Kurumumuzca düzenlenen “Su ve Atıksu” konulu resim ve kompozisyon yarışmasına katılmış olan tüm değerli öğrencilerimize ve suya emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

dsi2

Yapılan konuşmalarından ardından dereceye giren,  Resim Dalında, 1.Zehra Ünal, Gaziantep Şehitkamil’den Kıbrıs Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi 2. Seren Esmer Adıyaman Biraralık Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi 3.Efdun Sude Zencirci Kahramanmaraş Akçakoyunlu Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi. Mansiyon Ödülü Gaziantep Nurdağı’ndan  Nurten Öztürk Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Sinem Fidan İle Kompozisyon Dalında İSE 1. Kahramanmaraş Zekeriye Tanrıverdi İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi Elif Nur çetin, 2. Kahramanmaraş Gazi ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Kübra Nedirli, 3. Kahramanmaraş Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Zeynep Sude Salman, Mansiyon Ödülü Piri Reis  Kahramanmaraş Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Hatice Nur Çırak’a ödülleri verildi.

dsi1

 

Düzenlenen ödül törenine Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Faruk Eraslan, DSİ 20. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu bazı müdürler ile ödül alan öğrencilerin aileleri ve öğretmenlerin katıldı.

dsi

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co