Engelsiz şehirde yaşamak istiyorum !

Engelsiz şehirde yaşamak istiyorum !

Palmiyeleri sulanan, kaldırımda çiçekler açan, engelsiz ve trafik lambaları olmayan bir şehirde yaşamak istiyorum..

Kahramanmaraş’ta trafik sorunu her geçen gün artıyor..

Büyükşehir olduktan sonra : Şehre yeni gelen memur ve çalışanlar sebebi ile araç sayısı arttı. Özellikle sabah – akşam yoğun bir trafik var..

Bunun böyle olacağının biz 2 yıl önceden yazmıştık ama okuyana getir..

En büyük sıkını ise : Belediyelerimizin bir basın danışmanı yok..

Tarihin birinde Kara Maraş Şehrine Şehri Emin olarak Mustafa Poyraz diye biri gelir, Dünyanın geri kalmış ve kominiz imle yönetilen ülkelerinde görülen trafik engelleri ile şehri donatır.. o gün bir yenilik gibi sunuldu ise de AB ve gelişmiş ülkelerde öyle değildi !..

Özellikle yaz döneminde: ailesi ile tatile çıkan, Kara Maraş’tan geçerken ünlü dövme dondurmadan yiyelim diye şehre giren misafirlerimiz engelleri bilemedikleri için araçları ile takla atarak , tatilleri zehir olur ve kalan bölümünü hastanede geçeriler..

Engelli Şehir Maraş

Dostlar arıyor: Özellikle Kipaş Okulu, Adliye önündeki engele şehir dışından gelen yabancılar çok fazla bir şekilde düşerek hemen her hafta da bir yaralamalı kazaya sebep oluyor..

Poyraz döneminden sonra: Ceyhan köprüsün altından çok su akıp gitti. Gitti gitmesine de biz onun izini halen silemedik..!

Yerine: Genç Yüksek Makine Mühendisi, dinamik enerji dolu,Büyükşehir Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Erkoç geldi.. yeni kurulan ilçelerimizin başında ise Necati Okay, Hanefi Mahçiçek var..

Ne hikmet ise : Poyraz engelleri şehrimiz ana caddeleri kirletmeye devam ediyor..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine ait olan bu ana caddelerin üzerindeki bu çağ dışı engeller Kahramanmaraş’a yakışmıyor..! ne zaman söküleceğini merak ediyoruz..

Araçlarımıza zarar veriyor , insanların canı yanıyor..

Biraz Müsaadenizle !..

Hani dedim ya basın danışmanı yok diye: Yıllar önce : Sudiarabistan, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Irak, Suriye, Ürdün ve geri kalmış birkaç ülkeye gitmiştim.. orada bu engelleri görmüştüm..

O tarih de Kara Maraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz , Umreye gitmesi sebebi ile orada gördüğü engelleri Kahramanmaraş’a bir yenilik gibi getirmişti..oysa AB de ve batı bunun çok önünde çağı yakalamıştı..

Rabbim nasip etti, geçtiğimiz hafta Sudiarabistan dan geldim..

Kavşaklarda : Ne trafik polisi var.. Yollarda ne engel , ne de radar var, her yere kameraları koymuşlar.. geçe biliyorsan kırmızı ışık da geç 380 Riyal ceza 2 dakika sonra cep telefonuna mesaj olarak geliyor..

Yada 50-90-120 hızlı gidilecek yolda çok daha fazla hızla git, 500 riyal ceza iki dakika sonra cep telefonuna mesaj olarak geliyor..

Park yapılmaz yere park mı ? yaptın yap, 10 dakika duraklama hakın var 12. Dakika da sonra cep telefonuna mesaj 50 riyal ceza, 10 dakika içinde aracını kaldırmazsan çekici ile parka çekilir ! parka çekildiği zaman 150 riyal daha gider..

Hiçbir caddede, Şehirler arası yollarda, kavşaklarda bir tek polis yok, radar yok, ama her köşe başında kamera var her caddeyi gören kamera var, fotoğraf makinası var flaş patlıyor, park yapa biliyorsan yap !

Hacca gidenler aaaa diyecekler, yada Sudiarabistan da böyle de , Avrupa da nasıl derseniz, Nisan Ayında dostlarla Almanya çıkarması yaptık..

Almanya da da aynı sistem..

Polis yok, kameraları koymuşlar.. kamera çekiyor, her yerde var.. Radar tuzağı yok.. bu yolda hız 50 demiş elli ile gideceksin, yoksa kamera çekiyor..fotoğrafını çekiyor.. anında plakaya ceza yazılıyor, cep telefonuna mesaj geliyor.. yada e-mailine geliyor..

120 hız ise onunla gideceksin, 150 ile gidersen kamera ve fotoğraf ile plakanı tesbit ederek cezanı anında yazıyorlar..mesaj da geliyor.. fotoğrafı gönderiliyor..

Buradan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ‘a  sesleniyorum, çağ dışı Mustafa Poyraz engelleri artık bu şehirden kalkmalıdır.. Çağdaş dünya gibi bizde kamera ve fotoğraf çekimi ile bu işleri yapmamız gerekir.. ki öyle olmalı..

Kamera ve fotoğraf makinaları ile hız kontrol ve park yasağı uygulamasına geçilmelidir.

Çağdaş dünya ne yapıyorsa bizde onu yapmalıyız..

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğün bu konuda çalışma yapmasını bekliyoruz.. Trafik ışıklarının konturol merkezi kurulmalı, bir merkezden yönetilmeli..

Hepsinden önemlisi başkanımız basın danışmanlığı hizmeti almalıdır..

Bugünlük bu kadar

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co