Enterasan bir seçim olacak!

Enterasan bir seçim olacak!

Enterasan bir seçim olacak!

7 Haziran seçim sonuçları dikkate alınarak her parti strateji geliştirecek.Mevcut sistemde 4 parti barajı aşarsa tek başına iktidar için en az %45 ve üzeri oy almak gerekiyor.Oylar çok dengeli dağılırsa bu bile yetmeyebilir. 7 Haziran Seçimlerinde  4 Partide barajı aştı.Ak parti olarak, kıl payı tabiriyle kaçırdığımız milletvekillerini almanın hesabını yapıyoruz.
     Son seçimde siyaset mühendisliği yapan platform da bu hesabı yapıyordur. 7 haziranda proje olarak HDP’ye  barajı aşırdılar.Ak partiyi iktidardan ettiler .Solcu,ateist,Ulusalcı seçmeni  HDP’ye oy verdirerek bunu başardılar.
     Bu seçimde bu ekip Ak partinin sıyırarak aldığı vekilleri yerine göre CHP ,MHP,HDP ye geçirmek için Spekülasyonlar yapacaklardır.Ak partinin çok stratejik davranması lazımdır.
          Ak parti oyunu artırsada bu tablo Yenilenebilir.
        Partilerin tek başına kesin iktidarı için %50 oy alması gerekebilir
         Muhalefet seçmenden nasıl oy isteyecek?.
          MHP %16 ,CHP nin %25,HDP nin %13 Oyunu bu kadar artırması imkansızdır. Koalisyon için anlaşamadıkları düşünüldüğünde ,o zaman seçmene bize oy verin bu tablo devam etsin mi? diyecekler.Bu kaosun devamı demektir.
   Anayasanın zorladığı, seçim Hükümetine dahi, ortak olmayan muhalefet, kendi arasında veya Ak partiyle nasıl koalisyon kuracaklar.
Muhalefet partileri bize oy verin biz kimseyle koalisyon kurmayacağız mı  diyecekler.Kriz devam mı edecek.Aslında anayasal seçim Hükümet’i yeni seçimden sonra kurulabilecek koalisyon ihtimalleri içinde bir ön deneme olacaktı.Zannederim kanun koyucunun amacı da budur . Muhalefet bu fırsatı da kaçırdı.
         Ak Parti seçmenden nasıl oy isteyecek?
         Son seçimde Ak parti yaklaşık %41 oy aldı.Yeni yapılacak seçimde tek başına iktidara ulaşma ihtimali olan tek parti.Ancak yukarda anlatmaya çalıştığım sebeblerden dolayı tek başına iktidar için %50’yi hedeflemesi lazım.İstikrar için ,tek başına iktidar ihtiyacını iyi işlemek lazım.Onun için çok çalışmak lazım çok.
     Görelim Mevlam neyler
     Neylerse güzel eyler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co