EN BÜYÜK TEHLİKE

EN BÜYÜK TEHLİKE

EN BÜYÜK TEHLİKE

Hacı arkadaşlarıyla ayda bir defa bir araya geliyoruz. Hanımların gündemi bilmiyorum ama erkekler genelde, Türkiye’nin ve Dünya’nın gündeminden kopamıyor.

Bu hafta da değerli kardeşim Gürbüz Tıktepe’ye misafir olduk. Selamlaşmadan hemen sonra, TSK’nın Suriye çıkartması başta olmak üzere, ekonomi, eğitim, siyaset ve aileyi bekleyen tehlikeler ele alındıktan sonra hacı kardeşlerimizden İnayet Kazan; “ Biz dindar kesim galibe sadece kendi çevresinde olup bitenleri yakından takip ediyor, bana göre bu gün en büyük tehlike ‘ateizm’dir. Şahsen sosyal medya üzerinden onları takip eden, Risale-yi Nur’dan da yararlanarak Allah’ın varlığını onlara anlatmak istedim, ancak onların anlayacağı dilden hitap edemediğim içinde pek başarılı olamadım. Bunun için şu anda yöntem değiştirmem gerektiğini anladım…” dedi.  Bu tespiti yapan kardeşimiz emekli akademisyen, buna da hemen belirteyim.

Bu konuşmanın hemen arkasından yanımdaki gence dönüp; “ Evladım, Türkiye’de ne kadar ateist var? Birde günde beş vakit namaz kılan insan sayısı nedir? Diye sordum. Şimdi bilgiye ulaşmak kolay, internete girdi.

Son araştırmalara göre Türkiye’de 5 milyon ateist varmış. Üniversite gençleri arasında yaygınmış. Namaz kılan insanların oranı ise % 22 imiş.

ATEİSTLER VE DİĞER SOSYAL HASTALIKLAR

Bu bilgilerden sonra hemen konumuza dönelim. Bir ülkede sosyal hastalıklar dediğimiz madde bağımlılığı, boşanma, eşcinsellik, kaçakçılık v.s gibi sorunların arkasında inançsızlık ya da yanlış inançlar vardır.

Öyle ya Allah’ı(cc) sevmek, onun yap dediklerini yapmak için önce ona inanmak gerek. Allah’a inanmayan insan niye onun sözünü tutsun ki!

Hayatımda iki defa ateist ile tanıştım, biri İspanyol idi ki Avrupa’da halkın %50’sinin ateist olduğunu bana söylediğimde çok şaşırmıştım!

Bir diğeri Göksun ilçemizden eski bir yerel köşe yazarıydı. Onunla aynı gazete de yazarken, uzun söyleşimizde, anladım ki bu efendinin ailesi de inançsızmış.

Bu aşamada şunu söylemek istiyorum, anne ve babaların bu devirde çocuklarıyla çok yakından ilgilenmesi gerekiyor. Taklidi iman değil, tahkiki imana sahip olmaları için yavrularını Allah’ın varlığı konusunda ikna etmeleri gerekiyor. Yoksa, çoğumuzun yavrusu bu tehlike içinde eriyip gidebilir. Allah korusun!

ATEİSTLER KENDİ İÇİNDE ÇIRPINIYOR

Yaptığım araştırmada gördüm ki, onlar da boşluktalar. Bunu nereden anladım. Onların internet siteleri var. Bakın bir köşe yazarı neler anlatıyor.

“Ateizm, Tanrı’nın var olmadığının kanıtlanmak zorunda olunduğu bir duruş değildir. ‘Güçlü’ (pozitif) ateizm Tanrı’nın var olmadığına dair savlar ve iddialarla gelir, ama ‘Zayıf’ (negatif) ateizm Tanrı’nın var olmadığını kanıtlamakla uğraşmaz. Teist iddiaların ve Tanrı’nın varlığı fikrinin reddinde kullanılabilecek başka bazı yöntemler izler bu tür ateizm. Dolayısıyla, ateizmin tanımında iki bakış açısını da kapsayacak bir ifade yer almak durumundadır, bu yüzden de ateizmin tanımında Tanrı’nın var olmadığını kanıtlama yükümlülüğünü gerekli kılacak ifadeler yer almaz. Ateizm Tanrı’nın varlığı iddiasının reddidir denir. Bu reddin gerekçesi ister böyle bir Tanrı’nın var olmadığının gösterilmiş olması olsun, ister böyle bir Tanrı olduğunu düşünmeye bizi itecek geçerli sebeplerin olmadığının gösterilmesi olsun, sonuçta önemli olan nokta ve ateizmi ateizm yapan nokta, Tanrı’nın varlığı iddiasının reddedilmesidir.

Dolayısıyla, ateistten “Madem ateistsin, Tanrı’nın var olmadığını kanıtla” türünde bir talepte bulunulması doğru değildir. Tanrı’nın var olmadığı kanıtlanmadan da ateist olunabilir…” Bunu onların iletişim sitesinden aldım.

Sonuç, Dünya’da olduğu gibi, ülkemizde de ateizm bir tehlike arz ediyor. Çocuklarımızı madde hesap ederek yetiştirdiğimiz sürece de bu devam edecektir. Oysa, insan bu dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Çocuklarımız büyük makamlara gelebilir ama ahreti kaybetmişse, her şeyini kaybeder. Dikkat etmek gerek. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co