Elvada Ramazan

Elvada Ramazan

ELVEDA RAMAZAN, MERHABA BAYRAM…

Ayların sultanı Ramazan nasıl geldi, nasıl gitti. Her zaman aynı suali kendimize soruyoruz değil mi?

Rüzgâr gibi geldi geçti. Önemli olan bizlerden ümmet-i Muhammed’den razı olarak gitti mi?

Temennim ve dua m odur ki; razı gitmesi. Şehr-i Ramazan yine gelecek geldiğinde bu Ramazan aramızda olanlar olmayabilir. Ramazan bereketi ile kazandığımız nimetlerin kıymetini bilerek Rabbimizin emirlerine iştiyakla sarılmak zorundayız.

Teravihlerde elveda ya şehr-i Ramazan nidalarına her zaman hüzünlenmişimdir. Elde değil Ramazan iklimine alışmışken bir bakmışın sonuna gelmişiz. Kendimize sormamız gereken;  onu bizden razı olarak uğurlayabiliyor muyuz? Ramazan’ın gidişine üzülürken bayram’ın gelişi gönüllere huzur veriyor. Bayram’ın sevinç atmosferine de merhaba diyoruz.

Allah-ü Teâlâ nefs terbiyesi ile oruçlarını tutan müminlere bayram ile ikramda bulunuyor, sevindiriyor. Tüm kırgınlıkları unutup Ramazan da edinilen güzel alışkanlıkları unutmayıp devam ettirmek gerekmektedir. Devam ettirmeyen kendine eder. Devam ettirenler elbette kazançtadırlar, bu kazançları artırarak devam ettirmek huzurun anahtarıdır. İnancımızın gereği budur. İnandığının gereğini yapmayanlar kendine en büyük kötülüğü etmektedir. Maalesef bu ihaneti insan kendi kendine yapıyor.

Bayramda müminler bir aylık sabırlarının ve Allah-ü Teâlâ’nın emrine uymanın huzuru içinde bayram ederler. Bayramı mahzun geçirenlerde var. İmkânları olmadığı için çocuklarına bir şey alamayan babalar… Abdürrahim Karakoç dizelerinde ne güzel izah etmiş.

Güneş yükselmeden kuşluk yerine
Bir adam camiden döndü evine
Oturdu sessizce yer minderine

Kızı “Bayram” dedi, yalın ayaklı
Adam “Bayram” dedi, tam ağlamaklı

Eli öpüldükçe içi burkuldu
Konuşmak istedi, dili tutuldu
Güç belâ ağzından bir “off! ” kurtuldu

Oğlu “Bayram” dedi, sırtı yamalı
Adam “he ya” dedi, gözü kapalı

Tüm okuyucularımın bayramını tebrik eder, iki cihan saadeti temenni ederim. Bayramın İslam alemine, milletimize huzur getirmesini Rabbim den niyaz ediyorum.

Bayramlar bayram olsun, gönüller sürur bulsun…

Muhabbetlerimle…

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co